Idealna różnica wieku w związku istnieje! Ile lat może nas dzielić?

Naukowcy odkryli, jak wiek partnera wpływa na trwałość relacji.
Idealna różnica wieku w związku istnieje! Ile lat może nas dzielić?
Fot. Thinkstock
03.08.2016

Coraz rzadziej spotyka się pary rówieśników. Specjaliści głowią się nad tym, z czego to wynika, ale trudno cokolwiek jednoznacznie stwierdzić. Być może to kwestia przypadku albo emocjonalnych różnic. Już dawno udowodniono, że kobiety szybciej dojrzewają i choćby dlatego gustują w starszych mężczyznach. Ci przez lata nadrabiają zaległości i są w stanie stworzyć udany związek. Wcześniej wydają nam się dziecinni.

Ale jaka jest idealna różnica wieku? Badacze z jednego z amerykańskich uniwersytetów twierdzą, że znaleźli przepis na trwałą relację. Na podstawie obserwacji ponad 3 tysięcy dorosłych ludzi, ustalili, kiedy związek ma największe szanse na przetrwanie. A kiedy niemal na pewno się rozpadnie.

Sprawdź, czy na pewno dobrze wybrałaś. A jeśli wciąż jesteś singielką - dowiedz się, w jakiej grupie wiekowej najlepiej szukać.

Zobacz również: Różnica wzrostu w związku: Naukowcy wiedzą, o ile powinnaś być niższa od partnera!

 

różnica wieku w związku

fot. Thinkstock

20 LAT RÓŻNICY W ZWIĄZKU

To ekstremalny przypadek, ale w dzisiejszych czasach coraz częściej spotykany. Przede wszystkim w układzie młoda kobieta i znacznie starszy mężczyzna. Niestety, prawdopodobieństwo przetrwania takiego związku jest bliskie zeru. Takie pary są o 95 procent bardziej narażone na rozstanie, niż w przypadku mniejszej różnicy wieku.

różnica wieku w związku

fot. Thinkstock

10 LAT RÓŻNICY W ZWIĄZKU

Nie wygląda to już tak źle, jak w przypadku 20-letniej różnicy, ale wciąż nie jest różowo. Dzieląca partnerów dekada być może jest bardziej akceptowana przez postronnych obserwatorów, ale w wielu przypadkach kończy się burzliwym rozstaniem. Ryzyko w tym przypadku wzrasta dokładnie o 39 procent - twierdzą naukowcy.

różnica wieku w związku

fot. Thinkstock

5 LAT RÓŻNICY W ZWIĄZKU

Przepaść coraz mniejsza, ale perspektywa wciąż negatywna. Badanie wykazało, że nawet przy tak niewielkiej różnicy wieku ryzyko rozpadu związku jest znacznie większe, niż w przypadku par bez takiego bagażu. Ryzyko rozstania i rozwodu wzrasta o 18 procent. Wciąż nie wygląda to najlepiej. A kiedy sukces jest niemal gwarantowany?

Zobacz również: Te pary dzieli OGROMNA różnica wieku! Aż żal patrzeć...

różnica wieku w związku

fot. Thinkstock

1 ROK RÓŻNICY W ZWIĄZKU

Naukowcy ustalili, że maksymalnie rok różnicy między partnerami daje ogromne szanse na zbudowanie trwałego związku. Ryzyko zostania jest znacznie mniejsze. Wynika z tego, że najlepiej zakochać się w rówieśniku. To zaskakujący wniosek płynący z tego badania, bo do tej pory uważało się, że mężczyzna powinien być o przynajmniej kilka lat starszy. W tym przypadku mniej znaczy więcej.

różnica wieku w związku

fot. Thinkstock

CO JESZCZE WPŁYWA NA TRWAŁOŚĆ ZWIĄZKU?

Badacze przyjrzeli się także innym kwestiom, które mają bezpośredni wpływ na to, czy zostaniemy ze sobą na zawsze. Okazuje się, że poza wiekiem istnieją przynajmniej 2 inne okoliczności, na które warto zwrócić uwagę.

WYKSZTAŁCENIE - on zakończył edukację na szkole średniej, a Ty robisz karierę naukową na uczelni? To raczej się nie uda. Różnica w wykształceniu zwiększa ryzyko rozpadu związku o 43 procent.

DZIECI - potwierdziło się, że potomstwo to najlepsze spoiwo łączące ludzi. Pary, które są rodzicami rozwodzą się o 76 procent rzadziej, niż bezdzietni partnerzy.

Zobacz również: Duża różnica wieku w związku, a seks

Polecane wideo

Komentarze (8)

Ocena: 3.38 / 5
gość (Ocena: 2) 20.09.2016 09:54
To jest nie prawdą że mniejsza różnica wieku oznacza mniejsze ryzyko rozstania . Byłam w związkach z mężczyznami w swoim wieku czy 2 lub 3 lata starszymi i nic z tego nie wyszło więc teraz mój obecny partner jest ode mnie nie 20 ale 27 lat starszy i jesteśmy szczęśliwi ze sobą rozumiemy siebie mamy podobne charaktery nie dawno nawet się zaręczyliśmy więc nie ma reguły na idealną różnicę wieku w związku .
odpowiedz
E (Ocena: 1) 03.08.2016 17:10
Co za bzdury...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.08.2016 13:01
wole mlodszych. obecny jest o 6 lat
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 2) 03.08.2016 11:35
To są sprawy indywidualne. Wkurza mnie takie uogólnianie. To co dobre dla jednego jest niekoniecznie dobre dla drugiego.
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 03.08.2016 10:44
Cały pierwszy akapit to same bzdury.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie