Przyjaciele do łóżka. Dlaczego taki układ odbiera nam szansę na szczęście?

Nieangażująca znajomość może pozornie wydawać się bardzo atrakcyjna. Intymne relacje są jednak dużo bardziej skomplikowane.
Przyjaciele do łóżka. Dlaczego taki układ odbiera nam szansę na szczęście?
fot. unsplash.com (Becca Tapert)
08.04.2020

W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do tego, aby mieć wszystko szybko, łatwo i najlepiej od razu. Relacje z ludźmi podtrzymujemy głównie za pośrednictwem Internetu, a dzięki social mediom doskonale wiemy, co słychać u naszych znajomych. Wyjście z inicjatywą i stworzenie prawdziwej relacji w realu, staje się powoli zapomnianym nawykiem. Powstały aplikacje randkowe, dzięki którym możemy poznać partnera, nawet nie wychodząc z domu i... umówić się na seks. Takie środowisko sprzyja zawieraniu bezwysiłkowych znajomości, aby zaspokoić swoje potrzeby. Czy taki układ może być dla nas niebezpieczny?

Seks bez zobowiązań. Dla kogo?

Jako że taki układ nie wymaga zbyt wiele zaangażowania i czasu, często jest praktykowany przez osoby przepracowane, wypalone emocjonalnie lub po prostu leniwe. Zjawisko to dotyczy głównie wykształconych singli do 30. roku życia, mieszkających w dużych miastach, jak podpowiada socjolog Mariusz Drozdowski na portalu Focus. Po studiach priorytetem jest dla nich kariera, chcą wspiąć się po jej szczeblach, więc analogicznie brakuje im czasu na angażowanie się w związki.

Zobacz także: Z iloma facetami spałaś?

Zalety seks-przyjaźni

Plusy takiej relacji można przede wszystkim upatrywać w tym, że jest ona bardzo wygodna dla obydwu stron. Seks-przyjaźń zaspokaja fizyczne potrzeby bez zbędnego zaangażowania. Nie trzeba poświęcać się emocjonalnie, spełniać oczekiwań partnera w postaci obowiązków, ograniczeń i poświęceń. Są tacy, którzy prowadzą kilka takich układów jednocześnie. Dla niektórych to wręcz prestiż. Co więcej, taką znajomość można bezboleśnie zakończyć w dowolnym momencie.

Co na to naukowcy?

Niektórzy twierdzą, że seks bez zaangażowania emocjonalnego to mit. Sama nasza fizjologia jest z tym sprzeczna, ponieważ podczas orgazmu uwalniana jest ogromna ilość hormonów, jak oksytocyna i wazopresyna, które są odpowiedzialne za uczucie przywiązania.

Uprawiając seks z obcym partnerem lub z przyjacielem, łatwo można się zakochać. Taki „wypadek” zdarza się jednej trzeciej par, które igrają z ogniem - cytuje słynną antropolog Helen Fisher portal Focus.

Długotrwałe tkwienie w tego typu intymnych znajomościach może utrudniać budowanie późniejszych związków, a to może zakończyć się nawet wizytą u psychoterapeuty.

Zobacz także: Miłość w czasach kwarantanny. 92 pytania, które jeszcze bardziej zacieśnią Waszą więź

Seks bez zobowiązań bywa skutkiem zaburzeń osobowości; zaburzeń, które takiej terapii winny być poddane - mówi terapeuta i coach Maciej Bennewicz na portalu Focus.

Prędzej czy później takie eksperymenty dobiegną końca i wiele osób będzie chciało uporządkować swoje życie, ustatkować się i skończyć z samotnością.

Pułapki wygodnego układu

Ten łatwy sposób na zaspokojenie potrzeb może okazać się zwodniczy. Gdy w grę spontanicznie wejdą emocje jednego z partnerów, takie powierzchowne traktowanie może okazać się niewystarczające. Wtedy pojawią się oczekiwania lub zazdrość. Seks bez zobowiązań może też stanowić przykrywkę dla naszej samotności, lęku czy innych negatywnych emocji, które wypieramy. Liczne łóżkowe spotkania bez zaangażowania mogą na dłuższą metę znieczulić nas i pozbawić dawnych wartości.

Seks skupiony na doznaniach fizjologicznych, zwiększa poczucie osamotnienia i paradoksalnie pozbawia szans na szczęście. Może trwale zaburzać zdolność do zbudowania związku opartego na więzi, ponieważ wzmacnia mechanizm autohedonistyczny, oparty na doraźnym dostarczaniu sobie przyjemności

- ostrzega Maciej Bennewicz na portalu Focus.

Zobacz także: Z powodu małego przyrodzenia nie mogli znaleźć miłości. Nowa apka uratuje ich życie uczuciowe

Trudno wówczas skontaktować się ze swoimi emocjami i odnaleźć siebie w tym wszystkim. A przecież każdy z nas potrzebuje prawdziwej akceptacji, miłości i uwagi. Seks opierający się na więzi i wzajemnym zaufaniu smakuje zupełnie inaczej.

Polecane wideo

Faceci tracą dla niej głowę. Twierdzi, że jest ucieleśnieniem ich marzeń
Faceci tracą dla niej głowę. Twierdzi, że jest ucieleśnieniem ich marzeń - zdjęcie 1
Komentarze (26)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.04.2020 23:53
jak ktoś nie chce się wiązać to czemu nie, to zawsze jakieś rozwiązanie. choć na dłuższą metę na pewno szczęścia nie przyniesie to na pewien okres może być dobrze mieć takiego sex buddy. ale lepiej wtedy unikać możliwości zajścia w ciąże, antykoncepcja to podstawa.. na facetów nie zawsze można liczyć więc dobrze jakby kobieta brała tabletki np. belarę którą się przyjmuje codziennie po jednej tabletce i zabezpieczenie jest
odpowiedz
Paunia (Ocena: 5) 16.04.2020 01:19
Wszystko jest dla ludzi i jeśli dwie strony się na to zgadzają, to dlaczego nie? ja mam stałego partnera, a kiedy go przy mnie nie ma, mam też świetną zabawkę ze sklepu intymnego Deep Fantasy, z ruchomą główką:)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.04.2020 21:14
Chętnie bym weszła w taką relację.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.04.2020 14:39
Taki układ odbiera Wam godność drogie Panie. Takie niby feministki, a dajecie traktować się jak zabawkę. Jestescie zakłamane, skoro chcecie by Was szanowano to szanujcie się same! Głupie baby.
zobacz odpowiedzi (6)
gość (Ocena: 5) 08.04.2020 14:00
za dwa miesiace biore slub z moim przyjacielem do lozka ;)
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie