Kompleksy, stres i zmęczenie - to one odbierają nam radość ze zbliżenia. Jak kochają się Polki? [RAPORT]

Najnowsze badanie zdradza wszystko na temat naszej seksualności.
Kompleksy, stres i zmęczenie - to one odbierają nam radość ze zbliżenia. Jak kochają się Polki? [RAPORT]
Fot. Unsplash
30.06.2019

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu seks był w naszym kraju tematem tabu. O życiu intymnym nie rozmawiało się publicznie ani nie czytało w magazynach, a dla wielu osób nawet wyprawa do apteki po prezerwatywy była powodem do wstydu. Od tego czasu wiele się zmieniło, a o seksualności mówi się coraz częściej i głośniej, podkreślając m.in. to, jak ważna jest edukacja seksualna i bezpieczne współżycie oparte na obopólnej zgodzie. 

Zobacz również: 6 rzeczy, których kobiety NIENAWIDZĄ w seksie (Przeczytaj ten artykuł swojemu partnerowi)

Co jakiś czas powstają też specjalistyczne raporty, które obrazują, jak nasza seksualność zmieniła się na przestrzeni lat i jakie są nasze łóżkowe zwyczaje. Właśnie ukazał się najnowszy taki raport, zatytułowany "Seksualna mapa Polki". Powstał na podstawie badania, które przeprowadzono w lutym 2019 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska. W badaniu wzięły udział 1043 Polki w wieku 18-65 lat, będące mieszkankami zarówno wielkich miast jak i wsi. Raport wyjaśnia m.in., jak często się kochamy, co najbardziej przeszkadza nam w czerpaniu radości z seksu oraz jakie kobiety są najbardziej zadowolone ze swojego życia intymnego. Szczegóły badania znajdziesz poniżej. 

Polka jest aktywna seksualnie 

Aż 96 proc. Polek w wieku 18-65 lat twierdzi, że są aktywne seksualnie. Połowa badanych uprawia seks kilka lub kilkanaście razy w miesiącu. 

Statystyczna Polka ma więcej niż jednego partnera seksualnego 

Większość Polek (55 proc.) ma w życiu więcej niż jednego partnera seksualnego. Najwięcej (30 proc.) miało 2-3 partnerów seksualnych. Większość Polek zaczyna życie seksualne w przedziale 17-20 lat (57 proc). 

Fot. Unsplash.com

Polka jest zadowolona ze swojej seksualności 

Najbardziej zadowolone ze swojego życia seksualnego są najmłodsze kobiety, czyli te w przedziale wiekowym 18-24 lata. W skali od 0 do 10 oceniają one swoje pożycie na 7,4. Niestety z wiekiem stopień zadowolenia z seksu obniża się. W grupie powyżej 55. roku życia większość pań ocenia swój seks na 5,8. Powodem mogą być problemy zdrowotne, które pojawiają się wraz z wiekiem, m.in. suchość pochwy czy zaburzenia erekcji partnera. 

Co odbiera Polce radość z seksu? 

Tym, co najbardziej zniechęca Polki do zbliżenia jest zmęczenie i stres, złe samopoczucie, zła atmosfera w związku oraz kompleksy. Aż 72 proc. Polek jako główny powód wymienia zmęczenie, a 57 proc. stres jako istotne czynniki zniechęcające do uprawiania seksu. Twierdzą, że seks w takich warunkach prawie nigdy nie jest dla nich satysfakcjonujący. Z kolei 53 proc. Polek twierdzi, że ochotę na seks odbierają im problemy zdrowotne, a 4 proc. przyznaje, że chodzi o ból. Obniżona produkcja estrogenów po urodzeniu dziecka czy w okresie menopauzy obniżają libido. 

Co zachęca Polkę do zbliżenia? 

39 proc. respondentek twierdzi, że problemy w relacji z partnerem zniechęcają je do seksu. Na znudzenie czy obniżenie atrakcyjności partnera wskazuje 18 proc. Natomiast pozytywne relacje z partnerem stanowią zachętę do zbliżenia dla 64 proc. badanych. Tyle samo kobiet uzależnia apetyt na seks od dobrego samopoczucia. Na potrzebę relaksu wskazuje 47 proc. kobiet, a 21 proc. badanych przyznaje, że alkohol podsyca w nich chęć na seks. 

Jak często Polka inicjuje seks? 

Polki niezbyt często uprawiają seks z własnej inicjatywy. Aż 66 proc. badanych przyznaje, że impulsem do zbliżenia jest dla nich zachęta ze strony partnera. Zwykle robią to pod wpływem zachęty partnera, albo wręcz po to, aby sprawić mu przyjemność. 

Fot. Unsplash.com

Czym jest dla Polki seks? 

Większość odpowiedzi na to pytanie brzmi: „Wyrazem i dowodem miłości, przywiązania, zaufania” albo „Bezpiecznikiem/gwarantem związku - udany seks pomaga utrzymać partnera przy sobie i zapobiega zdradzie”. W odpowiedziach na to pytanie rzadko pojawiają się określenia takie jak: źródło przyjemności, bliskości, relaksu, odprężenia. Dla 26 proc. zniechęcające okazuje się przeświadczenie, że seks to obowiązek. 

Kompleksy zabijają libido Polki 

Dla 24 proc. Polek kompleksy i brak akceptacji dla własnej fizyczności są silną barierą powstrzymującą je przed uprawianiem seksu. Polki przywiązują dużą wagę do swojego wyglądu i w tej kwestii są w stosunku do siebie zbyt wymagające. Do zbliżeń zniechęca je zdecydowanie poczucie, że są brzydkie, zbyt grube. Czują się wtedy niekobiece i nieatrakcyjne. Tylko 44 proc. kobiet, które wzięły udział w badaniu jest zadowolona ze swojego ciała i wyglądu. Niezadowolonych jest 30 proc., najwięcej w grupie młodych kobiet pomiędzy 25. a 34. rokiem życia, najczęściej z powodu wzrostu wagi, oznak starzenia, zmian wyglądu związanych z ciążą. Aż 46 proc. badanych deklaruje, że w ciągu ostatnich 5 lat ich ocena własnego ciała obniżyła się. 

Zobacz również: To dzieje się z ciałem, kiedy przestajesz uprawiać seks. 7 dramatycznych skutków ubocznych

Polecane wideo

Ta influencerka ma tak przystojnego męża, że zazdroszczą jej kobiety z całego świata (FOTO)
Ta influencerka ma tak przystojnego męża, że zazdroszczą jej kobiety z całego świata (FOTO) - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Elwira (Ocena: 5) 05.09.2019 16:10
u mnie libido zero spotęgowały tabletki antykoncepcyjne ;( niestety musiałam je brać bo to była terapia. Teraz wiem, że nie będę i nie chcę się tak zabezpieczać. Lekarz zainteresował mnie niehormonalną barierową metodą kapturek naszyjkowy caya? Chyba się zdecyduje, bo prezerwatywy też mi jakoś nie odpowiadają ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie