Psycholog wyliczył rzeczy, które musisz zrobić po rozstaniu. Inaczej zwariujesz

Z tym nie wolno zwlekać.
Psycholog wyliczył rzeczy, które musisz zrobić po rozstaniu. Inaczej zwariujesz
Fot. pexels.com
16.05.2019

Koniec związku nie jest oczywiście niczym miłym, ale często bagatelizujemy ten problem. Zwłaszcza, gdy dotyczy kogoś innego. Czas leczy rany, weź się w garść, znajdziesz kogoś lepszego - próbujemy pocieszać, nawet jeśli sami nie do końca w to wierzymy. Prawda jest jednak taka, że rozstanie to ból porównywany do żałoby po bliskiej osobie.

Zobacz również: Zdradził, z jakimi dziewczynami nigdy się nie umówi. Internautki są oburzone

Eks co prawda żyje, ale z dnia na dzień znika z naszego życia. Odczuwamy ogromną stratę i musimy nauczyć się funkcjonować bez niego. Nie wystarczy wmówić sobie, że będzie dobrze i zacząć na nowo szukać szczęścia w miłości - przekonuje psycholog Guy Winch.

Autor książki „Jak naprawić złamane serce” w rozmowie z portalem independent.co.uk zdradził, jak ograniczyć ból rozstania i faktycznie ruszyć do przodu.

Ekspert na podstawie własnych, a także doświadczeń pacjentów, stworzył listę 6 zasad, które należy wprowadzić w życie jak najszybciej po rozstaniu. To znacznie ułatwi szybki powrót do normalności.

#1 Misja szpiegowska

W dzisiejszych czasach trudno powstrzymać się przed pokusą, by nie sprawdzać, co dzieje się u byłego partnera. Nawet jeśli usunął cię ze znajomych w portalach społecznościowych - zawsze znajdzie się sposób, żeby dowiedzieć się, co u niego słychać. Jeśli nie bezpośrednio, to poprzez wspólnych znajomych. Według psychologa to fatalny pomysł, bo utrudnia rozstanie. Rozmyślanie o eks nie uleczy złamanego serca.

#2 Przyczyna rozstania

Zastanów się nad tym, dlaczego wasze drogi się rozeszły i zaakceptuj ten fakt. Bez ciągłego rozmyślania, szukania dziury w całym, pisania alternatywnych scenariuszy i opowiadania znajomym niestworzonych historii. Najłatwiej będzie się z tym pogodzić, jeśli stwierdzisz, że z tym partnerem nie dało się stworzyć dojrzałego związku, pogarszał twoje samopoczucie lub okazał się kimś innym, niż na początku się wydawało.

Zobacz również: Czy Twój związek lada moment się rozpadnie? 5 oznak, że rozstanie jest blisko

#3 Rachunek sumienia

Nie chodzi tu o wypisywanie własnych zaniedbań lub oczernianie eks. Psycholog zachęca jednak, by przypomnieć sobie wszystkie kompromisy, na które musieliśmy iść w związku. A następnie wybrać te, które wcale nie były tego warte. Dzięki temu łatwiej będzie wejść w nową relację i nie popełnić tych samych błędów. Każde rozstanie powinno nas czegoś uczyć, ale to wymaga szczegółowej analizy.

#4 Sprawianie przyjemności

Żałoba po zerwaniu nie może być ciągłym rozpamiętywaniem i umartwianiem się. Ekspert zaleca, by zająć się tym, co naprawdę daje nam frajdę lub przynajmniej trochę nas interesuje. Nie można się wtedy zrażać, nawet wtedy gdy mózg podpowiada nam: to bez sensu, szkoda czasu, wcale mnie to nie cieszy. Działanie i konsekwencja to sygnały dla naszego organizmu, że życie toczy się dalej i wciąż wiele przed nami.

#5 Wymazanie z pamięci

Rozpamiętywanie to zdecydowanie najgorsze, co można w tej sytuacji zrobić. Od eks należy się definitywnie odciąć. Nie tylko kasując jego numer telefonu czy pozbywając się jego rzeczy z mieszkania. Pogodzenie się z nową sytuacją bardzo utrudniają wszelkiego rodzaju „przypominajki” - SMS-y od eks, wspólne zdjęcia, prezenty od niego i tak dalej. Warto oczyścić teren, bo takie drobne szczegóły utrudniają osiągnięcie wewnętrznego spokoju.

#6 Daj się pocieszyć

Jeśli potrzebujesz czasu na zebranie myśli w samotności - nie ma w tym nic złego. Nie może to jednak zbyt długo trwać. Prędzej czy później należy wyjść do ludzi. Przyjaciele są po to, by wspierać nas w trudnych chwilach. Bliscy będą próbowali cię pocieszyć - nie zawsze skutecznie, ale należy docenić ich starania. Ich obecność przypomni ci, że masz dla kogo żyć. Świat bez eks jest trochę inny, ale wciąż oferuje sporo atrakcji.

Myślicie, że to pomoże?

Zobacz również: Wszyscy współczują tej dziewczynie. Jej chłopak zrobił TO w czasie lotu

Była dziewczyna musi żałować, że go zdradziła. Spójrz, jak zmienił się po rozstaniu!
Była dziewczyna musi żałować, że go zdradziła. Spójrz, jak zmienił się po rozstaniu! - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie