Poradnik dla zranionych: On mnie zdradził. Co dalej?

Jak pozbierać się po zdradzie? Czy można wybaczyć?
Poradnik dla zranionych: On mnie zdradził. Co dalej?
Fot. Thinkstock
29.10.2016

Zdrada mężczyzny to jedno z najtrudniejszych doświadczeń w życiu kobiety. Jest różnica pomiędzy kilkumiesięcznym romansem a jednorazowym wyskokiem, ale zarówno w jednym, jak i drugim przypadku granica zaufania zostaje nieodwracalnie naruszona. Trzeba powiedzieć sobie jasno - to bardzo boli, a czasu nie da się cofnąć. Przez doświadczenie niewierności trzeba przebrnąć, ale można to zrobić w mniej lub bardziej umiejętny sposób. W zależności od niego, przyspieszymy albo spowolnimy powrót do normalności.

Na podstawie wypowiedzi psychologów na stronie cosmopolitan.com podpowiadamy, co robić, a czego unikać.

Zobacz także: REPORTAŻ: Czy można usprawiedliwić zdradę?

zdrada

Fot. Thinkstock

Nie bądź mściwa

Zemsta kusi chyba większość kobiet, które doświadczyły zdrady. Może polegać na wyrzuceniu byłego faceta z grona znajomych na Facebooku – według zasady, co z oczu, to z serca – albo na bardziej drastycznym posunięciu. Okazuje się, że pomysłowość kobiet nie ma pod tym względem ograniczeń. Porysowanie nowiutkiego samochodu, stalkowanie kochanki, rozpowiadanie brzydkich plotek, próby zrujnowania kariery i wiele innych. Psychologowie zdecydowanie odradzają ten krok. Niewątpliwie jest to dobry sposób na ulgę, ale nie będzie on długotrwały. Poczucie zranienia powróci, a poza tym może pojawić się przeświadczenie – i całkiem słusznie – że podobnym działaniem same sobie szkodzimy. Pokazujemy słabość, agresję i to, jak bardzo zostałyśmy zranione. Zemsta jest sprzeczna również z dumą. Postaraj się odreagować w inny sposób. A jeżeli koniecznie chcesz się mścić, po prostu zadbaj o siebie jeszcze bardziej! Niech on zobaczy, co stracił.

zdrada

Fot. Thinkstock

Nie udawaj, że nic się nie stało

Niektóre kobiety próbują ucieczki. Udawanie, że nic się nie stało, to jeden z jej rodzajów. Wbrew pozorom, w niczym nie pomoże. W ten sposób nie wymażemy zdarzenia z naszego życiorysu. Myśli będą powracały co jakiś czas, a ból wcale się nie zmniejszy. Przede wszystkim musisz postarać się zrozumieć, jaki sens miała tamta zdrada. Zastanów się nad swoją relacją: a dokładniej, co chciałabyś w niej ulepszyć i czym jest dla Ciebie satysfakcja ze związku, ponieważ zdrada jest z nią powiązana bardziej niż zdajesz sobie z tego sprawę. Dzięki temu wzrosną szanse, że nie tylko unikniesz zdrady w kolejnym związku, ale będzie on silniejszy, trwalszy oraz bardziej satysfakcjonujący.

Zobacz także: Dlaczego kobiety zdradzają?

zdrada

Fot. Thinkstock

Nie obwiniaj się

Kobiety często obwiniają się o zdradę i zastanawiają się, co takiego zrobiły źle. To jednak najgorsza droga, którą możesz podążyć. Zdrada nie była Twoją winą. Mężczyzna decydujący się na związek z inną powinien powiedzieć partnerce, że nie chce już z nią być albo potrzebuje przerwy od związku, bo nie wie, czy chce dalej w nim tkwić. W ten sposób uczciwie przedstawia sytuację i niczego przed Tobą nie ukrywa. Gdy poznaje inną kobietą i jest nią poważnie zainteresowany, również powinien poinformować o tym obecną partnerkę. Zawsze jest to lepsze wyjście niż zdrada. I chociaż bólu po rozstaniu nie da się uniknąć, kobieta nie czuje się taka upokorzona. Zdrada zawsze jest czymś bardzo nieuczciwym, dlatego nigdy nie doszukuj się w niej własnej winy.

zdrada

Fot. Thinkstock

Nie traktuj jego zdrady jako usprawiedliwienia dla swoich błędów

Jeżeli zdecydowałaś się wybaczyć mężczyźnie zdradę, musisz zrozumieć, że nie możesz jej traktować jako swojej karty przetargowej i asa w rękawie wyciąganego podczas każdej kłótni. Np. on zarzuca Ci, że nie poświęcasz mu zbyt wiele czasu i częściej wychodzisz ze znajomymi, a Ty wtedy mówisz, że przynajmniej nigdy go nie zdradziłaś. W ten sposób Wasza relacja nie stanie się trwalsza. Wypominanie błędu jest jak jątrzenie rany. Trzeba odpuścić i spojrzeć na sytuację racjonalnie. Dobrze, on zdradził, ale to nie znaczy, że zawsze Ty masz rację.

zdrada

Fot. Thinkstock

Nie spiesz się

To naturalne, że zraniona kobieta chciałaby mieć jak najszybciej za sobą cały proces przechodzenia przez zdradę. Przede wszystkim musisz sobie uświadomić, że ten fakt może wywoływać ból przez długi czas. Nie ma innej recepty niż pozwolić sobie dojść do równowagi w naturalnym tempie i nie próbować niczego przeskoczyć. Jeżeli zdecydowałaś się pozostać z mężczyzną i wybaczyć mu, bardzo ważne, aby był cierpliwy, gotowy odpowiadać na te same pytania setki razy i nie naciskał. W innym przypadku, być może nie powinnaś dawać mu drugiej szansy... Daj sobie czas na wszystkie przemyślenia.

zdrada

Fot. Thinkstock

Nie wstydź się skorzystać z pomocy terapeuty

Wizyta u profesjonalisty jest jak najbardziej wskazana. Rozmowa z nim pozwoli spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Dowiesz się także, co zrobić, aby jak najszybciej pozbierać się po zdradzie. Terapeuta pomoże Ci również zrozumieć, czego tak naprawdę oczekujesz od związku i jak następnym razem szukać w nim własnego sposobu na szczęście.

Zobacz także: Czego zdrada uczy na temat miłości?

Komentarze (3)

Ocena: 3.67 / 5
1 (Ocena: 1) 29.10.2016 22:48
Ten artykul to stek bzdur, W kazdym akapicie sugestia zeby wrocic do zdradzajacego. Co wy ogole wgrywacie kobietom na banie. Zdrada bezpowrotnie burzy zaufanie do drugiej osoby. Nie robcie sobie tego papilotki
odpowiedz
An (Ocena: 5) 29.10.2016 11:31
Ja zostałam właśnie zdradzona ; (
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.10.2016 11:14
Dla mnie zdrada= koniec. Nie dam sobie wmówić, że to moja wina. Nie ma wytłumaczenia na zdradę. Jeśli nie jestem dla kogoś jedyną, to nie ma mnie dla niego wcale.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo