5 niepozornych zwyczajów, które pomału niszczą twój związek

Nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale robisz je codziennie.
5 niepozornych zwyczajów, które pomału niszczą twój związek
Fot. iStock
05.09.2018

Gdy myślimy o rzeczach, które niszczą związek, najczęściej przychodzą nam do głowy poważne zdarzenia, takie jak kłamstwa, zdrady czy nawet przemoc. Ale bardzo często rozpad związku zaczyna się niepozornie, od błahych zachowań, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy. Powtarzane codzienne stopniowo niszczą więź między partnerami, a w końcu dochodzi do rozstania…

Zobacz również: To dlatego najprawdopodobniej się rozstaniecie. Wcale nie chodzi o zdradę

Sprawdź, jakie zwyczaje z codziennego życia są najbardziej zabójcze dla twojego związku. Jeśli tak robisz, koniecznie się ich wyzbądź!

1. Brak komunikacji

Dobra komunikacja to podstawa każdego udanego związku. “To klej, który trzyma relację razem” - mówi Fran Walfish, psychoterapeutka. Oczywiście to normalne, że w codziennym życiu wszyscy bywamy zajęci i czasami zajmują nas inne priorytety, ale najważniejsze to podejmować wysiłek i wygospodarować czas tylko i wyłącznie dla partnera. “Kiedy para przestaje ze sobą rozmawiać, w następnym etapie przestają uprawiać seks. To zadziwiające, jak wiele młodych ludzi funkcjonuje w małżeństwach bez seksu” - mówi Walfish.

2. Wypominanie sobie rzeczy

Jeżeli na bieżąco monitorujesz liczbę wszystkich rzeczy, które twój partner zrobił, albo których nie zrobił, i porównujesz ją z liczbą rzeczy, które ty zrobiłaś dla niego - wasz związek jest skazany na porażkę. Wyobraź sobie, że rozliczasz faceta z każdego przypadku, gdy nie zmył po sobie naczyń albo zostawił buty w przedpokoju, a ty musiałaś posprzątać za niego. Jeśli zwracasz na to uwagę, następnym razem, gdy on poprosi cię o jakąś przysługę są większe szanse na to, że odpowiesz: “Ty nigdy nic nie robisz! Muszę wszystko robić sama!” - to stawia was obu w defensywie, a w takiej sytuacji trudno się komunikować.

3. Mówienie “tak”, gdy myślisz “nie”

Każdemu z nas zdarza się czasem popełnić ten błąd. Mówimy: “Tak, kupię mleko po drodze z pracy”, chociaż wiemy, że musimy zostać po godzinach, a sklep prawdopodobnie będzie już zamknięty. Albo: “Oczywiście, że przyjdę na twoją imprezę firmową”, mimo że jesteśmy totalnie wykończeni. A to kończy się na dwa sposoby: albo zapominamy lub przekładamy w nieskończoność prośbę partnera, albo ulegamy i spełniamy ją, mimo że wcale nie chcemy, przez co zaczynamy tłumić urazę. Poza tym takie sytuacje potęgują wrażenie braku stabilności w związku - partner ma wrażenie, że nigdy nie może na tobie polegać.

Zobacz również: Internauci wybrali najpiękniejszą parę na świecie. Wszyscy zazdroszczą im urody

4. Zaniedbywanie swoich potrzeb

W tym przypadku dobrą analogią jest lot samolotem - na pewno wiesz, że w przypadku sytuacji awaryjnej, gdy z sufitu maszyny wypadają maski tlenowe, najpierw powinno się nałożyć maskę sobie, a dopiero później pomóc innym. Podobnie jest w związku. Kiedy nie czujesz się dobrze sama ze sobą, nie będziesz w stanie pomóc partnerowi. Jeżeli nie poświęcasz czasu na to, by zająć się samą sobą i swoim samopoczuciem, nie zdziw się, jeśli będziesz miała problemy w komunikacji z partnerem.

5. Skupianie się na życiu wirtualnym

Ten mały grzeszek ma na sumieniu większość z nas. Podczas gdy nasz partner opowiada nam o tym, jak mu minął dzień, zamiast słuchać go z uwagą bezmyślnie potakujemy, scrollując ekran telefonu i sprawdzając, co nowego na Facebooku czy na Instagramie. Może się to wydawać zupełnie niewinne, ale ma naprawdę poważne konsekwencje jeśli chodzi o twój związek. Takie zachowanie wobec partnera tworzy uczucie obojętności i opuszczenia.

Zdarza ci się popełniać te błędy w związku? Jeśli tak, koniecznie zmień swoje zwyczaje, zanim będzie za późno!

Zobacz również: Te pary nie wiedziały, jak się rozstać. Zrobiły to w najgorszy możliwy sposób!

Polecane wideo

Wszyscy się dziwią, że ta para jest razem. Ona waży 100 KG więcej od niego
Wszyscy się dziwią, że ta para jest razem. Ona waży 100 KG więcej od niego - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie