8 najważniejszych lekcji, których uczy nas rozwód

To jeszcze nie koniec świata.
8 najważniejszych lekcji, których uczy nas rozwód
fot. Unsplash.com
18.05.2020

Jeśli przechodzisz właśnie separację lub doświadczyłaś rozwodu, może Ci się wydawać, że to najgorsze co tylko mogło się przytrafić. Nie rozumiesz, dlaczego to stało się właśnie Tobie. Widzisz w głowie czarne scenariusze, martwisz się o swoją przyszłość, jest Ci przykro, że zostało zburzone to, co budowałaś latami i wkładałaś w to mnóstwo czasu, emocji i energii. To normalne.

Osoba z którą dzieliłaś całe swoje życie, troski, a nawet dach nad głową, wyprowadza się nagle z Twojego świata i zostajesz jedynie z pustką i cierpieniem. Wcale nie musi tak być. Nawet jeżeli masz wrażenie, że wszystko wokół wymyka się spod kontroli, to taka zmiana może Cię mnóstwo nauczyć i pozwolić zbudować piękną rzeczywistość od nowa. 

Zobacz również: 4 indyjskie prawa duchowe, które nauczą Cię akceptować rzeczywistość

Czego dobrego uczy rozwód?

Okazuje się, że są też pozytywne strony tego nieprzyjemnego doświadczenia. Możemy wyciągnąć z niego ważne lekcje, które zostaną z nami już na całe życie. A dzięki tej świadomości będziemy mogły tworzyć trwałe i wartościowe relacje w przyszłości.

#1 Przepracowanie poczucia winy

Jedną z najważniejszych lekcji jest umiejętność radzenia sobie z krzywdzącym poczuciem winy. Zarówno branie pełnej odpowiedzialności za rozstanie jak i zrzucanie całej winy na byłego partnera to nie są dobre rozwiązania. Pozornie może to przynieść ulgę, ale na dłuższą metę nie jest w żaden sposób konstruktywne. Z kolei obwinianie samej siebie ma bardzo destrukcyjne konsekwencje, a w życiu nic nie jest przecież czarno-białe.

Poświęć ten czas na uporządkowanie swoich szalejących uczuć i wewnętrznego chaosu. Zanim w emocjach powiesz na głos, to, co myślisz, albo wyślesz wiadomość, której już nigdy nie wykasujesz, zastanów się, czy jesteś tego pewna. 

#2 Poznanie siebie

Przyznanie się, że nie jesteś w stanie poradzić sobie z tym problemem na własną rękę, nie jest słabością, a oznaką dojrzałości. Jeśli czujesz, że to jest dla Ciebie w porządku, skieruj się po pomoc do terapeuty, aby lepiej zrozumieć siebie, swój potencjał, a także własne demony i nauczyć się nad nimi panować.

#3 Stawianie granic

To, co daje Ci rozwód, to niezależność. Musisz to zrozumieć i jednocześnie nauczyć się rozróżniać bycie dla siebie uprzejmym od toksycznej przyjaźni. Z emocji robimy czasami naprawdę paskudne rzeczy, a jeżeli zdarzy nam się przekroczyć pewną linię, trudno będzie wrócić do poprzedniego stanu. Twój były mąż nie musi teraz wiedzieć o Tobie wszystkiego. Zachowaj klasę, ale kontroluj, jak daleko wpuszczasz go do swojego życia. Nawet, kiedy wydaje Ci się, że to dobre dla waszych dzieci.

#4 Zrozumienie własnej siły

To może być najważniejszy czas Twojego życia. Samotne refleksje przy filiżance kawy, notowanie własnych frustracji, przemyśleń i uczuć oraz trudnych wspomnień. Gdy tylko spojrzysz wstecz, dostrzeżesz, że dobre dni stopniowo dominują nad tymi czarnymi chmurami. Kobieto, zrozum, że naprawdę dajesz sobie z tym radę!

Zobacz również: Piszesz swój pamiętnik? Jeśli nie, koniecznie musisz zacząć

#5 Sięganie po pomoc

Nauka płynąca z rozwodu to również umiejętność sięgania po pomoc i wsparcie, gdy tego potrzebujesz. Ono zawsze gdzieś jest, trzeba tylko zdobyć się na odwagę i poprosić, kiedy poczujesz chwilową słabość. Znajdź grupę, która przechodzi przez to samo co Ty, aby poczuć się raźniej. Nawet jeżeli spotkanie z ludźmi twarzą w twarz na razie Cię przeraża, Internet stoi otworem. Od czego są w końcu fora, grupy na Facebooku czy blogi. 

#6 Czas tylko dla siebie

Jeżeli w związku wciąż myślałaś o drugiej osobie i zaniedbywałaś siebie, nareszcie masz czas, aby to nadrobić. Zarówno dbanie o rodzinę jak i o siebie jest tak samo ważne! Zaopiekuj się od nowa swoim ciałem, umysłem i przestrzenią, która Cię otacza. Zastanów się, co DLA CIEBIE jest ważne.

Zobacz również: Jak pielęgnować w sobie zdrowy egoizm?

#7 Brak pośpiechu

W skrajnych emocjach często pakujemy się od razu w nowy związek, aby ukoić nasz ból. Nowa randka i świeża energia mogą wydawać się w tym momencie cudowne i budujące, ale to naprawdę nie jest dobry pomysł. Daj sobie czas. Wcale nie wiesz, czy spotykasz się z nową osobą. ponieważ naprawdę Ci się podoba, czy jesteś zdesperowaną rozwódką. Nadal jesteś atrakcyjną, wartościową kobietą i kiedy uporasz się ze stratą, na spokojnie wrócisz do tematu, gdy zrobisz w życiu miejsce na nową osobę.

#8 Satysfakcja z nowego etapu

Kolejne kroki przechodzenia przez proces rozwodu mogą przypominać proces żałoby. W końcu z dnia na dzień utraciłaś najważniejszą osobę w swoim życiu, to zrozumiałe. Jednak kiedy już się z tym uporasz, poczujesz niesamowitą ulgę i MOC, że jesteś w stanie przejść przez to samodzielne i przywitać nowy etap życia na własnych nogach. Czy to nie wspaniałe?

Zobacz również: Jak zmienić swoje życie? Prawo przyciągania w 3 krokach

Źródło: allwomenstalk.com

Polecane wideo

Która z nich jest mamą? Internauci nie są w stanie odróżnić jej od nastoletniej córki
Która z nich jest mamą? Internauci nie są w stanie odróżnić jej od nastoletniej córki - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie