Powrót do eks – czy to może się udać?

Z badań wynika, że co trzecia para postanawia dać sobie „jeszcze jedną szansę”, a czasami nawet więcej niż jedną. Warto?
Powrót do eks – czy to może się udać?
Fot. Thinkstock
06.06.2016

W prywatnym życiu Eweliny Lisowskiej ostatnie miesiące nie były specjalnie udane. Piosenkarka rozstała się bowiem z Bartoszem Śniadeckim, który okazał się niezbyt wiernym partnerem i – jak donoszą tabloidy – odnalazła pocieszenie w ramionach byłego chłopaka, Macieja Wiergowskiego. Ich drogi rozeszły się wprawdzie dwa lata temu, gdy gitarzysta postanowił odejść z zespołu Lisowskiej, ale teraz znów występują razem.

„Byli ze sobą prawie cztery lata, więc dla Eweliny to było naturalne, żeby wypłakać się w jego ramię. Awansowała go nawet na szefa swojego zespołu i prawie się nie rozstają. Ciężko powiedzieć, czy do siebie wrócą, ale on jest teraz dla niej dużym oparciem” – opowiedziała „Faktowi” znajoma wokalistki.

Rozstania i powroty były także znakiem rozpoznawczym związku Dody i choreografa Błażeja Szychowskiego. Gwiazda ogłaszała zakończenie znajomości, a już kilka tygodni później media donosiły, że Szychowski zorganizował dla piosenkarki wyjątkową niespodziankę – wspólny lot motolotnią z lądowaniem na polanie, gdzie czekał nakryty stół, wino i świece. „Ciężko jest mnie zaskoczyć, ale naprawdę byłam pod wrażeniem” – przyznała Doda w rozmowie z magazynem „Party”.

20 rzeczy, których faceci nie lubią w łóżku

Sielanka nie trwała jednak długo. Wkrótce później gwiazda oznajmiła, że znów jest singielką. „Błażej nie jest kandydatem na męża, od dawna z nim nie jestem. Większość z moich partnerów była ze mną, ponieważ jestem Dodą” – mówiła w programie „20m2 Łukasza”.

Burzliwe relacje łączą też Pink i jej męża Careya Harta. Para rozstała się w 2008 roku, po zaledwie dwóch latach małżeństwa. Powodem były liczne zdrady Careya. Po półrocznej separacji postanowili do siebie wrócić. „Żaden związek nie jest idealny i czasami trzeba zrobić parę kroków do tyłu, by potem ruszyć naprzód. Tak było w naszym przypadku. Byliśmy osobno przez rok i w pewnym momencie zaczęliśmy naprawiać nasze relacje. To, co teraz robimy, jest dużą częścią tego właśnie procesu” – stwierdził Hart.

powrót do eks

Fot. Thinkstock

Przed podjęciem takiej decyzji dobrze posłuchać nie tylko serca, ale również rozumu, by w przyszłości nie powtórzyć tych samych błędów. Nasza pamięć ma bowiem tendencję do wypierania ze świadomości przykrych wspomnień, dlatego dawna miłość kojarzy się nam zdecydowanie pozytywnie.

Reaktywowanie związku oznacza nie tylko powrót do ówczesnych uniesień, ale również problemów, które spowodowały rozejście. Może się zdarzyć, że ponowne związanie się z byłym partnerem zamiast oczekiwanych wzlotów uczuciowych, przyniesie tylko pasmo kolejnych rozczarowań.

Należy się zastanowić, czy zyski ze związania się z dawną miłością będą większe niż ewentualne straty.

RAF

7 typów facetów, których od razu wyrzuciłabyś z łóżka!

powrót do eks

Fot. Thinkstock

Pięć lat temu parze urodziła się córeczka, a niedawno Pink i jej mąż świętowali 10. rocznicę ślubu. Carey zamieścił na Instagramie okolicznościowe zdjęcie, do którego załączył wymowny podpis: „To prawdziwy kamień milowy dla tak źle dobranych ludzi jak my. Jestem z nas dumny! Dziękuję ci za bycie cudowną żoną, matką i przyjaciółką. Kocham cię”.

Jak widać powroty do byłych partnerów bywają udane. Jednak równie często takie eksperymenty kończą się fatalnie.

Związek po przejściach

„Byliśmy razem ponad cztery lata. W tym czasie nie brakowo nieporozumień i kłótni, ale także wspaniałych chwil, których nigdy nie zapomnę. Jacek zawsze się starał i dbał o mnie. Jednak coś się wypaliło i rozstaliśmy się. Po kilku miesiącach on znów zaczął do mnie wydzwaniać i prosić, byśmy spróbowali raz jeszcze, ale czy to ma sens?” – zastanawia się Dominika.

„Znasz powiedzenie, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki? Jeśli rozstaliście się, to znaczy, że między wami nie było tak pięknie i kolorowo” – przekonuje Ola. „Zastanów się porządnie,  ale ja radziłabym nie wracać do byłego! Miałam podobną sytuację – też rozstałam się z facetem po trzech latach związku i myślałam, że umrę z bólu, żalu i tęsknoty. Po jakimś czasie znów się pojawił i chciał wrócić, a ja głupia zgodziłam się. Cudownie było tylko przez chwilę” – dodaje.

Duża pupa: obiekt pożądania?

powrót do eks

Fot. Thinkstock

„Wszystko można odbudować, a tylko jeśli jest to prawdziwa miłość i facet cię szanuje. Może wystarczy dojrzeć do tego związku? Pamiętaj o takim powiedzeniu: jeśli się zastanawiasz nad tym, czy kogoś kochasz, to już dawno przestałaś go kochać” – twierdzi Majka.

Ze statystyk wynika, że co trzecia para postanawia dać sobie „jeszcze jedną szansę”. Jednak przed podjęciem takiej decyzji warto wziąć pod uwagę np. wyniki badań naukowców z amerykańskiego uniwersytetu w Kansas City, którzy doszli do wniosku, że większość reaktywowanych związków nie należy do specjalnie udanych. Jest to konsekwencja nastawienia partnerów, którzy po wcześniejszych doświadczeniach nie czują się sobie przeznaczeni i nie są gotowi do głębszego zaangażowania się w związek. Wykazują także mniejszą skłonność do kompromisów i pracy nad pielęgnowaniem relacji z partnerem.

powrót do eks

Fot. Thinkstock

Wiele wracających do siebie par postanawia od razu zrobić krok naprzód i szybko staje na ślubnym kobiercu. Jednak także w takim przypadku naukowcy zalecają rozsądek, ponieważ w związkach „po przejściach” częściej dochodzi do kłótni i nieporozumień. Za symboliczną granicę uchodzą pierwsze trzy lata małżeństwa – w tym okresie notuje się największą liczbę separacji i rozwodów, które bywają efektem pochopnej decyzji o powrocie do siebie po uprzednim rozstaniu.

Lista uczuć

Oczywiście powroty do byłego partnera nie zawsze muszą źle się kończyć. Warto jednak skorzystać z porad Bonnie Eaker Weil, autorki głośnej książki „Rozstania są dla mięczaków”. Jej zdaniem świetnym rozwiązaniem jest przygotowanie listy uczuć, które ogarniają nas, gdy myślimy o reaktywacji związku. Odpowiedzmy sobie na pytania, co było nie tak, w momencie rozstania, co się od tamtego czasu zmieniło, za czym tęsknimy najbardziej, co nas w związku męczyło, a z czego byłyśmy zadowolone.

Polecane wideo

Komentarze (14)
Ocena: 4.5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 07.06.2016 00:40
Jak się wstydzisz swojego eks to tylko o tobie świadczy, że z takim byłaś, najlepsze jest to , że laski są tak głupie i najpierw wszystkim dookoła krzyczą , że kochają , są kochane, gdzie oni to nie podróżuja , a potem z dnia na dzień wielkie gowno...żałosne to trochę
zobacz odpowiedzi (7)
Anonim (Ocena: 5) 06.06.2016 17:10
jak ja sobie pomysle o moim eks to mnie ciarki przechodza. wstydze sie, ze z nim bylam bo byl niedorajda zyciowa. nie umiem tego przebolec...
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 06.06.2016 08:50
To bardzo indywidualna sprawa - dlaczego sie rozstaliscie, czy po rozlace jestescie wciaz tymi samymi ludzmi (w koncu ludzie przez lata sie zmieniaja), nie da sie powiedziec ze to tylko dobry albo tylko zly wybor.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.06.2016 08:29
To zależy czemu się rozstaliśmy, jednak ja w swoim życiu dałam dwie dodatkowe szanse i nigdy więcej ! Fajnie było tylko przez chwilę, potem znowu odwalał mi numery, a ja durna wierzyłam, że zmądrzeje i się zmieni. A czemu się rozstaliśmy? Bo raz mnie zdradził, tzn. całował z moją koleżanką, ale twierdził, że to był błąd i długo biegał za mną bym wybaczyła. Drugi raz, bo stwierdził, że jednak potrzebuje wolności. Po pewnym czasie wrócił. Tylko mną manipulował, ale na szczęście przejrzałam na oczy.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie