5 wskazówek, jak stworzyć idealną relację między introwertykiem a ekstrawertykiem

Taki związek ma szansę być satysfakcjonujący, jednak wymaga pracy i kompromisów.
5 wskazówek, jak stworzyć idealną relację między introwertykiem a ekstrawertykiem
fot. unsplash (Joanna Nix)
16.06.2020

Każdy z nas marzy o tym, aby spotkać na swojej drodze drugą połówkę, która będzie żyła podobnym rytmem do nas. Wspólne wartości, spędzanie wolnego czasu, preferencje, grafik dnia... to ważne obszary, na których powinniśmy się wzajemnie zgadzać, aby żyło się nam przyjemnie.

Zobacz również: Życie intymne na kwarantannie: Czy to normalne, że robicie TO rzadziej?

Jeżeli los połączy ze sobą duszę introwertyka i ekstrawertyka, jest jednak nadzieja. Taki związek może być równie satysfakcjonujący, jednak wymaga pracy i wielu kompromisów. Będąc nieprzyzwyczajonym do odmiennej natury ukochanej osoby, łatwo zapomnieć o jej potrzebach i czułych punktach. Jak prowadzić wspólne życie, aby nie krzywdzić siebie nawzajem? 

Introwertyk i ekstrawertyk: jak stworzyć idealny związek?

Jak wiadomo, ekstrawertycy ładują swoje baterie wśród ludzi. Lubią spotkania towarzyskie, imprezy oraz wydarzenia poza domem. Często dużo mówią, opowiadając o swoich przeżyciach i emocjach. Mają dużo energii, którą lubią dzielić się z innymi. Można powiedzieć, że wszędzie ich pełno. Dbają o relację, ponieważ to dla nich bardzo ważne.

Z kolei introwertycy stale analizują własne wnętrze, sięgając po regenerację w samotności. Nie oznacza to oczywiście, że nie lubią kontaktu z innymi ludźmi, ale po pewnym czasie nasycenie bliskością osiąga określony poziom i wolą wrócić do domu, aby nie ryzykować zmęczeniem i rozdrażnieniem, tylko nabrać sił i spotkać się innym razem. Zawsze znajdą sobie ciekawe zajęcie w domu, nie potrzebują tak dużo bodźców w swoim życiu, czasami lubią sobie pomilczeć. Nie lubią tzw. small talków, ponieważ cenią prawdziwe i wartościowe rozmowy.

W takiej sytuacji nietrudno o niechcianą dominację ekstrawertycznego partnera nad introwertykiem i nieumyślne przekraczanie jego istotnych granic. Jak tego uniknąć?

Zrozum naturę introwertyka

Wcale nie jest tak, że introwertycy stronią od ludzi. Ten typ osobowości jest strategiczny w budowaniu relacji. Co to oznacza? Im więcej czasu dasz im na zaplanowanie i przetrawienie otrzymanej informacji, tym lepiej. Chociaż jako ekstrawertyk możesz tego nie rozumieć, to jeśli zaproponujesz coś w ostatniej chwili, co będzie oznaczało nagłą zmianę i presję szybkiej decyzji z ich strony, mogą poczuć się zaskoczeni i zestresowani. Nie znaczy to, że nie darzą kogoś sympatią, po prostu adaptują się do nowej sytuacji nieco dłużej i w innym tempie. Należy to zaakceptować.

Zadawaj właściwe pytania

Aby lepiej zrozumieć ukochaną osobę, po prostu zadawaj jej konkretne pytania. Sama może nie być w stanie Ci tego powiedzieć. Jeżeli coś Cię interesuje - wal prosto z mostu. Co go cieszy? Jak chciałby spędzić weekend? Poczuje się wtedy ważny i kochany. Nie zakładajmy w relacji z góry, że wiemy coś lepiej. Rozmawiajmy i ustalajmy kompromisy. 

Znajdź pasję

Skup się na czymś, co będzie dla Ciebie odskocznią poza związkiem. Jeżeli ta relacja jest dla Ciebie całym światem, introwertyk może miejscami poczuć się przytłoczony. Skoro partner lubi czasem pobyć w samotności, nie martw się, że jest smutny i nie szturchaj go, mówiąc, że "zamula w domu" i trzeba ten stan natychmiast zmienić. Możesz go wtedy mocno zranić i zdenerwować. Wyjdź na trochę pograć w tenisa lub spotkać się ze znajomymi w klubie książki. To może być cokolwiek. Upewnij się, że dajesz w tym czasie introwertycznemu partnerowi przestrzeń na zrobienie czegoś dla siebie.

Bądź cierpliwy

Introwertycy to często osoby bardziej zamknięte w sobie, mające kłopot z otwarciem się przed bliską osobą i mniej wylewne. To nie znaczy, że w środku nie przeżywają emocji tak samo jak Ty. Wśród obcych ludzi stosują zasadę ograniczonego zaufania. Potrzeba dużo czasu, zanim zbliżą się do kogoś i swobodnie powiedzą o sobie coś więcej. To nie świadczy o ich nieśmiałości, ale raczej o jakości relacji, która jest dla nich bardzo ważna. Dlatego podaruj im ten czas i nie uciekaj, ponieważ może wyjść z tego coś naprawdę wyjątkowego i wartościowego.

Upewnij się, jaki jest problem

Może zdarzyć się tak, że istotą problemu nie jest odmienna natura partnera, ale coś znacznie poważniejszego. Sprawdź, jaka jest prawdziwa przyczyna niechęci pójścia na kompromis, który powinien stanowić fundament udanej relacji. Jeżeli w Twoim związku:

  • partner zbyt często się od Ciebie odcina
  • masz wrażenie, że jego potrzeba samotności nie ma końca,
  • lub musisz prosić się o uwagę,

to oznacza, że możesz mieć do czynienia z czymś innym niż introwertyzm. Uważnie obserwuj zachowanie drugiej połówki lub osoby, z którą się spotykasz i bądź czujny. Pamiętaj, że Twoje emocje są doskonałym kompasem, który mówi, czy sytuacja w której się znajdujesz jest dla Ciebie dobra.

Zobacz również: Czy Wasz związek przetrwa próbę czasu? Odpowiedz na 15 pytań i sprawdź, czy jesteście sobie pisani

Źródło: msn.com

Polecane wideo

Jak wyglądają mężowie topowych modelek? Zobacz, za kogo wyszły te piękności!
Jak wyglądają mężowie topowych modelek? Zobacz, za kogo wyszły te piękności! - zdjęcie 1
Komentarze (11)
Ocena: 3 / 5
gość (Ocena: 3) 16.06.2020 10:15
Cały artykuł o tym jak ekstrawertyk ma dbać o relacje z introwertykiem, a może introwertyk też mógłby się trochę postarać i iść na kompromisy?
zobacz odpowiedzi (1)
Trzydziestoletni singiel (Ocena: 1) 16.06.2020 09:10
Jeśli ekstrawertyk złączy się z introwertyczką, to jest szansa powodzenia. On będzie traktował partnerkę jako bezpieczną przystań, chwilę wytchnienia w na co dzień szybkim życiu. Odwrotnie raczej nie wypali. Ekstrawertyczka będzie zarzucała, że ją hamuje, ciągnie w dół, uniemożliwia karierę i milion innych prawdziwych albo wydumanych problemów. Oczywiście- jak wszędzie- mogą zdarzyć się odstępstwa od tej reguły, ale zazwyczaj właśnie tak to wygląda... ogólnie nie polecam takich eksperymentów.
zobacz odpowiedzi (8)

Polecane dla Ciebie