ZWIĄZEK NA ODLEGŁOŚĆ: Czy jest sens tkwić w takiej relacji?

Czy związek na odległość może przetrwać? To możliwe, jeżeli będziesz przestrzegać kilku rzeczy.
ZWIĄZEK NA ODLEGŁOŚĆ: Czy jest sens tkwić w takiej relacji?
Fot. Thinkstock
09.06.2016

Pary trwające w relacjach na odległość nie należą już do rzadkości. Jest to kwestia związana w dużej mierze z tym, że Polki coraz częściej wiążą się z obcokrajowcami mieszkającymi nawet na innych kontynentach. Czy taka odległość nie zniszczy uczucia? Wszystko zależy od indywidualnego przypadku, siły miłości, zaangażowania, charakterów zakochanych oraz ich skłonności do poświęcenia.

Niezależnie od tego, o każdy związek trzeba dbać. O związek na odległość szczególnie. Rozmowy telefoniczne czy przez Skype`a nie są w stanie zastąpić fizycznej bliskości z drugą osobą. Oddalenie może sprawić, że pokusa obcowania z innymi osobami płci przeciwnej będzie silniejsza. Nie chodzi tylko o sprawy fizyczne, ale także bliskość emocjonalną, potrzebę zrozumienia i zwierzenia się ukochanemu czy ukochanej. Nie oszukujmy się, ale widok twarzy przez monitor często uświadamia tylko, jak daleko znajduje się ta najbliższa osoba.

Nie należy się jednak załamywać. Wiele związków na odległość przetrwało wiele lat i nadal ma się dobrze. W czym może tkwić ich sekret?

Zobacz także: Recepta na szczęście w związku (na podstawie ulicznej sondy)

 

związek na odległość

Fot. Thinkstock

Odwiedzajcie się tak często, jak się da

Nic nie zastąpi obecności partnera, żaden SMS, żadne zdjęcie, żadna rozmowa telefoniczna. Dotyk drugiej osoby, objęcie jej ramion i pocałunek są potrzebne. Na szczęście żyjemy w czasach, gdy podróżowanie jest stosunkowo tanie, a w każdym razie można wyszukać oferty last minute. Kiedy tylko macie okazję, spotykajcie się. Postarajcie się także, żeby wizyta trwała jak najdłużej.

związek na odległość

Fot. Thinkstock

Spędzajcie czas razem

To niemożliwe? A jednak. Odległość nie jest w stanie przeszkodzić Wam we wspólnym oglądaniu filmów czy meczy. Wystarczy, że w trakcie seansu będziecie wymieniać się uwagami przez telefon na temat tego, co widzicie na ekranie. Zanim wyśmiejesz ten pomysł, wypróbuj go. To właśnie te zwyczajne i prozaiczne czynności niekiedy zbliżają najbardziej. Poza tym będziesz mogła poczuć się, jakby on naprawdę był z Tobą w danej chwili.

Zobacz także: EXCLUSIVE: Mój chłopak mógłby być moim ojcem

 

związek na odległość

Fot. Thinkstock

Planujcie przyszłość

Snujcie plany na przyszłość. Nie powinny one jednak wybiegać tylko w odległą przyszłość i dotyczyć rodziny, dzieci, miejsca zamieszkania, i tak dalej. Rozmawiajcie o tym, jak spędzicie czas, gdy się spotkacie, o tym, jak spędzicie rocznicę czy urodziny teściowych. To okazje, które naprawdę zbliżają i pozwolą poczuć się Wam bardziej związanymi. Pomimo odległości będziecie funkcjonować prawie jak prawdziwa para.

związek na odległość

Fot. Thinkstock

Nie kontrolujcie się

Zazdrość to jeden z największych wrogów związku, który opiera się na zaufaniu. To, że facet nie zadzwonił o umówionej porze albo nie pojawił się na Skypie o konkretnej godzinie, nie znaczy jeszcze, że Cię zdradza. Być może przydarzyło się coś innego. Nie inwigiluj go i zachowaj spokój. Przy najbliższej nadarzającej się okazji sam powinien Ci to wyjaśnić, a jeżeli nie, delikatnie napomnij go. Zachowaj jednak przy tym emocje na wodzy. Sprawy codzienne i różne kłopoty sprawiają, że naprawdę można stracić głowę.

związek na odległość

Fot. Thinkstock

Piszcie do siebie listy, wysyłajcie upominki

Tradycyjne listy mogą przysporzyć prawdziwej radości dwóm zakochanym osobom. Już samo oczekiwanie jest niezwykle ekscytujące, a czytanie słów napisanych przez ukochanego to wspaniały prezent. Poza tym będziesz trzymać w dłoniach coś, co niedawno znajdowało się w jego rękach. Również wysyłanie drobnych upominków-niespodzianek jest dobrym pomysłem. Mogą to być drobiazgi wykonane specjalnie z myślą o ukochanej osobie lub prywatne zdjęcia.

związek na odległość

Fot. Thinkstock

Cieszcie się nieobecnością drugiej osoby

Choć to brzmi absurdalnie, chodzi właśnie o zmianę myślenia, która powinna dotyczyć Was obojga. Tęsknota za bliskością ukochanej osoby i ciągłe powracanie myślami do tego tematu nie są zdrowe. Mogą doprowadzić do frustracji albo do zrobienia jakiegoś głupstwa. Dlatego będzie dobrze, jeśli zakochani zaczną doceniać ilość wolnego czasu, jaki mają, możliwość wychodzenia ze znajomymi bez żadnych ograniczeń, a w przypadku dziewczyn także brak spięcia, że codziennie muszą wyglądać bez zarzutu.

Zobacz także: Po czym poznać, że jesteś przez niego... kochana?

 

Komentarze (21)

Ocena: 4.67 / 5
Wiedzma (Ocena: 5) 27.06.2016 10:12
Mojego chłopaka i mnie dzieli 20 minut drogi.. Niby żadna odległość ale dla niego chyba dość znaczna.. Dwa lata byliśmy ze sobą, spotykaliśmy się w weekendy.. Mnie to nie wystarczało, zapragnęłam z nim zamieszkać.. On nie chciał więc się rozsypalo.. Przy związku na odległość oboje partnerow ma tak, ze moze robic co chce bo ciężko to kontrolować. Dlatego myślę, ze on kogoś miał. Nie polecam związku na odległość.. Po jakimś czasie staje się to nie do zniesienia..
odpowiedz
Kasia (Ocena: 5) 17.06.2016 10:29
2 i pol roku zwiazku na odleglosc. Bylo ciezko, bylismy nawet blisko konca, ale w koncu podjelam decyzje, zostawilam wszystko i wyjechalam do niego do Niemiec. Teraz bedziemy urzadzac wlasne mieszkanie i niczego nie zaluje. To byl dobry ruch.
odpowiedz
asdasdasd (Ocena: 5) 09.06.2016 17:22
Byłam w związku na odległość i, niestety, nie wyszło. Staraliśmy się spotykać jak najczęściej, czyli wychodziło nam raz na miesiąc +/- tydzień. Ale poza spotkaniami na żywo wszystko się sypało. On nie mógł znaleźć dla mnie czasu na rozmowy na skajpie, a pisanie na komunikatorach kończyły się awanturami, bo łatwo jest coś źle zrozumieć, kiedy brakuje kontaktu pozawerbalnego. Obserwowałam moją przyjaciółke, która ma partnera "stacjonarnie" i choć widzieli się codziennie, to i tak ciągle ze sobą rozmawiali na komunikatorach, wysyłali sobie śmieszne, krótkie filmiki. A ten mój? - jak się odezwał raz na 3 dni, to było dobrze :/ Jednak nie jestem zrażona do związków na odległość, i jeśli mi się taki przytrafi, to będę w stanie od razu zweryfikować, czy facet dba o temperaturę poza spotkaniami na żywo. Walczcie i się nie załamujcie :)
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 09.06.2016 13:19
To wszystko zależy od ludzi i ich charakterów. Znam wiele związków na odległość, które nie przetrwały próby czasu,a nawet ta odległość była jedną z przyczyn rozstania. Mimo wszysko myśle, że jak ludzie naprawdę się kochają to żadna odległość im nie przeszkodzi.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.06.2016 11:02
taki związek to męczarnia, ale jeśli widać w perspektywie, że za rok, dwa, trzy można zmienić tą odległość, to na pewno warto. Ja kiedyś spotykałam się z chłopakiem, który chcial byc marynarzem. bylismy razem dwa lata na odleglosc (ja warszawa on gdynia). zostawilam go, bo w perspektywie nie bylo szans, zeby zyc ze soba normalnie, blisko, a meczylam sie potwornie. masakra
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo