Czego nie mówić kobiecie zaraz po rozstaniu?

Twoja przyjaciółka, koleżanka z pracy albo siostra właśnie leczy rany po rozstaniu, a ty zastanawiasz się, jak ją pocieszyć? Trzeba wiedzieć, co mówić. Oraz czego nie.
Czego nie mówić kobiecie zaraz po rozstaniu?
17.01.2016

Rozstanie jest trudne dla każdego. A ludzie są różni – niektórzy dochodzą do siebie szybko. Inni wręcz przeciwnie, potrzebują na to tygodni, miesięcy, a czasem i lat. Gdy ktoś w naszym otoczeniu kończy związek, zazwyczaj szukamy słów, które miałyby ulżyć w cierpieniu – szczególnie jeśli bliska nam osoba została porzucona. Wsparcie i otucha są ważne, warto jednak zdawać sobie sprawę, które zdania są zużyte i mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

W jaki sposób pary ze sobą zrywają? Oto autentyczne (i wyjątkowo okrutne) teksty na rozstanie! – TOP 10

„Wszystko będzie dobrze”

Wyświechtany tekst, który jest tak pusty jak czyszczone akwarium. Nic z niego nie wynika. Nie przywraca nadziei, nie zdradza żadnych emocji u osoby, która je wypowiada. „Wszystko będzie dobrze” można powiedzieć każdemu, w każdej sytuacji. Znajomemu, który zgubił portfel. Koleżance, która pokłóciła się z matką. Znajomej, która przeżywa trudności w pracy. Możesz być pewna, że te trzy słowa nie trafią do kobiety, która właśnie przechodzi przez rozstanie. A wręcz mogą ją niepotrzebnie zirytować.

„Niedługo kogoś poznasz”

Z pewnością tak właśnie będzie, ale gdy cierpimy po rozstaniu – nawet jeśli związek nie należał do najszczęśliwszych – inni faceci nas nie interesują. Nie chcemy sobie wyobrażać, że mogłybyśmy związać się z kimś innym. Na krótko po rozstaniu wydaje się to jednocześnie absurdem i abstraktem. Bo często bywa, że związek się kończy, ale uczucie pozostaje. Poza tym nie w tym rzecz, żeby skakać z kwiatka na kwiatek i z jednego związku pakować się w drugi. Po rozstaniu dobrze jest dać sobie trochę swobody i czasu na poukładanie różnych spraw. Solo.

„Może do siebie wrócicie”

Nie rób załamanej kobiecie nadziei i nie próbuj jej przekonywać, że ten związek ma szansę się odrodzić, bo z dużą pewnością ona kurczowo uczepi się tej myśli. A to nie pozwoli jej ruszyć z miejsca. Mało tego – może nawet zmotywować ją do nieracjonalnego zachowania, jakim byłoby szukanie kontaktu z eks. Jeśli związek przestał istnieć, trzeba iść dalej. A robienie osobie po rozstaniu nadziei, że być może jeszcze coś będzie z tej relacji, tylko miesza jej w głowie. Nie można tego robić.

Dałam mu ultimatum: zaręczyny lub rozstanie. Co wybrał? (REPORTAŻ)

rozstanie

„Umówić cię z Markiem?”

Na swatanie i randki w ciemno jeszcze przyjdzie pora. Wszystko w swoim czasie. Na razie kobieta po rozstaniu musi pozbierać się do kupy, pobyć sama, poukładać sobie wszystko w głowie. Wiesz już, że słowa: „Niedługo kogoś poznasz” mogą okazać się bardziej bolesne niż pomocne. Podobnie jest z propozycją zorganizowania randki czy zaaranżowania matrymonialnego spotkania. Najlepiej zrobić to dopiero wtedy, gdy koleżanka wyraźnie dojdzie do siebie po rozstaniu – albo najlepiej, kiedy sama ci to zaproponuje.

„Chcesz się na nim odegrać?”

Załóżmy, że to ona została porzucona. I to w bardzo nieładny sposób. Widzisz, jak cierpi. Masz ochotę powiedzieć jej byłemu do słuchu. Uważasz, że powinna się zemścić, namieszać mu w życiu. Stop. Nie podjudzaj jej. Zemsta wcale nie jest słodka. Ta dziewczyna musi się pozbierać, zamknąć ten rozdział swojego życia i ruszać przed siebie. Zachęcanie jej, by zrobiła swojemu eks to samo, co on zrobił jej, jest naprawdę nie w porządku. Raczej powinnaś być osobą, która wybije jej to z głowy, gdyby przypadkiem wpadła na taki pomysł.

rozstanie

„Nie przejmuj się”

Szczyt delikatności. Takich rzeczy nie mówi się komuś, kto zakończył ważny związek – szczególnie długoletni albo taki, w którym było wspólne mieszkanie, zaręczyny, plany na przyszłość. Nie można powiedzieć: „Nie przejmuj się” i uznać, że to wystarczy. Już lepiej zamilknąć. Rozstaniem przejmujemy się zawsze, a zwłaszcza wtedy, gdy związek wydawał się poważny i wiązało się z nim nadzieje. Lepiej zabierz przyjaciółkę na spacer, dotrzymaj jej towarzystwa, daj do przeczytania książkę, która zepchnie jej myśli na inny tor – ale nie mów czegoś równie płytkiego.

rozstanie

„Nie ty pierwsza i nie ostatnia”

…to przeżywasz/przechodzisz przez to/rozstałaś się z facetem. To jeden z częstszych tekstów, jakie słyszymy po rozstaniu. Bardzo nietrafionych i prędzej wywołujących wściekłość niż kojących ból. Naprawdę uważasz, że kobieta po rozstaniu poczuje się lepiej po czymś takim? Dla niej nie ma żadnego znaczenia, że cały świat się rozstaje, bo to, czego doświadcza, to tylko jej emocje – i jej cierpienie, z którym musi sobie poradzić. Poza tym jest w tym zdaniu pewna nieczułość i zirytowanie zachowaniem porzuconej osoby. Nikt nie chce tego usłyszeć.

rozstanie

„Długo jeszcze będziesz to przeżywać?”

Już wiesz, że po rozstaniu dochodzimy do siebie w różnym tempie. Niektórzy odżywają dosłownie z dnia na dzień. Inni potrzebują znacznie więcej czasu. Nie można więc kobiety, która nie jest już w związku (szczególnie jeśli to ją porzucono), pytać, jak długo będzie jeszcze cierpieć i kiedy wreszcie się pozbiera. Jeśli jesteś jej bliska, twoim obowiązkiem jest po prostu przy niej być – nawet jeśli nie wiesz, co powiedzieć. Na pewno znasz przysłowie, że milczenie jest złotem, a mowa tylko srebrem.

rozstanie

„Zazdroszczę ci, też wolałabym być singielką”

Yy… Naprawdę to powiedziałaś? Albo chcesz powiedzieć? Litości. To dlaczego nie jesteś? Bo tak fajnie być w byle jakim związku? Skoro tak, to z pewnością bardzo pomoże kobiecie po rozstaniu. Ten tekst to kłamstwo, do tego puste i wyjątkowo nie na miejscu. Poza tym nie musisz przypominać samotnej kobiecie, że kogoś masz, bo to jej nie pomoże. Lepiej ugryź się w język.

RAF

rozstanie

„Nie mówiłam ci o tym, ale…”

Często wiemy o sytuacjach i zdarzeniach, które miały miejsce z udziałem faceta naszej przyjaciółki czy siostry. Ale zachowujemy je dla siebie. Ich rozstanie nie jest powodem, by mówić, że on zrobił coś nierozważnego w przeszłości. To wcale nie ukoi jej bólu. Przeciwnie – spotęguje go. Może też obrócić się przeciwko tobie; jeśli to bliska ci osoba, może mieć do ciebie ogromny żal, że nie powiedziałaś jej o tym wcześniej. Zresztą uzasadniony. Jeśli z jakiegoś powodu postanowiłaś jej o tym nie mówić, niech tak zostanie.

 

Polecane wideo

Komentarze (13)

Ocena: 4.38 / 5
zalamana (Ocena: 5) 17.01.2016 10:43
Mój zostawił mnie przed świętami,mieliśmy plany na Sylwestra a tak zostalam w domu,zostawił mnie bez słowa,zmieniając jedynie status na fb,okazalo sie zr jego byla wkrecila mu,ze jest w ciąży,kilka dni temu przepraszam i mówi ze to kłamstwo,nie wiem co robic,bardzo mnie zranił.Co byście zrobiły na moim miejscu?
zobacz odpowiedzi (8)
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2016 10:03
Chyba najlepiej przy kimś być i starać sie wysłuchać lub zająć czymś czas.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2016 09:46
Chyba zapomnieliście o najważniejszym. Nigdy, przenigdy nie mówić jakim beznadziejnym bucem był jej były facet. Nawet jeśli naprawdę był i od początku tak uważałyście. Bo jak do siebie wrócą, to przyjaciółka nigdy ci tych słów nie zapomni i całe gówno z wentylatora poleci dokładnie w twoim kierunku.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2016 07:37
to co można powiedzieć by pocieszyć?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie