Zdrada w małżeństwie - co dalej?

Zdrada małżeńska może doprowadzić nawet do rozwodu. Jak żyć, jeśli partner okazał się niewierny?
Zdrada w małżeństwie - co dalej?
26.10.2015

Problem zdrady to motyw często poruszany w literaturze, muzyce czy filmie. Kasia Cerekwicka, która wylansowała przebój „Na kolana”, wyznała, że to manifest zdradzonej kobiety. Niewierność partnera to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, z jakim przychodzi się zmierzyć zdradzonej osobie. Sytuacja najbardziej skomplikowana jest w przypadku małżeństwa, gdy w jednej chwili całe dotychczasowe życie i wspólna przyszłość stają pod znakiem zapytania.

„Nigdy nie sądziłam, że znajdę się na forum o zdradach… ale życie zawsze pisze swoje scenariusze. Właśnie dowiedziałam się, że mąż mnie zdradził, a dokładniej miał romans. Historia rozpoczęła się w momencie naszej separacji, w której byliśmy trzy miesiące. Jestem w stanie to zrozumieć, ponieważ nie byliśmy razem, myśleliśmy o rozwodzie. Podjęliśmy jednak decyzję, że nasze małżeństwo jest dla nas ważne i chcemy być razem. Tymczasem, jak się okazało, dwa miesiące po naszym ponownym zejściu się on spotkał się z tą kobietą, żeby wszystko zakończyć, i na odchodne, tak ostatni raz się z nią przespał. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że wtedy już od trzech dni wiedział, że będziemy mieli dziecko, na które tak czekał, które było istotą jego istnienia” – pisze internautka o pseudonimie Pistola.

Jestem kompletnie zagubiona, zdruzgotana, nigdy nie spodziewałam się, że może być zdolny do czegoś podobnego. Przeprasza, żałuje… a mój świat się zawalił. Czy uważacie, że można kiedyś zapomnieć, wymazać te wszystkie obrazy, które podsuwa wyobraźnia?” – zastanawia się dziewczyna.

Zdradzonej kobiecie trudno wybaczyć zarówno jednorazowy skok w bok partnera, jak i długotrwały romans. Pojawia się niezrozumienie, pustka, złość na cały świat. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli w małżeństwie są dzieci. Kobieta traci do partnera zaufanie. Staje przed życiowy dylematem: odejść czy zostać? Żyć dalej, jakby nic się nie stało? Jak zachowywać się względem niewiernego małżonka?

zdrada

Co możesz zrobić jako zdradzona kobieta? Przede wszystkim rozmówić się z partnerem – szczera rozmowa dotycząca waszej sytuacji i tego, co się stało, jest niezbędna i nie wolno jej odkładać na później. Być może nie dowiesz się, dlaczego zostałaś zdradzona, ale zachowanie i słowa partnera będą dla ciebie wskazówką, co robić. Postaraj się również nie nastawiać dzieci przeciwko niemu.

Jedna z internautek radzi cytowanej na początku artykułu internautce: „Rozmyślanie szkodzi. Tobie też. Wobec tego zajmij się pracą, która będzie absorbowała twą uwagę. Decyzja, czy odejść, czy zostać należy do Ciebie. Nie działaj jednak pochopnie. Pośpiech jest bardzo złym doradcą. Zaufanie. Daj czasowi czas. Nie ponaglaj”.

Ciekawą radę daje również inna uczestniczka internetowej dyskusji: „Mówi się – jeśli czegoś pragniesz – puść to wolno. Jeśli wróci, znaczy, że jest twoje – jeśli nie wróci, to znaczy, że nigdy nie miało być twoje. Ja tak zrobiłam i wróciło”.

EPN

zdrada

Nie ma więc dobrej odpowiedzi na wyżej postawione pytanie. Są kobiety, które zdradę małżeńską wybaczyły – i nie żałują. Twierdzą, że partner wykorzystał szansę i zmienił się nie do poznania. Są też kobiety, które zdradę potrafiły wybaczyć, i uważają, że to był błąd. „Dałam mu drugą szansę, zdradził mnie ponownie, skończyło się rozwodem. Zdrady się nie wybacza” – pisze jedna z internautek.

Zdrada dla wielu kobiet oznacza koniec małżeństwa. Zdaniem Polek, które przez to przeszły, to lepsze niż robienie dobrej miny do złej gry. „Życie u boku faceta, który cię zdradził, to fikcja i koszmar” – uważa Agata. Choć rozwód to bolesne, wręcz traumatyczne doświadczenie, nie brakuje kobiet, które wolą przez to przejść, niż zostać z kimś, kto je oszukał.

zdrada

Zdrada jest naruszeniem naszego zaufania. Jest ją bardzo trudno wybaczyć. Myślę, że niewiele kobiet jest w stanie zrobić to szczerze, część to robi, dlatego że jest tak wygodniej, bo nie mają wyboru. Natomiast prawdziwe wybaczenie, które oznacza, że już o tym nie pamiętam, następuje bardzo rzadko, bo jednak naruszona jest podstawowa i najważniejsza granica intymności – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Julia Izmałkowa z Izmałkowa Consulting.

Dlaczego zdradzamy?

Choć skoku w bok nie można niczym usprawiedliwić, do zdrady najczęściej dochodzi, gdy w związku źle się dzieje: pojawiają się nieporozumienia, problemy z komunikacją, brak zrozumienia, rutyna. Również codzienne problemy, np. materialne czy zawodowe mogą popchnąć jednego z partnerów do zdrady. Z drugiej strony może się zdarzyć, że partner zdradzi, bo będzie zmęczony zbyt wygórowanymi wymaganiami kobiety, jej pretensjami i insynuacjami, że ona jest przy nim nieszczęśliwa.

Zdrada mężczyzn wynika m.in. z tego, że nie są w stanie zmierzyć się z sytuacją, że coś jest nie tak, otworzyć się, porozmawiać i rozwiązać problem. Brak odwagi wynika też z tego, że nie jesteśmy nauczeni mierzyć się z konsekwencjami. Brakuje nam pewnego rodzaju kręgosłupa i świadomości, że są przyczyny i są skutki – tłumaczy Julia Izmałkowa.

zdrada

Przyczyna zdrady może postawić niewierność małżonka w innym świetle, w żaden sposób jej jednak nie usprawiedliwia. – Mamy tendencję do zwalania winy na kogoś innego, do fantazjowania, przesadzania, mówienia zawsze, że ktoś inny za to jest odpowiedzialny, do szukania kozła ofiarnego. Kłamstwo oznacza, że wprowadzam w błąd, dodatkowo każde przeinaczanie rzeczywistości też jest kłamstwem – podkreśla Julia Izmałkowa.

Czy wybaczyć zdradę małżeńską?

Rozsądna wydaje się odpowiedź: nie wybaczyć. A jednak kobiety często zagryzają zęby, przełykają dumę i próbują udawać, że nic się nie stało – dla dobra dzieci czy ze względu na wspólne zobowiązania. Z wypowiedzi zdradzonych internautek płynie jeszcze jeden smutny wniosek: choć zostały w ten sposób potraktowane przez męża, nie odchodzą, bo twierdzą, że nie miałyby dokąd pójść i sobie nie poradzą, bo były dotąd na utrzymaniu partnera.

Komentarze (10)

Ocena: 4.2 / 5
Aneta (Ocena: 5) 03.04.2018 20:08
Dla mnie zdrada to absolutny koniec związku. Długo męża podejrzewałam o zdradę ale w końcu zdecydowałam się na wynajęcie detektywa. Celowo szukałam kobiety do tego zadania i wynajęłam Panią detektyw Skrzypek. Sprawa zakończyła się bardzo szybko a sąd orzekł, że z winy byłego męża.
odpowiedz
Ewelina (Ocena: 5) 03.10.2016 13:31
w moim małżeństwie zdrada była równoznaczna z rozwodem no ale to nie był wcale jednorazowy skok w bok tylko trwała relacja z drugą osobą, skrzętnie przede mną ukrywana, dopiero kiedy zdecydowałam się na zatrudnienie detektywa z grupy detektywistycznej Trójmiasto potwierdziły się wszystkie moje przypuszczenia i pomogły jako dowody w sądzie
odpowiedz
Paula (Ocena: 5) 06.12.2015 19:40
Podstawą idealnego związku jest partnerstwo. Zaufanie, wyrozumiałość i wzajemna pomoc – tego nie powinno nigdy brakować pomiędzy partnerami.Spotkanie z psychologiem jest dobrym sposobem, aby rozpoznać jak zachowania jednej osoby w związku wpływają na drugą. Dlatego polecam świetnych specjalistów w PsychoMedic w Warszawie, do których można się zapisać na ul. Laciego 19 (tel. 22 299 11 22) i w centrum Warszawy na ul. Filtrowej 62 (22 253 88 88).
odpowiedz
Aurelia (Ocena: 5) 16.11.2015 13:49
Mój mąż zdradził mnie po siedmiu latach. Wydawało mi się od dawna, że coś jest nie tak. Postanowiłam skorzystać z pomocy detektywa. Poszłam do www.cbdio.pl i po ich kilkutygodniowych działaniach, miałam pewność, że na boku kręci z inną - 20 lat młodszą blondyną... Na szczęście już jesteśmy po rozwodzie i zapomniałam o nim.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.10.2015 23:12
Ludzie sie zdradzali i beda sie zdradzac , ale wydaje mi sie ze wiecej zdrad jest ze strony facetow.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo