Może zacznijmy od wyjaśnienia czym jest FOMO. Jest to skrót oznaczający Fear Of Missing Out, czyli w tłumaczeniu - strach przed ominięciem czegoś ważnego. Dopada zwłaszcza to pokolenie, dla którego ważnym wyznacznikiem rzeczywistości są social media. Mając dostęp do tak wielu możliwości i opcji, boimy się, że coś w życiu nas omija, a także że nie powodzi się nam tak świetnie, jak innym.
To zjawisko zbadała dokładnie psycholog, dr Esther Perel, która podzieliła się wnioskami na temat tego, w jak negatywny sposób FOMO wpływa na życie miłosne.
I nie chodzi tu tylko o randki on-line. Nasze pokolenie ma świadomość, że świat jest na wyciągnięcie ręki. Dlatego boimy się angażować, bo wiemy, że czeka na nas całe mnóstwo innych, wolnych osób, które mogą być lepszymi kandydatami na tego jedynego.
Fot. Thinkstock
Większość ludzi ma pewien plan B. Myślimy wtedy o pewnej osobie, często byłym partnerze, traktując go jako wyjście awaryjne, gdyby obecny związek nie wypalił. Zaczynamy wtedy traktować go jako symbol wolności. To wygodny sposób myślenia, który jednak sprawia, że nie potrafimy w pełni się zaangażować i żyć teraźniejszością.
Fot. Thinkstock
Dr Perel mówi, że dziś mamy o wiele wyższe romantyczne oczekiwania niż nasi rodzice. Nie tylko oczekujemy, że nasz partner będzie wspierający i opiekuńczy, ale też chcemy, żeby był intelektualnym partnerem, najlepszym przyjacielem, gorącym kochankiem i wiele, wiele innych. A jeśli dana osoba nie spełnia wszystkich naszych wymagań, odstawiamy ją na boczny tor, myśląc że to po prostu nie było to i licząc, że następnym razem będzie inaczej.
Fot. Thinkstock
W czasach Tindera ciężko jest prześwietlić wszystkich potencjalnych kandydatów na chłopaka. Dlatego często dopada nas strach, że osoba z którą jesteśmy w związku, nie jest tą perfekcyjną i idealną dla nas. I choć mało prawdopodobnym jest, że znajdziesz ideał, to i tak boimy się w pełni zaangażować w związek.
Fot. Thinkstock
Na świecie jest bardzo wiele osób, które możesz pokochać, jednak tylko kilka, z którymi możesz spędzić życie. I chociaż masz przeczucie, że powinnaś wyjść za osobę, która wprawia Twoje serce w drżenie i na widok której pocą Ci się dłonie, to czy ta osoba będzie chciała zamieszkać razem, kupić psa, mieć dzieci? Nie możesz stworzyć udanego związku, jeśli Wasze oczekiwania względem przyszłości drastycznie się różnią.
Fot. Thinkstock
Ludzie często myślą, że wiążąc się z kimś, naprawią swoje osobiste, wewnętrzne problemy. Jednak nikt nie poradzi sobie z twoimi kłopotami lepiej niż ty sama. Dlatego jeśli chcesz zmienić kogoś, najpierw zmień siebie. Nie ma osoby, która sprawi, że Twoje podejście do związku się zmieni. Jeśli tak się stanie, to tylko dlatego, że ty wybrałaś tę zmianę.
Więcej podbnych artykułów na BOSKA.PL