Rozstanie, które boli najbardziej...

Większość z nas musi przez nie przejść.
Rozstanie, które boli najbardziej...
Fot. iStock
08.11.2017

Niektóre rozstania przeżywamy bardziej, a inne mniej. Zależy to od naszego doświadczenia życiowego, stopnia zaangażowania w związek oraz sposobu zerwania. Chociaż finał jest zawsze taki sam, czyli ludzie się rozchodzą, przebiegają one inaczej pod względem uczuciowym.

Jeżeli jesteś osobą, która wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję na zbudowanie romantycznej relacji, znajdujesz się w grupie większego ryzyka przejścia przez różne typy rozstań. Zanim znajdziesz tę właściwą połówkę prawdopodobnie doświadczysz więcej cierpienia niż osoby ostrożnie dobierające partnerów. Jest jednak kilka rodzajów rozstań, które przechodzi większość z nas.

Oto one. Doświadczyłaś któregoś z nich na swoim przykładzie? Które bolało najbardziej?

Zobacz także: To zdecydowanie najbardziej przerażająca historia o oświadczynach, jaką kiedykolwiek przeczytasz...

 

różne typy rozstań

Fot. unsplash.com

Zerwanie za obopólną zgodą

To jest ten najlepszy sposób na rozstanie. Obie strony czują, że ich drogi się rozchodzą i postanawiają rozpocząć życie oddzielnie. Decyzja jest dojrzała i przemyślana. Rozstanie za obopólną zgodą bywa bolesne, ale nie tak bardzo jak inne rodzaje. Poza tym pozostajecie przyjaciółmi, a godność żadnego z was nie doznaje uszczerbku.

Zerwanie z powodu poważnej trudności

Czasami pomimo chemii i wielu wspólnych zainteresowań zakochane w sobie osoby nie mogą być razem. Dzieli ich poważna przeszkoda. To może byc religia, praca czy inne zobowiązania. Kobieta i mężczyzna próbują ze stworzyć związek, ale po krótkim czasie dają sobie spokój. Chociaż ich decyzja wiąże się z cierpieniem, mają świadomość, że postępują właściwie. Wiedzą też, że czeka ich inny rozdział miłosny w życiu i spoglądają z nadzieją w jego stronę.

Zerwanie z pierwszą osobą, do której czuło się coś poważnego

Mówi się, że pierwsza miłość jest najsilniejsza. Przeżywamy ją najbardziej. Poza tym w przyszłości wspominamy to zakochanie z rozrzewnieniem i chętnie wracamy do niego myślami. Pierwsza miłość ma ogromne znaczenie, jeżeli chodzi o kolejne związki. Na przykład gdy kobieta doświadczyła zdrady od pierwszego faceta, będzie bardziej nieufna w stosunku do drugiego. Rozstania dotyczące pierwszych poważnych uczuć są bardzo bolesne.

różne typy rozstań

Fot. unsplash.com

Zerwanie z powodu niezależnych okoliczności

Najbardziej popularnym przypadkiem jest wyjazd do innego miasta w celu podjęcia dalszej nauki. Trudno utrzymać związek na odległość. Wiele par decyduje się wówczas na rozstanie. Pomimo cierpienia wydaje się ono najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Jedno zerwanie po drugim

Niektóre kobiety, aby zagłuszyć ból po rozstaniu, od razu wchodzą w następny związek. Nie przejmują się tym, jaki jest mężczyzna, którego wybrały. Zdarza się, że przez taki krok zostają jeszcze bardziej zranione, bo facet okazuje się draniem. Czasami uczucie po prostu nie ma szans na przetrwanie – związek jest wymuszony. Kobieta, która nie zdążyła dojść do siebie po poprzednim rozstaniu, otrzymuje kolejny cios. Cierpi podwójnie. Może też dojść do sytuacji, gdy obwini siebie o wszystko, co się wydarzyło i będzie miała problem z zaangażowaniem się w przyszłości.

Zerwanie z zaskoczenia

Jest najbardziej bolesne. Kobieta jest zakochana i wydaje jej się, że w związku wszystko gra. Zupełnie nie spodziewa się tego, że facet z nią zerwie. Rozstanie następuje z zaskoczenia. Na przykład jednego dnia kobieta i mężczyzna planują wspólne wakacje, a tydzień później on oświadcza, że między nimi koniec. Okazuje się, że jest osoba trzecia albo jakaś inna niespodziewana przyczyna.

różne typy rozstań

Fot. unsplash.com

Zerwanie z powodu nadużycia

Nieważne czy dotyczy sfery fizycznej czy emocjonalnej – zawsze wiąże się z traumą. Chodzi o same doświadczenia i o zerwanie. Tym razem decyzję podejmuje kobieta, ale może się zdarzyć, że nadal czuje coś do mężczyzny. Rozstanie jest dla niej podwójnie trudne. Przeżywa cierpienie z powodu zranienia i tego, że musi zakończyć związek. Po jej marzeniach i nadziei nic nie pozostaje.

Koniec spowodowany śmiercią ukochanej osoby

To rozstanie również ma charakter traumatyczny. Jednego dnia kobieta ma przy sobie ukochanego, a drugiego zostaje jej odebrany. Umiera. Niezwykle trudne jest też patrzenie na śmierć ukochanego, która zbliża się nieuchronnie dzień po dniu. Trudno stwierdzić, co jest gorsze – nagła śmierć czy przyglądanie się, jak się zbliża.

Zerwanie z powodu wypalenia uczuć

Ten typ wiąże się z rozczarowaniem i pozbawieniem nadziei. Kobieta czuje się zmęczona życiem. Z jednej strony wie, że nie było sensu trwać w takim związku, ale z drugiej rodzi się w niej żal, że tak potoczyło się jej życie. Marzyła o romantycznej miłości do grobowej deski, a uczucie okazało się trudnym doświadczeniem, które pozostawiło po sobie wypalenie emocjonalne.

Zobacz także: Typy kobiet, których mężczyźni nigdy NIE PODRYWAJĄ

 

Komentarze (8)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.11.2017 18:10
Moje najgorsze rozstanie bylo z powodu zdrady (jego) bol, rozpacz, szok nie do opisania. Nikomu tego nie zycze. Cios prosto w serce od najblizszej osoby ktora myslalam ze znam bardzo nadszarpnal moja samoocena, pewnoscia siebie, wszystkim. Zniszczyl marzenia, plany, cieple uczucia. Jakby cos we mnie umarlo i pewnie tak bylo, ta ufnosc, calkowita wiara w kazde slowo ktore bylo tylko i wyłącznie podlym klamstwem.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.11.2017 12:34
Niedawno przeszłam rozstanie z powodu poważnej trudności. Było to bardzo bolesne doświadczenie, bo bardzo się kochaliśmy i spędziliśmy kilka lat razem, ale z perspektywy czasu wiem, że była to właściwa decyzja
odpowiedz
ty (Ocena: 5) 08.11.2017 12:05
Czemu ludzie, którzy tworzą kilkuletni dojrzały związek się rozstają? W wieku 28-32 lata. Nie mówimy o zdradzie czy ewidentnej winie jednej osoby. Mieszkali razem, wszystko było ok.
zobacz odpowiedzi (2)
Ja (Ocena: 5) 08.11.2017 10:43
Mój były zerwał ze mną przez meila. Powody były dwa: moja choroba, o której wiedział od samego początku i to, ze nie okazałam się najlepszą kandydatką na żonę w oczach niedoszłej teściowej. Najśmieszniejsze jest to, że mamusia palanta nie miała mnie okazji poznać osobiście
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo