Dlaczego on nie potrafi się zaangażować?

Nie będzie dobrego związku ze znajomości, w której jedna strona nie potrafi się zaangażować. Jeśli dotyczy to mężczyzny, sprawdź, gdzie może leżeć przyczyna.
Dlaczego on nie potrafi się zaangażować?
Fot. Thinkstock
23.03.2016

Wiele kobiet zna sytuację z autopsji. Jak Gosia, 24-latka, która ma za sobą dwie takie znajomości. Łukasza poznała jeszcze w liceum. To był jej pierwszy chłopak, więc starała się, jak mogła, żeby było między nimi dobrze. I było – przez jakiś miesiąc, gdy związek nie był jeszcze poważny. Szybko się jednak okazało, że Łukasz nie potrafi wejść w relację głęboko. – Zaczął kombinować, a potem wręcz mnie unikać. Po czterech miesiącach oznajmił, że jednak poważny związek nie jest dla niego – przyznaje Gosia. Rozstali się. Podobną sytuację przeżyła jakiś czas później, gdy straciła głowę dla kolejnego faceta – i choć wysyłał jej sygnały, na podstawie których miała prawo sądzić, że coś z tego będzie, szybko wziął nogi za pas. – Na do widzenia powiedział, że chyba nie umie się zaangażować w związek. Żaden, nie tylko ze mną.

Wspomnienia Gosi brzmią znajomo? To bardzo możliwe; niejedna kobieta na własnej skórze przekonała się, co to znaczy znajomość z mężczyzną, który nie potrafi się zaangażować. Początki mogą nawet wydawać się obiecujące, jednak po pewnym czasie – zazwyczaj dość szybko – okazuje się, że relacja zmierza w niewłaściwym kierunku. Ty oczekujesz bliskości, intymności, oddania. Oraz pewności, że będzie z tego poważny związek, a nie przelotna znajomość. On natomiast zachowuje się, jakby miał priorytety całkowicie odmienne od twoich. Im bardziej liczysz na jego zaangażowanie, tym bardziej on się od ciebie oddala, wymyka się, zaczyna zachowywać się w sposób, którego nie rozumiesz. Co się dzieje?

Życie z lekkoduchem

Sytuacja najczęściej dotyczy mężczyzn o naturze lekkoducha. Takich, którzy nie dojrzeli jeszcze do poważnego związku. Owszem, chcą spotykać się z kobietami, a nawet mogą pochwalić się sporym doświadczeniem w sprawach damsko-męskich, ale gdy w grę wchodzi coś poważniejszego, wycofują się. Spotkało to Martę. – Z moim eks byłam przez trzy lata, a mieszkałam przez półtora roku. Niby poważny związek, ale odkąd razem zamieszkaliśmy, zresztą pod moim naciskiem, utknęliśmy w miejscu. On myślał tylko o imprezach, spraszał do nas znajomych, często bez uprzedzenia. Nie mogliśmy się dogadać w takich sprawach jak opłaty, sprzątanie, gotowanie itp. Wszystko było na mojej głowie. W końcu nie wytrzymałam.

czy on mnie kocha

Fot. Thinkstock

Jeśli mężczyzna nie myśli poważnie o życiu, to nawet gdyby znalazł się w związku z kobietą, nie zaangażuje się tak, jak powinien. Bo zaangażowanie i oddanie w jego mniemaniu oznaczają koniec wolności. Dlatego nie wejdzie w relację na sto procent. Możesz wtedy zacząć się zastanawiać, dlaczego on w ogóle zdecydował się na związek. Faktycznie, z jego podejściem do spraw damsko-męskich byłoby lepiej, gdyby nie robił kobiecie nadziei. Jeśli jednak jest między wami chemia, trudno się dziwić, że nie skończyło się na przelotnej znajomości. Poza tym on może uznać bycie w związku za coś naturalnego – dopiero przechodzenie na kolejny etap stanowi dla niego problem.

Unikaj kobieciarzy

Wiesz, jaki typ mężczyzny w ogóle nie ma ochoty się zaangażować? Podrywacz. Możliwe, że to właśnie na niego trafiłaś. Jeśli masz do czynienia z kobieciarzem, którego interesuje samo zdobywanie, znalazłaś odpowiedź na pytanie, co jest z nim nie tak. Wie coś o tym 28-letnia Agnieszka. – Poznałam kiedyś faceta, który obiecywał mi złote góry, a nie przepuścił żadnej dziewczynie. Oglądał się za nimi nawet na moich oczach. To było upokarzające, ale nie odchodziłam, bo mi na nim zależało. Przyznaję, że dałam się omamić. Musiałam zostać zdradzona, żeby przejrzeć na oczy. Bolało, cierpiałam długo, ale mam nauczkę na całe życie. Podrywacz zbyt mocno kocha wszystkie kobiety.

czy on mnie kocha

Fot. Thinkstock

Kobieciarz jest niedojrzały i na pewno nie szuka stałego związku. Jeśli snuje przed kobietą ambitne plany dotyczące wspólnego życia we dwoje, to najczęściej po to, żeby ją oczarować i zdobyć, po czym po prostu odchodzi. Albo zostaje, jeżeli tak jest mu wygodnie – a kobieta, jak Agnieszka, wydaje się przymykać oko na jego wyskoki. Znowu mamy do czynienia z niedojrzałym chłopakiem, który nie myśli poważnie o związkach. Zazwyczaj okazuje się, że kobieta wymaga od niego więcej, niż on jest w stanie jej dać. Pojawia się spięcie, bo ona chce być w poważnym związku, co rozmija się z jego pomysłem na życie.

Nurkowanie w przeszłości

Przyczyny jego wycofania mogą być jeszcze inne – warto poszukać ich w przeszłości. Duży problem z zaangażowaniem się w znajomość może mieć mężczyzna, który boleśnie się rozczarował. Jeżeli został porzucony, zdradzony, oszukany, niewykluczone, że teraz nie będzie umiał wejść w znajomość jak należy – szczególnie jeśli na kobiecie, która tak go potraktowała, bardzo mu zależało. Działa tutaj mechanizm obronny. Czy to się zmieni? Bardzo możliwe, ale musisz mieć świadomość, że potrzeba na to czasu. A przede wszystkim kobiety, której on będzie w stanie zaufać, która pokaże mu, że związek może dawać radość i być wartością dodaną do życia.

czy on mnie kocha

Fot. Thinkstock

Możliwe również, że on ma za sobą długi związek albo wręcz rozwód. Niewykluczone, że nawet poinformował cię, że na razie potrzebuje czasu. Zgodziłaś się, bo ci na nim zależało. Ale teraz, gdy twoje uczucia stały się głębsze i oczekujesz czegoś więcej, to, co od niego dostajesz, już ci nie wystarcza.

Zanurkuj w jego przeszłości również po to, żeby sprawdzić, jakie relacje łączą go z rodzicami. Problem z zaangażowaniem nierzadko mają mężczyźni zbyt mocno związani ze swoimi matkami. Jeśli on jest typowym maminsynkiem, dla którego matka jest kobietą numer jeden, może nie umieć stworzyć stałego, poważnego związku. Skomplikowane i zbyt zażyłe relacje młodego mężczyzny z matką często wiążą się z tym, że on zawsze kieruje się jej opinią – a ona oczywiście chciałaby dla swojego syna jak najlepiej i każda dziewczyna, na którą on zwróci uwagę, wydaje się nieodpowiednia. W ogóle trudna przeszłość i skomplikowane relacje rodzinne mogą utrudnić stworzenie zdrowego związku partnerskiego w dorosłym życiu.

czy on mnie kocha

Fot. Thinkstock

Co dalej?

Co zrobić, jeśli zależy ci na kimś, kto nie chce albo nie umie się zaangażować? Jeśli czujesz, że gonisz za kimś, komu wyraźnie zależy mniej? Jeśli to ty musisz być stroną, która stara się, wychodzi z inicjatywą? Możesz spróbować porozmawiać o tym z mężczyzną, choć musisz liczyć się z tym, że on w ogóle nie zrozumie, czego od niego wymagasz i oczekujesz. Albo wręcz poczuje się przyparty do muru, osaczony. To typowa reakcja kogoś, kto nie umie wejść w zdrowy związek, choć może mu się wydawać, że jest inaczej.

Zanim podejmiesz decyzję, co zrobić taką znajomością, powinnaś się zastanowić, czego oczekujesz od życia i od partnera. Jak chcesz, żeby wyglądał twój związek? Jaka jest twoja wizja partnerstwa, oddania, zaangażowania? Jeżeli oczekujesz więcej, niż dostajesz, powinnaś zastanowić się, czy relacja, w której utkwiłaś, da ci szczęście. W niektórych, cięższych przypadkach (np. po rozwodzie czy w przypadku trudnych relacji rodzinnych) niezaangażowanemu mężczyźnie pomóc mogłaby psychoterapia, ale ta może się udać jedynie pod warunkiem, że on będzie chciał wziąć w niej udział.

RAF

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 23.03.2016 07:53
Na szczęście moj facet nie znosi swojej matki :P
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo