Trójczynnikowa teoria miłości, czyli co jest potrzebne, by związek przetrwał próbę czasu?

Psychologowie sprawdzili, jakie trzy składniki muszą zaistnieć w związku, aby przetrwał próbę czasu.
Trójczynnikowa teoria miłości, czyli co jest potrzebne, by związek przetrwał próbę czasu?
Fot. Unsplash
28.10.2018

Niektóre związki trwają pomimo upływu czasu i istnienia wielu przeszkód. Inne z kolei, w których występują podobne problemy, rozpadają się. Trudno dopatrzyć się racjonalnej przyczyny, dlaczego tak się dzieje. Paradoksalnie bywa tak, że osoby, które z pozoru wydają się do siebie nie pasować, wychodzą zwycięsko z zawirowań losu, a nawet przechodzą renesans miłości po latach. Natomiast ci idealnie dopasowani nie potrafią być ze sobą na dłuższą metę.

Na te sekrety w związku możesz sobie pozwolić. A nawet powinnaś!

Jak to możliwe? Co sprawia, że jedne związki się rozpadają, a drugie trwają? To pytanie zadaje sobie wiele osób, a w tym psychologowie. W 1986 r. w odpowiedzi na nie powstała tzw. trójczynnikowa teoria miłości. Jej autorami są: amerykański psycholog – Robert Sternberg i Karin Weis. W 2018 r. koncepcja nadal jest aktualna.

O co w niej chodzi?

Zdaniem badaczy, aby relacja przetrwała, muszą w niej zaistnieć trzy elementy: namiętność, intymność i zaangażowanie.

Namiętność – w tym przypadku nie chodzi o samą fizyczną relację, chociaż odgrywa ona bardzo ważną rolę. Pod pojęciem namiętności kryje się także flirt, zaskoczenie, zabawa, nadzieja i ogromna tęsknota. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o silne emocje (pozytywne i negatywne), które podkręcają temperaturę w relacji.

Intymność – w niej chodzi o ogromne poczucie bliskości i świadomość, że z nikim oprócz partnera nie robi się pewnych rzeczy. Pod pojęciem intymności kryje się także poczucie bezpieczeństwa – pokazywanie swojego prawdziwego ja bez obawy przed odrzuceniem. Intymność, według badaczy, to odpowiedzialność, troska, zaufanie, więź i przyjaźń.

Zaangażowanie – to przede wszystkim decyzja o byciu razem z partnerem i dokładanie wszelkich starań, aby relacja trwała. Składają się na nie decyzje, deklaracje i działania.

Odkryto przepis na udane życie miłosne. To zasada 37 procent

Zdaniem Sternberga dla trwałości związku niezbędne jest występowanie tych wszystkich elementów. Podkreśla jednak, że jest naturalne, że w różnych etapach życia, będą znajdowały się na różnych poziomach.

Jej narzeczony zginął tragicznie przed ślubem. Uczciła jego pamięć wzruszającą sesją zdjęciową
Jej narzeczony zginął tragicznie przed ślubem. Uczciła jego pamięć wzruszającą sesją zdjęciową - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 28.10.2018 16:07
1 - przestac czytac teksty w durnych portalach jak ten 2 - zlikwidowac konta na insta fb i reszcie tego socjalmedialnego syfu 3 - zyc z partnerem/ka a nie obok niego/ej
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 28.10.2018 13:27
Odkrycie roku. Doliczyłabym jeszcze przyjaźń.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie