Jak wytrzymać z partnerem w czasie kwarantanny? 5 praktycznych sposobów

W kryzysowych momentach można było chociaż wyjść na spacer, aby odreagować. A teraz?
Jak wytrzymać z partnerem w czasie kwarantanny? 5 praktycznych sposobów
fot. iStock (vadimguzhva)
12.04.2020

W dobie epidemii wiele par przechodzi przez prawdziwy kryzys. Partnerzy pracują w trybie home office i przeszkadzają sobie nawzajem, w dodatku są skazani na siebie przez cały dzień, a dochodzi do tego jeszcze lęk i stres przed chorobą. Pewnie normalnie w chwilach kryzysu udalibyśmy się na spacer, aby odreagować nagromadzone emocje, ale teraz nawet ta odskocznia nie jest możliwa. Możemy co najwyżej udać się... do pokoju obok. Zamknięci w czterech ścianach, zaczynamy się frustrować. Jak przekuć niepokój w wartościowe doświadczenie? 

Zobacz także: Miłość w czasach kwarantanny. 92 pytania, które jeszcze bardziej zacieśnią Waszą więź

Pozwólcie sobie na emocjonalną huśtawkę

To zrozumiałe, że każde z Was przeżywa teraz skrajne emocje, które przychodzą falami. Kwarantanna to zupełnie nowa sytuacja, w której trzeba się jakoś odnaleźć. Jednego dnia będziesz czuła obawy przed tym, co będzie dalej, innego beztrosko oddasz się swoim zainteresowaniom, na które dawno nie miałaś czasu. Od złości do strachu, izolacja stymuluje wachlarz emocji. Ważne, aby akceptować te stany i wspierać siebie nawzajem. W końcu kto jak nie Ty zna najlepiej nastrój i potrzeby swojego ukochanego? Nie bagatelizuj ich i okaż, że to rozumiesz.

Koncentrujcie się na wzajemnym szacunku

Stres wpływa na rozdrażnienie, a w takim stanie nie trudno o powiedzenie kilku słów za dużo. Starajcie się być dla siebie wyrozumiali i przepraszać, kiedy tak się stanie. Nie ma zbyt wielu obszarów, nad którymi można mieć kontrolę podczas kwarantanny, ale na pewno ma się wpływ na jakość naszych relacji. Skupcie się na wzajemnym szacunku i życzliwości, a wszystko będzie dobrze.

Próbujcie alternatywnych rozwiązań

Kwarantanna zamyka furtkę do wielu sposobów, które pozwalały nam wcześniej radzić sobie z napięciem, takich jak wyjście na siłownię albo basen, do lasu, jazda samochodem z muzyką czy spotkanie lub impreza w gronie znajomych. To może sprawiać, że czujemy się zagubieni i bezradni, jednak nie należy się poddawać. Istnieje kilka strategii, które mogą pomóc nawet w zamknięciu. Zaliczają się do nich np. medytacja, joga, rysowanie, słuchanie muzyki albo ćwiczenia oddechowe. Poszukaj w Internecie materiałów na ten temat i zainspiruj partnera alternatywnymi metodami relaksu.

Zobacz także: Znaki zodiaku, dla których izolacja to największa tortura. Męczą się w domu

Potraktujcie to jako szansę na rozwój

Na początku pewnie marzyłaś o tym, abyście byli nierozłączni, a partner poświęcał Ci więcej czasu. W obecnych okolicznościach, powoli staje się to już nie do zniesienia. Wykorzystaj ten czas, w którym nareszcie macie szansę na rozmowę w cztery oczy,  na zrobienie wspólnie tego, na co od dawna nie było czasu. Celebrujcie przestrzeń na wzajemną bliskość. Zaplanujcie razem przyszłość i wymieńcie się swoimi doświadczeniami. Taka okazja może się już nie powtórzyć! Potraktujcie ją jako pretekst do rozwoju.

Skorzystajcie z tego doświadczenia

Wyobraź sobie, że rozmawiacie o tym doświadczeniu z perspektywy kilku lat. Pomaga to nabrać dystansu do zaistniałej sytuacji. Nie bierz wszystkiego zbyt poważnie, nauczcie się z partnerem śmiać i rozmawiać o czymś innym niż epidemia. Kiedyś podzielicie się tym wspomnieniem, jakim była wspólna kwarantanna, jako ciekawą historią.

Zobacz także: W dobie społecznej izolacji wszyscy szukamy nowego hobby. Czego powinnaś spróbować?

Źródło: businessinsider.com

Polecane wideo

Na kwarantannie fryzjer nie wchodzi w grę. Wtedy za nożyczki chwyciły ich dziewczyny
Na kwarantannie fryzjer nie wchodzi w grę. Wtedy za nożyczki chwyciły ich dziewczyny - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 24.04.2020 08:42
Oj czasem ciężko.. Ostatnio się pokłóciliśmy o to kto ma odkurzyć mieszkanie.. Zdenerwowałam się bo wkoło ja to robię a przecież nie tylko ja mieszkam w tym mieszkaniu.. Jak już ochłoneła, porozmawialiśmy i doszliśmy do wniosku, że kupimy irobota i to ona będzie się zajmował sprzątaniem.. Może jak dłużej posiedzimy w domu to w kuchni zmywarka się pojawi :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie