Miłosny portret Polaków: Gdzie szukamy partnera? Jak reagujemy na zdradę?

Przeciętny Polak ma na swoim koncie maksymalnie dwie relacje i wie, że dobry związek wymaga nieustannej pracy.
Miłosny portret Polaków: Gdzie szukamy partnera? Jak reagujemy na zdradę?
Fot. Unsplash
26.02.2019

Polacy twierdzą, że miłość nadaje sens ich życiu, a życie w związku jest łatwiejsze. Nie miłość do dzieci lub ojczyzny, a uczucie do partnera/-ki stawiają na pierwszym miejscu. Nie tzw. „papier”, lecz miłość, szacunek i zaufanie są fundamentem i spoiwem związku.

Zobacz także: Chłopak tej ślicznotki nie będzie miał łatwo. Jej dziadek przygotował listę surowych zasad

Przeciętny Polak ma na swoim koncie maksymalnie dwie relacje i wie, że dobry związek wymaga nieustannej pracy.
Kryzysy wśród par to „chleb powszedni” - aż 81% Polaków przeszło przez przynajmniej jeden.

Jak kochają Polacy? Na to pytanie odpowiadają wyniki badania zrealizowanego na zlecenie serwisu Sympatia.pl/

Miłość nie jedno ma imię

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu randkowego Sympatia.pl, miłość nadaje sens życiu Polaków, a związek czyni je łatwiejszym. Zdaniem respondentów kobiety są bardziej czułe i emocjonalne, natomiast mężczyźni bardziej racjonalni i zadaniowi.

Bez względu na płeć, orientacje seksualną, wiek czy stan cywilny, Polacy rozróżniają kilka rodzajów miłości. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest miłość partnerska, kolejno miłość do dzieci/wnuków – odpowiednio wskazało tak 75% i 44% ankietowanych. Istotnymi atrybutami miłości są aspekty fizyczne i emocjonalne (bliskość, bezpieczeństwo). Co ciekawe, badani jako przykład prawdziwej miłości często wskazują swoich dziadków, których związek stanowi wzór i receptę na wieloletnie szczęście.

Pokaż, jak mnie kochasz

Wraz z rozwojem relacji i wiekiem zmieniają się sposoby odczuwania miłości. Dla 20-latków pomimo przyjemności ze wspólnego spędzania czasu, związek to relacja, z której stosunkowo szybko można się wycofać. Osoby z przedziału 40-50 lat traktują miłość jako etap życiowej stabilizacji i dojrzałych uczuć. Niezależnie od rodzaju relacji i jej stażu, każda ze stron potrzebuje zachowań odzwierciedlających zaangażowanie partnera. 69% badanych będących aktualnie w związku przyznaje, że w ostatnim czasie doświadczyli romantycznych chwil, które sprawiły im przyjemność. Na pytanie, z z czym kojarzą romantyzm, wskazali uroczystą kolację przy świecach (27%), niespodziewany pocałunek w policzek (17%) oraz zorganizowanie randki (16%). Taki sam odsetek za przejaw romantyzmu uważa podanie gorącej herbaty do łóżka podczas choroby.

- Wbrew obiegowym opiniom, że to kobietom bardziej zależy na stałej relacji, okazuje się, że obie płcie w jednakowym stopniu doceniają rolę miłości w życiu i jednakowo jej pragną. To bardzo pozytywny wniosek – mówi Joanna Godecka, terapeutka, ekspertka akcji „Jak kochają Polacy?”. - Orientacja seksualna nie ma znaczenia dla postrzegania miłości. Obraz miłości nie zależy od tego, jakie są nasze preferencje – dodaje.

50% singli szukających miłości, chce ją znaleźć w Internecie

Zdaniem 70% Polaków znalezienie prawdziwej miłości jest zadaniem trudnym i wymagającym czasu, jednak cierpliwość owocuje w późniejszej relacji. Na pytanie, gdzie należy szukać miłości, nie ma właściwej odpowiedzi. Obserwacje potwierdzają, że najczęściej znajdujemy ją w najmniej spodziewanym momencie i miejscu. Serwisy randkowe, takie jak Sympatia.pl, ułatwiają singlom poszukiwanie partnera.

Zobacz także: Kobiety pokazują najgorsze teksty od facetów z Tindera. Ci mężczyźni powinni się wstydzić

Praca nad relacją gwarantuje szczęście

Aż 92% Polaków uważa, że aby związek był szczęśliwy, konieczna jest ciągła praca nad nim. 87% twierdzi, że bez zaangażowania i dbania o relację, uczucie się skończy. Filarami udanego związku są miłość (80%), szacunek (76%) i zaufanie (75%). Namiętność i seks, choć nie znalazły się w gronie najważniejszych, są istotne dla 49% Polaków, a zdaniem 68% seks bez miłości nie daje żadnej satysfakcji. Jak na relację wpływają dzieci? Zdaniem 72% Polaków posiadanie dziecka spaja relację, 59% uważa tą sytuację za poważną próbą dla związku.

Na dobre i na złe?

81% Polaków będących w związkach doświadczyło co najmniej jednego kryzysu. Trzema najczęstszymi problemami, których doświadczają Polacy jest kryzys ekonomiczny, kryzys tzw. pierwszych lat trwania relacji oraz kryzys związany z „wypaleniem”, znudzeniem. 70% par, które doświadczyły kryzysu związanego z sytuacją ekonomiczną, pokonało go dzięki dojrzałości i odpowiedzialności partnerów. Zdrada jest najczęstszą przyczyną rozpadu związku. Doświadczyło jej 19% Polaków. Blisko połowa przyznaje, że nie wybaczyłaby i nie oczekiwałaby jej wybaczenia. Jednak większości par (69%) udaje się pokonać ten kryzys – głównie dzięki miłości.

Doświadczenie przemocy

W związkach Polaków dochodzi do przemocy. Doświadczyła jej niemal ¼ z nas. Częściej jej ofiarami są osoby z grupy LGBT oraz posiadające zawodowe wykształcenie. Poważnej przemocy doświadczyło choć raz 15% Polaków.

Materiały prasowe

Pomysłodawcą badania „Jak kochają Polacy?” jest Sympatia.pl. Partnerem odpowiedzialnym za jego realizację jest ARC Rynek i Opinia.

Eksperci akcji:
dr Julita Czernecka - socjolog, coach, trener, doktor nauk humanistycznych, autorka książek "Wielkomiejscy single" i "Single and Big City". Pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się tematyką singli, związków i miłości.
Katarzyna Kucewicz - psycholog, pedagog, psychoterapeutka. Właścicielka Ośrodka Psychoterapii i Coachingu INNER GARDEN w Warszawie. Jej głównym obszarem pracy są relacje damsko-męskie i problemy w odnalezieniu właściwej relacji.
Joanna Godecka - terapeutka, coach, trenerka. Ekspert i doradca w sprawach relacji partnerskich. Autorka książek "Szczęście w miłości. Jak mądrze kochać i rozumieć siebie" i "Bądź pewna siebie". Członek Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów TSR.
Agata Wilska - psycholog, psychoterapeutka, publicystka. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz par. Jej misją jest szeroko rozumiana psychoedukacja. Wraz z mężem, psychologiem, realizuje projekt "Seans Psychologiczny", który ma na celu edukację psychologiczną poprzez kino.
Informacja o badaniu:
Badanie jakościowe - BBD, realizowane na platformie Recollective przez 7 dni, na grupie zróżnicowanej ze względu na bycie w związku i bycie singlem, płeć, wiek i orientację seksualną (n=42).
Badania ilościowe - CAWI, realizowane na panelu internetowym epanel.pl będącym własnością ARC Rynek i Opinia, na reprezentatywnej - ze względu na płeć, wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania - grupie Polaków (N=1016 respondentów).
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie serwisu Sympatia.pl przez ARC Rynek i Opinia.

Sympatia to największy serwis randkowy w Polsce. Według danych z badania Megapanel PBI/Gemius (grudzień 2018 r.) liczba realnych użytkowników serwisu wyniosła prawie 1,5 mln. Serwis zanotował ponad 140 mln odsłon.

Ona ma 19 lat, a on 62. Niedawno się pobrali, a teraz starają się o dziecko
Ona ma 19 lat, a on 62. Niedawno się pobrali, a teraz starają się o dziecko - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie