Gdy ona i on chcą rządzić związkiem...

Jak nie drzeć ze sobą kotów? Czy jest uniwersalny przepis na pełną harmonię w związku?
Gdy ona i on chcą rządzić związkiem...
13.03.2015

„A gdy się zejdą, raz i drugi, kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością, bardzo się męczą, męczą przez czas długi, co zrobić, co zrobić z tą miłością” – która z nas nie zna tych słów? Choć czas mija, wciąż są aktualne. Kiedy zetkną się ze sobą dwie osoby o bogatej przeszłości i mocnej osobowości, związek iskrzy. W języku angielskim jest nawet na to określenie: mówi się, że to „love-hate relationship”, czyli relacja, w której raz jest wielka miłość i namiętność, a raz awantury i wzajemna niechęć.

Problemem niektórych związków jest dominująca osobowość partnerów. Zdarza się, że i kobieta, i mężczyzna chcą rządzić. Oboje oczekują, że partner się do nich dostosuje. Chcą być stroną dominująca. Co wtedy? Jedna z internautek zastanawia się na forum dyskusyjnym: „Czy dwie osoby o charakterze dominującym mogą być razem w związku? Z moich obserwacji wynika, że w związku są zazwyczaj strona dominująca i bierna, niezależnie od płci. Jeśli dwie osoby byłyby dominujące, to związek byłby możliwy?”.

Oto przykładowe z odpowiedzi: „Zgadzam się z Twoimi obserwacjami. Związek niby mógłby być możliwy, ale chyba długo by nie przetrwał. Osoby kłóciłyby się, bo oboje w tym związku chcieliby rządzić”. „Mogą, ale jest to bardzo burzliwy związek. Zwykle po okresie tarć następuje swoisty podział kompetencji i każda z osób dominuje w innych sferach życia”. „Ja nie wierzę, że taki związek wypali – oboje będą się kłócić jak cholera”. „Tak, ale na krótko. Taki związek wydaje się być konfliktowy”.

Grunt to partnerstwo

Z wypowiedzi internautek nie płyną optymistyczne wnioski. Czy to oznacza, że relacja osób o silnych osobowościach jest skazana na porażkę? Niekoniecznie. Potwierdza to historia 27-letniej Agnieszki. „Mam silną osobowość i moje poprzednie związki rozpadły się nie dlatego, że trafiałam na silnych facetów, ale właśnie dlatego, że moi eks byli słabi psychicznie, bierni, woleli mi się podporządkować. To było dobre na krótką metę. Potrzebowałam faceta, który dotrzyma mi kroku, a czasem będzie umiał mnie utemperować. Nigdy nie chciałam mężczyźnie matkować czy prowadzić go przez życie za rękę. Dopiero kiedy poznałam M., który również ma silną osobowość, zrozumiałam, czym jest partnerstwo”.

couple

Przypadek Agnieszki pokazuje niezbicie, że relacja dwóch osób z silną osobowością, które chciałyby grać w związku pierwsze skrzypce, może się udać. Wymaga jednak sporo pracy. Oto, co pisze o tym jedna z internautek na forum Yahoo: „Zawsze mi się wydawało, że przeciwieństwa się przyciągają, czyli że słabsza osoba powinna wiązać się z silniejszą. Myślałam, że to gwarantuje harmonię w związku. Jednak przykład moich rodziców pokazuje, że również dwie dominujące jednostki mogą być ze sobą szczęśliwe. Kłócą się jak wszyscy, ale też żadne nie pozwala, by drugie weszło mu na głowę. To pozwoliło im zachować dobre relacje i własną osobowość, bo nikt nie jest stłamszony. Uważam, że to lepsze, niż urabianie drugiego człowieka pod siebie”.

Tak, trudno się z tym nie zgodzić. Co jednak zrobić, gdy w waszej relacji sypią się skry? Jak się wtedy porozumieć?

couple

Konflikty rozwiązujcie od razu

Im dłużej jakiś problem będzie nad wami wisiał, tym dłużej będzie zatruwał wasz związek. W każdej relacji szybkie rozwiązywanie konfliktów jest sposobem na sukces – a już w takiej, w której obie strony chcą rządzić, to absolutna podstawa. Być może po sprzeczce czekacie, aż partner pierwszy wyciągnie rękę na zgodę (w związku dwóch silnych osobowości to bardzo częste), najzdrowsze dla relacji jest jednak szybkie rozwiązanie problemów.

Zachowujcie niezależność

Silne osobowości potrzebują przestrzeni. W przeciwnym wypadku zaczną się dusić. A stąd mały krok do sprzeczek i nieporozumień. Jeśli oboje chcecie rządzić i dominować nad partnerem, dla własnej higieny psychicznej przyda wam się trochę czasu spędzonego w samotności. Niezależność jest wam potrzebna, by nie czuć się w związku stłamszonym. Dzięki temu minie też obawa, że bycie w związku mogłoby wam zaszkodzić.

couple

Nauczcie się ze sobą rozmawiać

Każdy potrzebuje w związku rozmowy, a osoby o silnym charakterze szczególnie. To bardzo ważne, by mówić sobie o swoich uczuciach, lękach, problemach, wątpliwościach itp. Bez tego nie da się zbudować udanej relacji. Byłoby bardzo niedobrze, gdyby się okazało, że potraficie tylko na siebie krzyczeć, ale tak naprawdę szczerych rozmów nie ma między wami zbyt wiele. Musicie to zmienić, jeśli ten związek ma przetrwać.

Szukajcie kompromisu

Kiedy dwie osoby chcą rządzić związkiem, nauczenie się sztuki kompromisu wydaje się niemożliwe albo szalenie trudne. Jest jednak konieczne, w przeciwnym wypadku wasz związek będzie jedną wielką niekończącą się awanturą. Szukajcie kompromisu w spornych sytuacjach, po sprzeczkach albo tuż przed nimi, gdy próbujecie się dogadać, a temperatura między wami niebezpiecznie wzrasta. Początki mogą być trudne, ale trening czyni mistrza.

couple

Czego potrzeba, by taki związek przetrwał?

- Cierpliwości – jeśli po pierwszej sprzeczce stwierdzicie, że to nie dla was, ta relacja się rozpadnie. Z czasem uda wam się jednak wypracować zasady, które uczynią waszą relację udaną i spokojną.

- Pracy – bez wysiłku ten związek nie przetrwa. Musicie ze sobą rozmawiać, czasem odpuszczać, szukać kompromisu, czyli robić wszystko to, o czym przeczytałaś wcześniej. Taka relacja wymaga bardzo dużo wysiłku.

- Inteligencji – konfrontacja dwóch silnych osobowości to jeszcze nie problem. Gorzej, gdy obie te osobowości są konfliktowe. Inteligencja jest niezbędna, by wiedzieć, kiedy się wycofać, wziąć winę na siebie albo odpuścić.

- Wspólnych priorytetów – by taki związek był udany, musi was łączyć naprawdę silna więź oparta na wspólnych priorytetach i przekonaniach. Wtedy nawet częste sprzeczki nie zburzą w was przekonania, że powinniście być razem, bo do siebie pasujecie.

Ewa Podsiadły-Natorska

Komentarze (6)

Ocena: 4.33 / 5
capy (Ocena: 5) 16.12.2015 14:37
We wszyskim trzeba mieć umiar jak ludzie myślą to jest dobrze.
odpowiedz
annnnnnnnnnnnn (Ocena: 5) 13.03.2015 15:59
mój partner lubi jak wszystko jest po jego myśli, niby pyta mnie o zdanie i dostosowuje się do niego, jednak przejawia lekki apodyktyczny charakter.. ja też mam takie skłonności do rządzenia, ale częściej ustępuję i w sumie mi to nie przeszkadza..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.03.2015 10:40
A ja się w sumie zgadzam z artykułem, mam dość trudny i dominujący charakter, mój były chłopak był równie silną osobowością i z powodu licznych kłótni musieliśmy się rozstać - czasami żadne z nas nie potrafiło ustąpić albo poddać się woli drugiego.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 13.03.2015 09:04
zróbcie coś z wyskakującym okienkiem z wirusem w wersji mobilnej na co drugim artykule!!! :-(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.03.2015 04:31
ciekawe czy zaraz będzie tutaj w komentarzach wylew dziewczyn o "silnej osobowosci". szkoda,ze najczesciej ludzie,ktorzy się tak określająca,mylą ją z chamstwem,egoizmem,buractwem i narcystyczną osobowością.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo