W dzisiejszych czasach wiele par żyje na odległość. Często dzieli ich praca (zwłaszcza jeśli jedno z nich zarabia na życie za granicą) i studia. Nierzadko zdarza się również, że poznają się przez internet i okazuje się, że dzielą ich setki kilometrów… W dobie nowoczesnych technologii utrzymanie kontaktu nie powinno stanowić problemu, a jednak zachowanie intymności w takiej relacji może sprawiać sporą trudność.
Kasia ma lat 23, a od paru miesięcy chłopaka, którego poznała przez internet. On mieszka w Krakowie. Ona w Gdańsku. – Odległość jest spora – nie kryje dziewczyna. – Spotykamy się głównie w weekendy, bo ja studiuję, a on pracuje. Ale zdarza się, że coś nam wypadnie i wtedy w weekend się nie widzimy. To nie jest komfortowa sytuacja, ale na razie nic nie możemy z tym zrobić.
By utrzymać związek na odległość, zaangażowanie powinno być obustronne i całkowite. Trzeba w tę relację włożyć sporo pracy, żeby móc dać sobie radę z takimi przeszkodami jak nieobecność ukochanej osoby czy rzadkie kontakty intymne. Nie oznacza to jednak, że związek na odległość nie ma szans przetrwać. Przeciwnie – jeśli oboje się postaracie, będziecie w stanie stworzyć udany związek.
Najważniejsze sprawy:
Zaufanie – powinno być podstawą każdej relacji, a tej utrzymywanej na odległość szczególnie. Ponieważ nie widzicie się na co dzień, stwarza to pole do snucia domysłów i szkodliwych przypuszczeń. Potęguje obawy, rozbudza niepokój. Dlatego jest tak ważne, byście zawsze dotrzymywali słowa i mogli na sobie polegać. Ta pewność pomoże wam zbudować dobrą relację.
Rutyna – często kojarzy się pejoratywnie, z czymś, co szkodzi związkowi. Ale rutyna jest potrzebna, byście mieli poczucie, że stworzyliście normalną i trwałą relację. To może być codzienna rozmowa telefoniczna po pracy lub wieczorna pogawędka przez Skype’a. Albo „Kocham Cię” wysyłane zawsze przed snem. Chodzi o to, byście mieli coś, co uczyni waszą relację stabilną i intymną.
Inicjatywa – w tradycyjnym związku jest wiele sposobów na to, by wzajemnie się zaskakiwać. Bez problemu możecie spróbować czegoś nowego. W związku na odległość jest to utrudnione, dlatego postarajcie się od czasu do czasu być spontaniczni. To mogą być niezapowiedziane odwiedziny w ciągu tygodnia, weekendowy wyjazd we dwoje czy wysłanie drugiej połówce upominku. W związku na odległość trzeba trochę pogłówkować, ale w końcu robicie to dla siebie.
Stały kontakt – to może wydawać się oczywiste, warto jednak naprawdę wziąć sobie to do serca i wcielić w życie: każda relacja, a już szczególnie ta na odległość, potrzebuje stałego, jak najczęstszego kontaktu – rozmów, SMS-ów, MMS-ów, maili. Jeśli zobaczysz coś ciekawego w drodze ze szkoły lub pracy, zrób zdjęcie i wyślij je ukochanemu. W dzisiejszych czasach niekorzystanie z możliwości nowoczesnych technologii, gdy się jest w związku na odległość, to grzech.
Wskazówka: stały kontakt może oznaczać również to, że pewne rzeczy robicie razem. Niemożliwe? Zaraz, zaraz, żyjemy w dobie internetu. Możecie pograć razem w grę sieciową. Albo umówić, że o konkretnej godzinie oglądacie wybrany film. Bądźcie kreatywni.
Co jeszcze warto zrobić, by związek na odległość mógł być udany?
Ustalcie zasady
W związku na odległość wszystko musi być przejrzyste. Musicie być zgodni co do wzajemnych oczekiwań i zasad wspólnego funkcjonowania. Przykładowo: dla ciebie to bardzo poważny związek, w którym upatrujesz szans na wspólną przyszłość. Jednak dla niego to może być luźna relacja, która opiera się wyłącznie na okazjonalnych spotkaniach – i on nie zamierza tego zmieniać. Po co się rozczarować? W każdym związku zasady powinny być ustalone od razu, a już w związku na odległość tym bardziej.
Fantazjujcie
Wielu specjalistów ds. związków i seksualności uważa, że również w związku na odległość można zachować intymność i sprawić sobie przyjemność. W jaki sposób? Wysyłając sobie śmiałe zdjęcia, opowiadając o swoich fantazjach czy nawet uprawiając wirtualny seks. Potrzebuje tego każdy, a już szczególnie ludzie młodzi. Warto trochę pofantazjować, a odważne marzenia wcielić w życie podczas najbliższego spotkania.
Dążcie do zmian
Jeśli jesteście ze sobą już dość długo i wiecie, że chcecie dalej być razem, warto rozmówić się na temat waszej wspólnej przyszłości. Nie będziecie przecież w nieskończoność żyć na odległość, powinniście więc zastanowić się, co dalej. Może już czas razem zamieszkać? Pomyśleć o przeprowadzce do innego miasta? Warto to przemyśleć i podjąć jakąś decyzję. Potrzebujecie swojej obecności na co dzień, żeby sprawdzić, czy naprawdę do siebie pasujecie.
O tym też pamiętajcie:
- Bądźcie ze sobą szczerzy – rozmawiajcie o swoich obawach i niepewnościach związanych z relacją utrzymywaną na odległość.
- Nie wpadajcie w obsesję – fakt, że partner nie odbierze od ciebie telefonu, nie oznacza, że umówił się za twoimi plecami z inną kobietą.
- Planujcie randki jak pary żyjące w tradycyjnych związkach – np. w najbliższą sobotę idziecie do kina, a potem na kolację.
- Bądźcie dla siebie wsparciem – to możliwe również u ludzi, którzy żyją na odległość. Nieobecność nie zwalnia z obowiązku bycia wsparciem dla partnera.
Czy związek na odległość ma korzyści? Tak! W serialu „Glee” Emma mówi: „Wolałabym być daleko stąd i od ciebie, ale czuć bliskość, niż być blisko ciebie, ale czuć dystans”. To dobrze oddaje istotę każdej relacji – niektórzy ludzie żyją razem, a mimo to osobno. Nieprzypadkowo mówi się o samotności w związku. Tymczasem związek na odległość może być bardziej intymny i udany od tradycyjnego. Wkładacie w niego więcej zaangażowania, tęsknicie za sobą – i to procentuje. Warto więc popatrzeć na wasz związek jako na szansę.
Ewa Podsiadły-Natorska