Gdy bardzo chcesz zostać mamą... Jak rozmawiać z partnerem o dzieciach?

Jeśli czujesz, że jesteś gotowa na posiadanie dzieci, ale nie wiesz, jak powiedzieć o tym partnerowi, przygotowaliśmy małą ściągawkę.
Gdy bardzo chcesz zostać mamą... Jak rozmawiać z partnerem o dzieciach?
Fot. iStock
09.10.2018

Rozmowa o dzieciach to dla pary prawdziwe wyzwanie. Trzeba przeprowadzić ją z wyczuciem i być przygotowanym na to, że partner może mieć w tej kwestii zupełnie inne zdanie. Żeby rozmowa o dzieciach nie stała się początkiem konfliktu bądź cichych dni, skorzystaj z naszych wskazówek.

Zobacz także: 6-latka ma włosy na nogach. Jej mama powinna je wydepilować?

Znajdź odpowiedni moment
Chwila tuż po tym, jak on wykończony wraca z pracy, pięć minut przed wyjściem do kina czy godzina dwudziesta trzecia pięćdziesiąt osiem – to nie są dobre momenty na poruszanie tak ważnego tematu. Jeśli ma z tej rozmowy wyniknąć coś konkretnego – a przy okazji nie chcecie się na siebie poobrażać – poszukaj właściwej chwili, kiedy nigdzie się nie śpieszycie, oboje jesteście zrelaksowani i nie macie w tyle głowy większych zmartwień.

Nie odkładaj tego w nieskończoność
Już wiesz, że na przeprowadzenie rozmowy o dzieciach musisz znaleźć odpowiedni moment. Ale w polowaniu na niego, spróbuj się nie czaić jak zwierzę na pożywienie, bo partner to wyczuje. Ten błąd popełniła 27-letnia Agnieszka. „Byłam tak zestresowana, że gdy wreszcie postanowiłam: porozmawiam o tym to dzisiaj, od rana snułam się jak duch i zachowywałam się jak nie ja. M. od razu to zauważył. Ciągle pytał mnie, czy dobrze się czuję i co jest grane. Tak się wkurzył, że gdy wieczorem poruszyłam ten temat, po pięciu minutach było po wszystkim. Nie była to najprzyjemniejsza rozmowa w naszym związku”.

Poszukaj dobrej okazji
Jeśli będziesz miała problem ze znalezieniem „odpowiedniego momentu”, zadziałaj spontanicznie. Oszczędzi ci to sporo stresu i stworzy szansę, że uda wam się dogadać. Kiedy spotkacie się z dziećmi przyjaciół albo krewnych (pod warunkiem, że maluchy nie będą rozpaczać), gdy zostaniecie już sami, nawiąż do tego spotkania. Możesz też zupełnie „przypadkiem” podpytać partnera, czy lubił mieć rodzeństwo – a jeśli był jedynakiem, to czy nie chciał mieć brata lub siostry.

Bądź przyjaciółką, a nie wrogiem
To naprawdę bardzo ważne, żebyście w kwestii posiadania dzieci tworzyli jeden front (a nawet jeśli tak nie jest, dobrze byłoby stworzyć takie wrażenie). Jeśli na niego naskoczysz, a on poczuje się przytłoczony do ściany, czeka was katastrofa. Dlatego zamiast: „Wszystkie moje koleżanki mają już dzieci, na co czekamy?!” lepiej powiedzieć: „Bardzo cię kocham, chcę być z tobą. Może zastanowimy się nad naszą przyszłością?”. Musisz być dyplomatką, żeby osiągnąć oczekiwane rezultaty.

Zobacz także: Co mężczyźni tak naprawdę myślą o ciele kobiety po porodzie?

Przygotuj przekonujące argumenty
Mówienie, że chce się mieć dzieci, bo tylko ty jedyna jesteś bezdzietna, bo tak i w ogóle kompletnie mija się z celem. To zbyt poważny temat. Hej, posiadanie dzieci naprawdę jest poważne! Dlatego najpierw zastanów się, dlaczego chcesz mieć dzieci, a dopiero potem przedstaw te argumenty partnerowi. Bądź szczera i powiedz wprost, co czujesz. „Jestem z tobą bardzo szczęśliwa i czuję, że chciałabym czegoś więcej. Posiadanie rodziny jest dla mnie ważne. Myślę, że teraz jest na to odpowiedni moment” – to dobre, mocne argumenty.

Zapytaj o jego obawy
Gdy ty powiesz: chcę mieć dzieci, a on odpowie: na razie nie ma mowy, z dużym prawdopodobieństwem się pokłócicie, a sprawa wciąż będzie nierozwiązana. Dlatego kiedy już opowiesz o swoich odczuciach i wyłożysz wszystkie karty na stół, zapytaj partnera o jego odczucia. Jeśli będzie wyglądał na przestraszonego albo stwierdzi, że na razie nie, zapytaj go spokojnie, czego właściwie się boi. Jest szansa, że na spokojnie uda wam się wszystko omówić i rozwiać ewentualne wątpliwości.

Podejdźcie do sprawy poważnie
Załóżmy, że oboje zgadzacie się na dzieci. Przejdźcie od teorii do konkretów – właśnie teraz, podczas tej rozmowy, jest na to odpowiedni moment. Oczywiście nie da się ustalić dnia, kiedy postanowisz zajść w ciążę ;-). Ale dobrą strategią jest porozmawianie o wszystkim, co wiąże się z posiadaniem dzieci – czyli o finansach, warunkach mieszkaniowych oraz, koniecznie, o waszym zdrowiu. Zaproponuj prowadzenie zdrowszego trybu życia i rozstanie się z nałogami. Być może uda ci się też namówić partnera na kontrolne badania. To naprawdę będzie już coś!

Dajcie sobie czas
Przeciętna polska para stara się o dziecko rok. Rok! To szmat czasu. Dobrze byłoby uświadomić to partnerowi. Oczywiście zdarza się, że kobieta zachodzi w ciążę błyskawicznie, ale bardzo często jest zupełnie na odwrót – a im bardziej się tego chce, tym trudniejsze się to staje. Dlatego gdy oboje porozumiecie się co do posiadania dzieci, nie wywierajcie na sobie wzajemnie presji. Pójdź do lekarza, zacznij przyjmować kwas foliowy, zachęć partnera do zdrowszej diety i aktywności fizycznej, ale uzbrójcie się w cierpliwość i cieszcie się zbliżeniami.

Nie łudź się, że on nagle zmieni zdanie
A teraz smutna prawda, z której powinnaś zdawać sobie sprawę. Jeśli poznałaś świetnego faceta, który mówi wprost, że nigdy nie chce mieć dzieci, trudno liczyć, że on zmieni się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. „Jeżeli osoba, z którą się spotykasz, nie zamierza mieć dzieci, to może uniemożliwić wam stworzenie związku” – mówi terapeutka par Jessica Schroeder dla serwisu stylecaster.com. Dlatego zdaniem ekspertki z tym tematem nie warto zwlekać – szkoda by było, żebyś straciła czas z kimś, kto na dzieci ma zupełnie inne spojrzenie niż ty.

Podsumowując:
• Zawsze bądź szczera i ciepła.
• Mów wprost o swoich uczuciach.
• Wytłumacz, dlaczego posiadanie dzieci jest dla ciebie ważne.
• Spokojnie wysłuchaj partnera.
• Spróbuj rozwiać jego obawy.
• Działaj spontanicznie.
• Nie dogadaliście? Nie trać wiary. Do tematu wróćcie za jakiś czas.

Pamiętaj, posiadanie dzieci to jedna z najważniejszych życiowych decyzji, a niewykluczone nawet, że najważniejsza. Obawy są zupełnie zrozumiałe i nie należy mieć do nikogo o nie pretensji. Grunt, abyście uszanowali swoje racje i wysłuchali się wzajemnie.

Dzieci w ciąży. Uczennice podstawówki chwalą się rosnącymi brzuchami
Dzieci w ciąży. Uczennice podstawówki chwalą się rosnącymi brzuchami - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.10.2018 07:33
O takie rzeczy jak chęć posiadania rodziny w przyszłości powinno się podpytać już na etapie randkowania a nie związku
odpowiedz

Polecane dla Ciebie