Jak utrzymać związek na odległość? 11 najważniejszych wskazówek

Utrzymanie udanego związku na odległość to wyzwanie dla obu stron. Ale przy obustronnym zaangażowaniu można stworzyć harmonijną relację.
Jak utrzymać związek na odległość? 11 najważniejszych wskazówek
23.10.2015

W dzisiejszych czasach wiele par żyje na odległość. Często dzieli ich praca (zwłaszcza jeśli jedno z nich zarabia na życie za granicą) i studia. Nierzadko zdarza się również, że poznają się przez internet i okazuje się, że dzielą ich setki kilometrów… W dobie nowoczesnych technologii utrzymanie kontaktu nie powinno stanowić problemu, a jednak zachowanie intymności w takiej relacji może sprawiać sporą trudność.

Kasia ma lat 23, a od paru miesięcy chłopaka, którego poznała przez internet. On mieszka w Krakowie. Ona w Gdańsku. – Odległość jest spora – nie kryje dziewczyna. – Spotykamy się głównie w weekendy, bo ja studiuję, a on pracuje. Ale zdarza się, że coś nam wypadnie i wtedy w weekend się nie widzimy. To nie jest komfortowa sytuacja, ale na razie nic nie możemy z tym zrobić.

By utrzymać związek na odległość, zaangażowanie powinno być obustronne i całkowite. Trzeba w tę relację włożyć sporo pracy, żeby móc dać sobie radę z takimi przeszkodami jak nieobecność ukochanej osoby czy rzadkie kontakty intymne. Nie oznacza to jednak, że związek na odległość nie ma szans przetrwać. Przeciwnie – jeśli oboje się postaracie, będziecie w stanie stworzyć udany związek.

Najważniejsze sprawy:

Zaufanie – powinno być podstawą każdej relacji, a tej utrzymywanej na odległość szczególnie. Ponieważ nie widzicie się na co dzień, stwarza to pole do snucia domysłów i szkodliwych przypuszczeń. Potęguje obawy, rozbudza niepokój. Dlatego jest tak ważne, byście zawsze dotrzymywali słowa i mogli na sobie polegać. Ta pewność pomoże wam zbudować dobrą relację.

Rutyna – często kojarzy się pejoratywnie, z czymś, co szkodzi związkowi. Ale rutyna jest potrzebna, byście mieli poczucie, że stworzyliście normalną i trwałą relację. To może być codzienna rozmowa telefoniczna po pracy lub wieczorna pogawędka przez Skype’a. Albo „Kocham Cię” wysyłane zawsze przed snem. Chodzi o to, byście mieli coś, co uczyni waszą relację stabilną i intymną.

związek na odległość

Inicjatywa – w tradycyjnym związku jest wiele sposobów na to, by wzajemnie się zaskakiwać. Bez problemu możecie spróbować czegoś nowego. W związku na odległość jest to utrudnione, dlatego postarajcie się od czasu do czasu być spontaniczni. To mogą być niezapowiedziane odwiedziny w ciągu tygodnia, weekendowy wyjazd we dwoje czy wysłanie drugiej połówce upominku. W związku na odległość trzeba trochę pogłówkować, ale w końcu robicie to dla siebie.

Stały kontakt – to może wydawać się oczywiste, warto jednak naprawdę wziąć sobie to do serca i wcielić w życie: każda relacja, a już szczególnie ta na odległość, potrzebuje stałego, jak najczęstszego kontaktu – rozmów, SMS-ów, MMS-ów, maili. Jeśli zobaczysz coś ciekawego w drodze ze szkoły lub pracy, zrób zdjęcie i wyślij je ukochanemu. W dzisiejszych czasach niekorzystanie z możliwości nowoczesnych technologii, gdy się jest w związku na odległość, to grzech.

Wskazówka: stały kontakt może oznaczać również to, że pewne rzeczy robicie razem. Niemożliwe? Zaraz, zaraz, żyjemy w dobie internetu. Możecie pograć razem w grę sieciową. Albo umówić, że o konkretnej godzinie oglądacie wybrany film. Bądźcie kreatywni.

związek na odległość

Co jeszcze warto zrobić, by związek na odległość mógł być udany?

Ustalcie zasady

W związku na odległość wszystko musi być przejrzyste. Musicie być zgodni co do wzajemnych oczekiwań i zasad wspólnego funkcjonowania. Przykładowo: dla ciebie to bardzo poważny związek, w którym upatrujesz szans na wspólną przyszłość. Jednak dla niego to może być luźna relacja, która opiera się wyłącznie na okazjonalnych spotkaniach – i on nie zamierza tego zmieniać. Po co się rozczarować? W każdym związku zasady powinny być ustalone od razu, a już w związku na odległość tym bardziej.

Fantazjujcie

Wielu specjalistów ds. związków i seksualności uważa, że również w związku na odległość można zachować intymność i sprawić sobie przyjemność. W jaki sposób? Wysyłając sobie śmiałe zdjęcia, opowiadając o swoich fantazjach czy nawet uprawiając wirtualny seks. Potrzebuje tego każdy, a już szczególnie ludzie młodzi. Warto trochę pofantazjować, a odważne marzenia wcielić w życie podczas najbliższego spotkania.

związek na odległość

Dążcie do zmian

Jeśli jesteście ze sobą już dość długo i wiecie, że chcecie dalej być razem, warto rozmówić się na temat waszej wspólnej przyszłości. Nie będziecie przecież w nieskończoność żyć na odległość, powinniście więc zastanowić się, co dalej. Może już czas razem zamieszkać? Pomyśleć o przeprowadzce do innego miasta? Warto to przemyśleć i podjąć jakąś decyzję. Potrzebujecie swojej obecności na co dzień, żeby sprawdzić, czy naprawdę do siebie pasujecie.

O tym też pamiętajcie:

- Bądźcie ze sobą szczerzy – rozmawiajcie o swoich obawach i niepewnościach związanych z relacją utrzymywaną na odległość.

- Nie wpadajcie w obsesję – fakt, że partner nie odbierze od ciebie telefonu, nie oznacza, że umówił się za twoimi plecami z inną kobietą.

związek na odległość

- Planujcie randki jak pary żyjące w tradycyjnych związkach – np. w najbliższą sobotę idziecie do kina, a potem na kolację.

- Bądźcie dla siebie wsparciem – to możliwe również u ludzi, którzy żyją na odległość. Nieobecność nie zwalnia z obowiązku bycia wsparciem dla partnera.

Czy związek na odległość ma korzyści? Tak! W serialu „Glee” Emma mówi: „Wolałabym być daleko stąd i od ciebie, ale czuć bliskość, niż być blisko ciebie, ale czuć dystans”. To dobrze oddaje istotę każdej relacji – niektórzy ludzie żyją razem, a mimo to osobno. Nieprzypadkowo mówi się o samotności w związku. Tymczasem związek na odległość może być bardziej intymny i udany od tradycyjnego. Wkładacie w niego więcej zaangażowania, tęsknicie za sobą – i to procentuje. Warto więc popatrzeć na wasz związek jako na szansę.

Ewa Podsiadły-Natorska

Komentarze (7)

Ocena: 5 / 5
Marjolka (Ocena: 5) 01.02.2018 17:01
chęci i zaangażowanie! da się! u nas wszystko zaczeło się od tego że poznaliśmy się na portalu kochaj.pl i byliśmy z róznych końców polski, ale miłość wygrała ;) a teraz mieszkamy razem
odpowiedz
.kaska (Ocena: 5) 19.11.2015 09:54
Na swojego wieloletniego chlopaka robilam urok milosny u tej pani z okulta i sprawy poszly do przodu miedzy nami ale jak bardzo to czas pokaze.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.11.2015 20:34
Po 5 latach w małżeństwie spadła na mnie wiadomość niczym grom z jasnego nieba. Mąż stwierdził że nasz związek się wypalił i ze ma kogoś innego. Nie mogłam się ruszyć w tamtej chwili. Świat mi się zawalił. Ale nie dałam za wygraną. Zamówiłam rytuał miłosny na polecanej tutaj stronie urok-milosny.pl , a mąż po 43 dniach do mnie wrócił. Moje szczęście po jego powrocie było nie do opisania.
odpowiedz
PUKU (Ocena: 5) 25.10.2015 10:19
Bardzo to przydatne, tym bardziej, że mnie czeka taka rozłąka. Jak o niej pomyślę, to aż mnie mdli.. :(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.10.2015 12:10
o to mi chodziło, przydatny poradnik :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo