8 składników udanego związku

O związek trzeba dbać. Nie ma co do tego wątpliwości. Oto ważne składniki udanej relacji.
8 składników udanego związku
07.06.2015

Naukowy twierdzą, że w każdym związku prędzej czy później pojawia się kryzys. Uczeni pokusili się nawet o precyzyjne obliczenia – ich zdaniem pierwsze trudności w związku pojawią się po roku, następnie po trzech i znowu po siedmiu latach. Wiadomo również, że mniej więcej dwa lata trwa okres zakochania. Co dalej? To zależy od was. Związek, który nie jest pielęgnowany, może się rozpaść. Warto zatem wiedzieć, jakie są składniki udanej relacji.

Kompromis

Dla związku bardzo niedobra jest sytuacja, gdy dwie strony idą w zaparte i nie chcą odpuścić – nie tylko podczas kłótni, ale również w czasie omawiania zwyczajnych, codziennych spraw. Stąd biorą się nieporozumienia, żal do partnera, brak satysfakcji. Rozwiązaniem jest kompromis. Musicie nauczyć się go osiągać. Kompromis oznacza, że zarówno ty, jak i partner modyfikujecie swoje poglądy, by wspólnie wypracować najlepsze rozwiązanie. Może ci się wydawać, że kompromis jest łagodną formą porażki. Nie myśl w ten sposób. Związek to nie zawody. Chodzi o to, byście oboje byli wygrani.

Szczerość

Nie da się bez niej zbudować udanego związku. Opowiada o tym Agnieszka (imiona w artykule zmieniłam). „Gdy byłam w poprzedniej relacji, bardzo lubiłam rządzić moim chłopakiem. Nie mówiłam mu, z kim się spotykam, miałam swoje tajemnice, z czasem coraz większe. Wydawało mi się, że jestem na wygranej pozycji. Teraz już wiem, że to dziecinada. Nie na tym polega związek”. Szczerość jest niezbędna, byście oboje czuli się w tym związku komfortowo. Jest ona ściśle związana z zaufaniem, a bez niego nie ma mowy o harmonii. Jeśli chcecie, żeby wasz związek przetrwał, bądźcie ze sobą szczerzy we wszystkim.

Intymność

Uznany polski psycholog prof. Bogdan Wojciszke przekonuje, że intymność jest jednym z najważniejszych składników miłości. Intymność to m.in. dbanie o dobro partnera, przeżywanie szczęścia w jego obecności, przekonanie, że w potrzebie można liczyć na jego wsparcie, wzajemne zrozumienie, dawanie i otrzymywanie uczuciowego wsparcia, wzajemne dzielenie się przeżyciami, wymiana intymnych informacji i uważanie partnera za ważny element własnego życia. Na intymność składają się pozytywne emocje, które między sobą wymieniacie. Wynikają one w dużej mierze z umiejętności komunikowania się i wzajemnego zrozumienia.

David i Victoria

Szacunek

Oto słowo, które może wydawać się przestarzałe, a jednak ma bardzo duże znaczenie w relacji partnerskiej. Te wszystkie pretensje, agresywne zachowania, oszustwa, utarczki słowne i skrajny egoizm biorą się właśnie z braku szacunku. Internautka Nikola żali się: „Od trzech lat jestem w związku. Od pewnego czasu partner przestał okazywać mi szacunek. Mianowicie nie obchodzi go, co czuję. Liczy się tylko to, aby jemu było dobrze. Nie przyjmuje kompromisów, wszystko musi być zawsze po jego myśli… Kocham go, ale nie jestem w stanie tak dalej żyć”. Wzajemny szacunek to bardzo ważny składnik udanej relacji, pamiętaj o tym!

Uwaga: szacunek oznacza również zaakceptowanie faktu, że zarówno ty, jak i partner macie prawo zachować w związku autonomię. Chodzi o poszanowanie pasji i zainteresowań drugiej strony, a także jego poglądów i opinii, które nie są zgodne z twoimi.

David i Victoria

Współpraca

Związana jest ze szczerością i sprawną komunikacją. Współpraca oznacza, że jesteście dla siebie równorzędnymi partnerami, którzy wiedzą, jak ze sobą rozmawiać i w jaki sposób rozwiązywać konflikty. Musicie tworzyć zgrany zespół, który potrafi się ze sobą dogadać. Współpraca dotyczy wielu płaszczyzn – planowania codziennych dni, umiejętności porozumienia się odnośnie wspólnej przyszłości czy radzenia sobie z kryzysami. Współpraca jest ważna, bo wymaga od was aktywności, a nie biernego przyglądania się związkowi. Wskazówka: jeśli twój partner jest zbyt dumny, by rozpocząć trudną rozmowę, zrób to pierwsza.

David i Victoria

Zaangażowanie

To kolejny ważny składnik, na który uwagę zwraca prof. Bogdan Wojciszke. „Zaangażowanie jest tu rozumiane jako decyzje, myśli, uczucia i działania ukierunkowane na przekształcenie relacji miłosnej w trwały związek oraz na utrzymanie tego związku pomimo występowania różnych przeszkód” – tłumaczy w książce „Psychologia miłości” (GWP 2003). Obustronne zaangażowanie jest niezwykle istotne, ponieważ zmusza was do pracy nad związkiem i tworzy bliskość. Bez zaangażowania związek bardzo trudno podtrzymać. Pamiętaj tylko, że do tanga trzeba dwojga, zatem zaangażowanie wyłącznie jednej strony nie wystarczy.

David i Victoria

Humor

Możesz być zaskoczona, ale poczucie humoru jest bardzo ważne na każdym etapie związku – zarówno zakochania, jak i przywiązania. Życie bywa trudne, dlatego jest tak ważne, żeby w waszej relacji nigdy nie zabrakło humoru. Mówi o tym Magda. „Ja i mój chłopak, z którym jestem prawie trzy lata, mamy pogodne usposobienie. To wiele razy nam pomogło. Gdy z czymś nie dajemy sobie rady, on jednym słowem potrafi rozładować napięcie. Moje koleżanki żalą się, że w ich relacjach często są ciche dni. U nas nigdy ich nie było. Poczucie humoru w związku naprawdę się przydaje”. Jeśli chcesz sprawdzić, czy związałaś się z odpowiednią osobą, zastanów się, jak często się przy niej śmiejesz.

David i Victoria

Wsparcie

Twoja praca. Twoje zdrowie. Twój wygląd. Twoje problemy. Twoje pasje. Twoje marzenia. Mnóstwo jest spraw, gdzie wsparcie najbliższej osoby jest szalenie ważne. Nieważne, czy trzeba cię pocieszyć, dać ci radę czy zapewnić, że twoje życiowe wybory są słuszne. Partner powinien dawać ci wsparcie. Musisz czuć, że dotrzymuje ci kroku. Że niczego ci nie zazdrości (a to się niestety zdarza, gdy kobieta odnosi sukces). Że możesz na niego zawsze liczyć. Wsparcie to również pewność, że możesz na nim polegać. Niedobrze, gdy facet łamie słowo, nie wywiązuje się z zobowiązań i obietnic. Z tego nie będzie udanego związku.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (14)

Ocena: 4.64 / 5
gość (Ocena: 5) 01.02.2020 15:44
Przede wszystkim przeszłość każdego nie powinno się roztrząsać. Nie dopuścić żeby wstydliwe rzeczy które się robiło były tematem kłótni. Są ludzie co lubią szkodzić swoim żmijowym jęzorem
odpowiedz
Mocny Bolek (Ocena: 3) 19.08.2016 11:06
W związku damsko-męskim, facet zwraca szczególną uwagę na dwa podstawowe parametry: seks i wygląd partnerki. Można założyć, że seks jest podstawowym powodem dla którego facet podejmuje działania w celu zdobycia partnerki. Natomiast wygląd partnerki bezpośrednio i silnie oddziałuje na mózg faceta definiując ogólną ocenę atrakcyjności partnerki: Mózg działa na zasadzie uproszczeń i skojarzeń: temu co piękne przypisuje inne pozytywne cechy, temu do brzydkie przypisuje inne negatywne cechy. Pięknej dziewczynie facet przypisze też wiele innych pozytywnych cech: np. że jest zdrowa, wesoła, dobra, lubi seks, zaradna etc... Wobec pięknej dziewczyny facet będzie bardziej zmotywowany i będzie zachowywał się lepiej. Dla trwałego i udanego związku wiele innych parametrów ma istotne znaczenie, jednak nieudolność seksualna partnerki i jej niedbałość o wygląd mogą szybko doprowadzić do erozji związku, którego pozostałe parametry są zadowalające. Więcej możecie przeczytać w artykule na stronie : nonsensu.republika.pl/Satysfakcjazezwiazku
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2015 21:46
Jeżeli naprawdę było się zakochanym, to nie można tego zapomnieć ot tak. Jedynie czas może pomóc, choć i to nie zawsze. Byłam ze swoim chłopakiem ponad 4 lata więc coś o tym wiem. Było wspaniale, miałam dla kogo żyć, starac się, wracać do domu. Rozstanie przezywałam straszliwie, szukając wszelkich sposobów na Jego powrót. No i i udało się. Wszystko dzięki urokowi miłosnemu ze strony urok-milosny.pl , po 3 miesiącach oczekiwania i huśtawki nastrojów, mój misiek znowu jest mój: )
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2015 18:10
I dobry seks
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.06.2015 10:42
Szkoda,że w praktyce jest to takie trudne
odpowiedz

Polecane dla Ciebie