Demiseksualizm - nowa orientacja czy modny trend?

Być może to właśnie ona najlepiej Cię określa.
Demiseksualizm - nowa orientacja czy modny trend?
Fot. Unsplash
07.11.2019

Seksualność to bardzo szerokie spektrum, ale nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. W naszym społeczeństwie wciąż przyjmuje się podział przede wszystkim na osoby hetero-, homo- oraz biseksualne (chociaż nie wszyscy tolerują orientację odmienną od tej, która cechuje ich samych). Wszystko inne uznają za “udziwnienia”, albo nawet nie zdają sobie sprawy z istnienia innych form seksualności. Jednak eksperci są zgodni – jest ich o wiele więcej i nie ma w tym nic dziwnego. 

Zobacz również: Co Twój znak zodiaku mówi o Twojej seksualności?

Niektóre osoby są orientacji aseksualnej, co oznacza, że nie odczuwają pociągu seksualnego do żadnej z płci. Ostatnio coraz częściej mówi się też o sapioseksualizmie, czyli pociągu seksualnym do osób o wysokim ilorazie inteligencji. Inne cechy, takie jak wygląd, nie są w tym przypadku bardzo istotne. Dla sapioseksualistów liczy się przede wszystkim jakość rozmowy i bystrość partnera. Za sapioseksualistę uważa się m.in. muzyk i producent, Mark Ronson. 

Teraz wśród rozważań na temat różnych orientacji seksualnych coraz częściej przewija się termin demiseksualizm. Niektórzy twierdzą jednak, że podobnie jak sapioseksualizm to nie prawdziwa orientacja, a jedynie modny trend. Czy jesteś osobą demiseksualną, mimo że nie zdajesz sobie z tego sprawę? Oto, co cechuje tę orientację. 

Fot. Unsplash.com

Nazwa demiseksualizm wzięła się od wyrazu “demi”, który oznacza “pół”. To dlatego, że osoby o ten orientacji są uznawane w połowie za seksualne, a w połowie za aseksualneDemiseksualiści nie czują pociągu seksualnego do konkretnej płci. Od osób aseksualnych odróżnia ich to, że posiadają pociąg seksualny. Do jego wystąpienia potrzebują jednak konkretnej osoby, a nie jak w przypadku osób homoseksualnych i heteroseksualnych - konkretnej płci. 

Najistotniejsza kwestia związana z tą orientacją to fakt, że demioseksualiści odczuwają pociąg seksualny do drugiej osoby jedynie w przypadku nawiązania z nią silnej więzi emocjonalnej. Z tego względu dość długo zwlekają na zbliżenia intymne. Uważa się, że takie osoby często miewają problemy z tworzeniem związków, ponieważ we wczesnych fazach budowania relacji ich zachowanie jest interpretowane jako brak zainteresowania głębszą relacją. Potencjalni partnerzy demioseksualisty odnoszą wrażenie, że to relacja czysto przyjacielska. 

Demioseksualizm to przede wszystkim głębokie porozumienie dusz, poczucie emocjonalnej więzi, zaufania i bezpieczeństwa. Dla takich osób życie intymne nie jest priorytetem, a u partnera ponad atrakcyjność fizyczną przedkładają osobowość, charakter i inteligencję. 

Zobacz również: Czy jesteś sapioseksualna? Być może nawet o tym nie wiesz...

Polecane wideo

180 cm i 108 kg. Poznaj dziewczynę, która według facetów ma idealne kształty
180 cm i 108 kg. Poznaj dziewczynę, która według facetów ma idealne kształty - zdjęcie 1
Komentarze (14)
Ocena: 4.57 / 5
kaiken (Ocena: 3) 12.01.2020 19:11
Demiseksualizm nie może być odczuwany do konkretnej płci? Co za bzdura! Demiseksualizm może dzielić się na demiheteroseksualizm, demihomoseksualizm etc.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.11.2019 16:07
Demiseksualizm istnieje i nie jest aż taki "normalny" dla wszystkich ludzi. Gdyby był,nie byłoby seksu z przypadkowymi osobami,nie byłoby prostytucji,gwałtów a być może i pornografii. Tylko jeżeli kogoś pociągają ludzie niezależnie od płci ale tylko po nawiązaniu silnej więzi,to taką osobę należy nazwać demipanseksualną. Tak samo są ludzi demiheteroseksualni,demibiseksualni itd.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.11.2019 09:18
Jak zwykle lewica się zapętliła. Są trzy orientacje- aseksualizm jest brakiem którejkolwiek spośród nich, a nie czwartą. O sześćdziesięciu czterech nie wspominając. Chyba że B w eldżibiti to tylko podpucha. ;)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.11.2019 08:35
Kolejna bzdura wyssana z palca
zobacz odpowiedzi (1)
Robert (Ocena: 1) 07.11.2019 07:09
To metka dla kobiet wychowywanych w konserwatywny sposób. Które postrzegają relacje z mezczyznami jedynie poprzez pryzmat emocji. A te relacje, to również przecież i seks. Psychologowie mają problem z takimi osobami (głównie to kobiety), bo nie umieją odróżnić uczuć od pożądania seksualnego. Dla nich nie istnieje seks bez głębokiej relacji. Takie podejście utrudnia dość mocno zawieranie związków, bo seks bywa katalizatorem emocji. Kobiety z takimi zaburzeniami nie potrafią natomiast znaczaco wzbogacić tworzonej dopiero relacji udanym seksem. Cechuja się takimi zaburzeniami często osoby bardzo religijne. Wręcz fanatyczbie, gdzie cielesność, seksualność są postrzegane z odrazą. Jako coś wstydliwego. Najmniej istotnego w tworzeniu związku.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie