Nie potrafisz pogodzić się z rozstaniem? Naukowcy odkryli sposób, jak zapomnieć o eks

Koniec depresyjnych myśli i płakania po kątach.
Nie potrafisz pogodzić się z rozstaniem? Naukowcy odkryli sposób, jak zapomnieć o eks
Fot. iStock
08.06.2018

Rozpad związku to wyjątkowo traumatyczne przeżycie. I to bez względu na to, czy kochałaś go nad życie, czy może jednak coraz bardziej się od niego oddalałaś. W końcu to osoba, z którą wiele cię łączyło i spędziliście razem mnóstwo czasu. Była zawsze na wyciągnięcie ręki, a teraz w jednej chwili musi zniknąć. Przyzwyczajenie się do samotności trochę potrwa i będzie bardzo bolesne.

 Dlaczego ciągle jesteś sama? 8 powodów, o których nikt Ci nie powie

Jak sobie z tym radzić? Niektóre z nas decydują się na pocieszenie w ramionach kolejnego faceta, czyli przejście z jednego związku w drugi. Inne odreagowują nagromadzone emocje oddając się swojemu hobby lub uprawiając sport. Istnieje także teoria, że warto zaszyć się w domu i płakać tak długo, aż znowu staniesz na nogi. Niestety, nie istnieje idealny sposób na pogodzenie się z rozstaniem.

A raczej - nie istniał do tej pory. Jak informuje prestiżowy magazyn naukowy „Journal of Experimental Psychology”, badacze właśnie odkryli metodę, która zawsze działa. W kilku krokach możesz zapomnieć o byłym i ruszyć dalej przed siebie.

jak poradzić sobie z rozstaniem

fot. Thinkstock

Naukowcy wzięli pod lupę 24 osoby, które jak same to określiły, miały aktualnie złamane serce. Ankietowani mieli od 20 do 37 lat i rozstali się z partnerem po (średnio) 2,5 roku związku. Wszystkich poproszono o wprowadzenie w życie kilku różnych strategii na poradzenie sobie z rozstaniem.

1. Badani mieli za zadanie myśleć o tym, co denerwowało ich w byłym partnerze. Mieli skupić się na jego wadach - irytującym śmiechu, mało atrakcyjnym ciele czy dziwnych przyzwyczajeniach.

2. Kolejna strategia to przyznanie się, że pomimo rozstania wciąż coś nas łączy. Ankietowani mieli zaakceptować fakt, że nie są już razem, choć nadal w pewnym stopniu kochają byłego partnera.

3. Tym razem chodziło o zajęcie myśli czymś zupełnie innym, co jest bardzo pozytywne, ale nie ma związku z eks. Uczestnicy eksperymentu planowali egzotyczne wakacje albo oglądali filmiki ze śmiesznymi zwierzakami.

Zobacz również: Typy kobiet, o których marzy każdy facet (a one i tak są same)

jak poradzić sobie z rozstaniem

fot. Unsplash

4. W tym przypadku chodziło o pełną dowolność. Badacze niczego nie sugerowali i ankietowani mogli myśleć o czymkolwiek - pracy, przyjaciołach, marzeniach, jak i o byłym partnerze.

Kolejny etap eksperymentu polegał na pokazaniu badanym zdjęcia ich eks i odczytaniu, jak intensywne towarzyszą temu emocje. W tym celu wykorzystano badanie EEG, czyli elektroencefalografię. Uczestników zapytano, jak się czują patrząc na byłego i czy nadal chociaż trochę go kochają.

Okazało się, że wszystkie zaproponowane metody mają wpływ na poradzenie sobie z rozstaniem. Żadna z nich nie jest idealna, bo każda ma swoje dobre, jak i złe strony. Zanim wprowadzisz którąś w życie, musisz zdawać sobie sprawę z ryzyka.

W niektórych przypadkach zapominamy o byłym, ale wcale nie czujemy się z tego powodu lepiej.

Zobacz również: 8 żeńskich cech, przez które faceci ODCHODZĄ

jak poradzić sobie z rozstaniem

fot. Unsplash

Skupienie się na negatywnych stronach byłego partnera sprawiło, że badani powoli godzili się z rozstaniem, ale ich samopoczucie drastycznie spadało. Okazuje się więc, że stosując tę strategię najpierw poczujesz się fatalnie, żeby wreszcie odetchnąć z ulgą.

Przyznanie się do tego, że wciąż coś czujemy do eks osłabiło emocjonalną reakcję na zdjęcie eks, ale nie wpłynęło na to, że wciąż go kochamy. Nie poprawiło też nastroju.

Myślenie o czymś zupełnie innym (pozytywnym) okazało się bardzo skuteczne, jeśli chodzi o poprawę humoru i obniżenie temperatury emocji. Nie zmieniło jednak tego, czy wciąż kochamy byłego partnera.

Wychodzi więc na to, że żadna metoda nie jest idealna. Warto zastosować je wszystkie równocześnie - pamiętaj o wadach eks, pozwól sobie, by nadal coś do niego czuć i skupiaj się na tym, co daje ci radość.

Polecane wideo

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
Kapi (Ocena: 5) 10.06.2018 20:31
A mnie laska zostawiła, bo miałem ogromne problemy z erekcją. Dzięki temu zmotywowała mnie do pójścia do lekarza, zmiany diety i stosowania iqman. Teraz niech żałuje co straciła, bo nowa partnerka aż jęczy z zadowolenia.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.06.2018 23:14
Czas jest lekarstwem na rozstania. Zawsze!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.06.2018 17:16
Ja nie! kocham mojego faceta i życie z nim! Dla mnie jest dużo mniej stresujące i piękniejsze.
odpowiedz
(Ocena: 5) 08.06.2018 09:27
A ja wręcz wole zycie bez faceta przynajmniej jest dużo bardziej wygodniejsze i mniej stresujące
odpowiedz

Polecane dla Ciebie