10 największych mitów o miłości. Jeśli nadal w nie wierzysz... jesteś naiwna!

Źle pojmowana miłość, czyli wiara w powszechne stereotypy, może zaburzyć sposób, w jaki należy postrzegać związki, a nawet uniemożliwić zbudowanie zdrowej relacji.
10 największych mitów o miłości. Jeśli nadal w nie wierzysz... jesteś naiwna!
Fot. iStock
07.10.2017

Nie wierz w mity. Szczególnie gry w grę wchodzą tak istotne kwestie jak miłość, uczucia, partnerstwo, związki. Wiara w mity może być bardzo szkodliwa – wypacza obraz solidnej, udanej relacji i każe uganiać się za czymś, co jest iluzją. Poznaj 10 najczęściej powtarzanych mitów dotyczących miłości.

Miłość ci wszystko wybaczy
Wiele osób żyje w przekonaniu, że partner „jak kocha, to wybaczy” – co w domyśle oznacza, że można w związku grzeszyć albo wręcz ranić drugiego człowieka, lecz on przymknie na to oko, bo przecież jest tak bardzo zakochany. Niestety, to tak nie działa. Istnieje granica, której nie należy przekraczać – i nawet czyjaś największa cierpliwość może się kiedyś wyczerpać. Poza tym wchodzenie drugiemu człowiekowi na głowę czy wręcz krzywdzenie go nie jest oznaką miłości.

Tylko nieliczni trafiają na drugie połówki
To nieprawda. Natrafienie na kogoś do ciebie idealnie dopasowanego wcale nie przypomina rzutu kostką do gry – wbrew pozorom nie rządzi tym przypadek. Według ekspertów prestiżowego serwisu psychologytoday.com, jest pewna metoda, która pomaga zdobyć dobrego partnera. Brzmi ona: Bądź mnie wybredna. Pamiętaj, że ideałów nie ma. Poza tym dobrą taktyką jest zaprzyjaźnienie się z potencjalnym partnerem – dzięki temu masz szansę związać się z kimś, kto naprawdę do ciebie pasuje i kogo dobrze znasz.

Polecamy także: „Zaprosił mnie na randkę, było miło, a potem zrobił TO. Czym zawiniłam?”

Miłość jest nieprzewidywalna
Czasem, owszem, bywa. Jednak liczne badania naukowe dowiodły, że miłość tak naprawdę jest całkiem… przewidywalna. Psycholog i badacz związków John Mordechai Gottman jest w stanie z 90-procentową dokładnością (co udowodniono) oszacować, czy dane małżeństwo rozpadnie się w ciągu najbliższych sześciu lat. Według Gottmana najważniejsza kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest fakt, jak para rozwiązuje konflikty, a także, czy w jej relacjach dominują komentarze negatywne czy pozytywne pod adresem partnera.

Kobiety są bardziej romantyczne
To stereotyp. Tak naprawdę bardziej romantyczni i wrażliwsi są… panowie. Udowodniły to badania. Mężczyźni, gdy już się zakochają, bardzo często idealizują obiekt swoich westchnień. A jeśli miłość okazuje się platoniczna bądź kończy się niepowodzeniem, bardzo mocno przeżywają porażkę. Znana antropolog Helen Fisher tłumaczy, że to mężczyźni częściej zakochują się od pierwszego wejrzenia, częściej także pierwsi wyznają miłość i chętnie zasypują ukochaną kobietę podarunkami.

mity o miłości

Fot. iStock

Przeciwieństwa się przyciągają
W tym powiedzeniu nie ma zbyt wiele prawdy. Według badaczy przeciwieństwa, owszem, mogą być pociągające, szczególnie na początku (już wiesz, dlaczego ułożone dziewczyny tak często zakochują się w złych facetach). Gdy jednak w grę wchodzi stworzenie stabilnego związku, kluczową rolę pełnią podobieństwa. Wspólne zainteresowania, oczekiwania względem związku i partnera, zbieżne priorytety i podobny światopogląd, a nawet porównywalny poziom wykształcenia oraz dochodów decydują o powodzeniu relacji.

Gdy spotkasz odpowiednią osobę, będziesz to wiedziała od razu
To również powszechny mit. Bardzo często czekamy na wielki poryw serca, uczucie, które będzie intensywne niczym dźwięk gongu. Wyobrażamy sobie prawdziwą miłość jako trzęsienie ziemi. Tymczasem według ekspertów prawdziwe uczucie przychodzi z czasem, dopiero gdy lepiej poznamy drugą osobę. Bywa, że z początku nie dajemy sobie szansy, by zaryzykować po pewnym czasie i przekonać się, że oto… znaleźliśmy drugą połowę.

Seksu z czasem będzie coraz mniej
Owszem, miłość (także fizyczna) podlega przemianom, a początkowa intensywność, jeśli chodzi o zbliżenia, z czasem słabnie – to nieuniknione, niemożliwa jest bowiem w tym zakresie wieczna tendencja zwyżkowa. Seks schodzi na dalszy plan w obliczu przełomowych wydarzeń takich jak narodziny dziecka, utrata pracy i związany z nią stres, choroba, śmierć bliskiego. Prawda jest jednak taka, że tylko od pary (a nie od losu) zależy, czy i jak długo będzie miała satysfakcjonujący seks. Badania dowiodły wręcz, że satysfakcja seksualna u osób po 65. roku życia wzrasta, a z seksu zadowoleni mogą być nawet 80-latkowie.

mity o miłości

Fot. iStock

Miłość sama cię odnajdzie
Oto wielki mit rozpowszechniany przez kulturę masową – możesz być księżniczką zamkniętą w wieży, ale pewnego dnia przybędzie po ciebie książę, żeby cię uratować i zabrać do swojego zamku. Bajki niech pozostaną bajkami. Rzeczywistość jest zgoła inna – a fakt, czy spotkasz godną uwagi osobę i czy zbudujesz z nią udany związek, w dużej mierze zależy od… ciebie. Szkodzisz sobie, gdy wieszasz poprzeczkę zbyt wysoko. A także gdy jesteś bierna (wyjdź do ludzi!), masz roszczeniową postawę (niech to on się natrudzi) albo gdy marnujesz czas, tkwiąc w związku bez przyszłości.

Miłość jest grą
Grą, w której raz uwodzi ona, raz on. Grą, w której kobieta musi stopniowo odkrywać karty i dać się mężczyźnie zdobywać. Grą, w której to ona nim steruje, choć sprawia wrażenie, że jest mu całkowicie oddana i to on czuje się panem sytuacji… Takie zabawy mogą być dobre na jedną noc, prawda jest jednak taka, że miłość nie tylko nie jest grą, ale jest bardzo… prosta w obsłudze. Podstawą udanego związku jest wspomniana wcześniej umiejętność rozwiązywania konfliktów, przewaga pozytywnych słów nad negatywnymi, szacunek do partnera, pogodne nastawienie oraz podobieństwa. W zasadzie tylko tyle – i dla wielu par aż tyle.

Dla prawdziwej miłości trzeba się poświęcić
To znaczy zrezygnować z części siebie, ze swoich planów, z marzeń i oczekiwań – żeby zadowolić partnera. Z badań wynika, że naprawdę w to wierzymy. Tymczasem ze zdrową relacją nie ma to absolutnie nic wspólnego! Co to za miłość, skoro musisz wyrzec się siebie? Co to za partner, który tego oczekuje?! Na pewno nie twój sprzymierzeniec ani przyjaciel. Nie wierz w romantyczny mit per aspera ad astra, czyli przez trudy/ciernie do gwiazd. Gdy spotkasz właściwego człowieka, o żadnym poświęceniu nie będzie mowy.

EPN

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo