5 sytuacji, kiedy to facet ma pierwszeństwo przed kobietą (a wciąż jest dżentelmenem)

W takich okolicznościach mężczyzna nigdy nie powinien ustępować kobiecie!
5 sytuacji, kiedy to facet ma pierwszeństwo przed kobietą (a wciąż jest dżentelmenem)
Fot. Unsplash
08.11.2019

Mówi się, że prawdziwych dżentelmenów już nie ma, zwłaszcza w porównaniu z czasami, które odeszły już do historii. Mimo to wciąż wielu mężczyzn może się pochwalić dobrymi manierami wobec kobiet i traktuje je po szarmancku. Nie da się ukryć, że robi to na kobietach naprawdę pozytywne wrażenie.

Zobacz również: Te rzeczy robi tylko prawdziwy gentleman! Czy Twój facet jest jednym z nich?

My, kobiety, doceniamy szarmanckie gesty, takie jak przepuszczanie w drzwiach, ustępowanie miejsca w komunikacji czy pomoc podczas zakładania płaszcza. Tylko czy na pewno wszystkie te dżentelmeńskie zachowania mają rację bytu? Okazuje się, że niekoniecznie. Istnieją bowiem sytuacje, w których - zgodnie z zasadami savoir vivre - to mężczyzna ma pierwszeństwo nad kobietą i nie powinien jej ustępować. Ale wcale nie oznacza to, że nie brakuje mu dobrych manier. Czy to w ogóle idzie ze sobą w parze? Owszem - wyjaśniamy, w jakich sytuacjach i dlaczego mężczyzna ma pierwszeństwo nad kobietą.

W drzwiach

Mężczyzna nie powinien przepuszczać kobiety w drzwiach – tak, dobrze przeczytałaś! Ale dotyczy to jednej konkretnej sytuacji – kiedy drzwi otwierają się do wewnątrz pomieszczenia, do którego oboje wchodzicie. Mężczyzna przytrzymuje tym samym drzwi kobiecie, aby bezpiecznie i wygodnie dostała się do środka.

W restauracji

To twój partner powinien prowadzić cię do stolika, kiedy wybieracie się na romantyczny posiłek w restauracji lub w kawiarni. Sytuacja jest odwrotna, kiedy opuszczacie lokal – wtedy to mężczyzna podąża za tobą. Jeszcze inaczej jest, kiedy do stolika prowadzi was kelner – wtedy to kobieta idzie przed swoim towarzyszem, a za kelnerem.

Fot. iStock

Przy zakładaniu odzieży wierzchniej

Prawdziwy dżentelmen najpierw sam zakłada płaszcz. Brzmi mało elegancko? Ma to swoje wyjaśnienie i to bardzo logiczne. Chodzi o to, żeby kobieta nie zgrzała się pod ciepłym nakryciem. Teraz to ma sens, prawda?

Przy wysiadaniu z samochodu

Jeśli chcesz, aby twój mężczyzna zachował się wobec ciebie naprawdę po rycersku gdy wysiadacie z samochodu, musisz dać mu szansę zareagować. Nie wyskakuj więc z wozu tuż po tym, gdy zgaśnie silnik. Zgodnie z etykietą dżentelmen pierwszy wysiada z pojazdu, okrąża go i otwiera drzwi swojej towarzyszce.

Przy zawieraniu znajomości

Twój wzrok napotkał intrygującego nieznajomego? A on odwzajemnił spojrzenie i posłał ci zachęcający uśmiech? Świetnie! Teraz wystarczy zrobić pierwszy krok... ale według zasad dobrego wychowania to mężczyzna pierwszy powinien go wykonać i ci się przedstawić. Chociaż tutaj nie będziemy się upierać – czasami warto przejąć inicjatywę.

Zobacz również: 7 oznak, że facet, z którym się spotykasz, jest dżentelmenem

Polecane wideo

Patrząc na tego lekarza, aż chce się chorować. Jest niewiarygodnie przystojny!
Patrząc na tego lekarza, aż chce się chorować. Jest niewiarygodnie przystojny! - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 4.33 / 5
okofaceta (Ocena: 3) 08.11.2019 21:18
Wszystko zależy od miejsca czasu i okoliczności - inaczej w sytuacjach towarzyskich inaczej to wygląda w relacjach zawodowych. W mojej ocenie jedno jest pewne - lepiej być zachować się z nadmiarem elegancji niż otrzeć się o chamstwo..
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.11.2019 08:53
Przepuszczanie kobiet (szczególnie dzisiejszych 30-latek i młodszych) bardzo często kończy się z ich strony mało przyjemną wiązanką lub w nieco mniej nieprzyjemnym przypadku szyderczym śmiechem. A skoro damy są na wyginięciu, to nie ma żadnego powodu do stosowania manier z minionej epoki. Opacznie pojmowana równość niestety robi swoje. Złe doświadczenia zniechęcają do bezinteresownej uprzejmości. Zatem kto pierwszy podejdzie do drzwi, ten pierwszy wchodzi.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.11.2019 08:10
Zapomnieliście o tańcu
odpowiedz

Polecane dla Ciebie