10 pytań, które powinnaś sobie zadać, zanim wybaczysz mu zdradę

Wybaczyć a zapomnieć to dwie różne sprawy.
10 pytań, które powinnaś sobie zadać, zanim wybaczysz mu zdradę
Fot. iStock
20.05.2020
Zuzanna Niedzielska

Akt niewierności zawsze zostawia piętno na związku. Zdrada jest naruszeniem tego, co w relacji jest fundamentalne, czyli zaufania między partnerami. Większość kobiet uważa to za jedyne zachowanie, którego nie wybaczyłaby nigdy. Jednak w sytuacji, kiedy jesteśmy mocno przywiązani do partnera i łączy nas zbyt wiele, aby z dnia na dzień puścić to z dymem, możemy nie myśleć trzeźwo. Zwłaszcza, kiedy mężczyzna zapewnia, że wszystko nam wytłumaczy i że nie chce nas stracić... W takiej sytuacji warto zadać sobie kilka kluczowych pytań, aby wiedzieć, na czym stoimy.

Zobacz również: 8 pytań, które musisz sobie zadać, zanim z nim zerwiesz

Czy warto wybaczyć zdradę?

W odpowiedzi na to zagadnienie, pomogą ci poniższe pytania. Odpowiedz na nie szczerze.

Czy zdradzał już wcześniej?

Jeżeli znasz już skomplikowaną przeszłość partnera z innymi kobietami, nie licz na to, że zmieni się właśnie dla Ciebie.

Przeprasza czy żałuje?

Mówi się, że o człowieku świadczą czyny, a nie słowa. To, że mężczyzna wielokrotnie mówi "przepraszam", nie oznacza wcale, że w środku czuje skruchę. Obserwuj, czy zachowuje się, jakby nic się nie stało. Jeżeli nie rozumie swojego błędu - nie warto.

Jaki jest typ zdrady?

Stereotypowa zdrada wygląda tak, że kobieta nakrywa męża z kochanką w łóżku, na dodatek we własnej sypialni. W rzeczywistości jest to dużo bardziej skomplikowane i często nieuchwytne na pierwszy rzut oka. Oni mogli nawet się nie dotykać, a zdrada emocjonalna zaboli Cię najbardziej.

Jak on by zareagował?

Czy gdybyś odwróciła role, on zareagowałby podobnie? Zastanów się, czy wysłuchałby Cię i starał zrozumieć Twoje stanowisko. Tak jak Ty w tym momencie.

Zobacz również: Istnieją tylko dwa powody, dla których on nie odpisuje. Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej

Czy dasz radę sobie z tym poradzić?

Musisz wziąć pod uwagę wszystkie trudne emocje, w tym poczucie własnej wartości i zaufanie do partnera. Czy w ogóle istnieje szansa na to, że zdystansujesz się na tyle, aby móc odbudować ten związek? 

Czy naprawdę tego pragniesz?

Wybaczanie musi płynąć z naszego serca. Trzeba mieć ogromną motywację i czyste intencje, by naprawdę się na to zdobyć. Czy jesteś pewna, że tego właśnie chcesz? Nie podejmuj decyzji z lęku lub z powodu ograniczających zobowiązań. Zasługujesz na to, co najlepsze.

Czy zaufasz ponownie?

Podobno raz złamane zaufanie zmienia się już na zawsze. Nie ma sensu tkwić w relacji, w której przez cały czas będziesz podejrzliwa. Mówi się, że jeżeli ktoś był zdolny do czegoś raz, nie będzie miał oporów, aby zrobić to ponownie. Poradzisz sobie z taką myślą?

Zobacz również: Nie ma się co oszukiwać. 5 ewidentnych sygnałów, że kochasz go bez wzajemności

Czy to dobry moment?

Zdrada podburza nasze poczucie wartości i pewność siebie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest skupienie się na sobie i powrót do równowagi emocjonalnej. Może zamiast na zdrajcy powinnaś skupić się teraz na zadbaniu o siebie?

Czy on stara się to naprawić?

Jeżeli pokazuje, że mu zależy i robi wszystko, aby naprawić swój błąd, może nie wszystko stracone. Uważnie obserwuj i poznaj okoliczności tego występku. 

Czy jest tego wart?

Ostatnie i najważniejsze. Czy koleś, który zdradził Cię z inną kobietą i miał wystarczająco czasu, przestrzeni i tupetu, aby ukrywać to przed Tobą, jest w ogóle wart Twoich uczuć i dalszych wysiłków?

Źródło: ohme.pl 

Polecane wideo

Pokazała, jak zmieniła się po rozstaniu. To zemsta na byłym chłopaku
Pokazała, jak zmieniła się po rozstaniu. To zemsta na byłym chłopaku - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie