Jak ułożyć sobie relacje z teściową?

Niewiele osób jest w stanie uwierzyć, że teściowa może być niczym najlepsza przyjaciółka. Jaki jest na to przepis?
Jak ułożyć sobie relacje z teściową?
23.03.2015

Różne są typy teściowych. Jedne hołubią swoich synów, nie pozwalając, aby się w życiu przemęczali. Drugie nieustannie ingerują w sprawy młodych. Trzecie są bardzo wymagające wobec partnerki syna. Czwarte traktują ją niczym konkurencję. Skutek taki, że na temat teściowych powstało mnóstwo dowcipów i powiedzonek, z których wyłania się obraz zrzędliwej, trudnej we współżyciu, nadopiekuńczej kobiety, z którą młodej dziewczynie może być trudno się dogadać.

Natalia, 28-latka, mówi wprost, że bardzo nie lubiła matki swojego było narzeczonego. „To była kobieta, która uwielbiała się wtrącać, układać innym życie i uważała swoje zdanie za najważniejsze. Czułam się przy niej stłamszona, nic nie miałam do powiedzenia. Ona nieustannie wydawała mi dyspozycje, wręcz mi rozkazywała. To było nie do zniesienia”.

Nieco inną sytuację miała natomiast Agnieszka. Miała, bo jej małżeństwo przetrwało zaledwie trzy lata. „Mój były mąż wychował się bez ojca, wiedziałam więc, że jest związany z matką, jednak nie miałam pojęcia, jak bardzo! Nie był w stanie samodzielnie podjąć decyzji, dzwonił do niej po pięć razy dziennie. Miałam wrażenie, że żyję w trójkącie. Nie ukrywam, że po części właśnie z tego powodu nasze małżeństwo nie przetrwało”.

Twoja nowa rodzina

Młoda kobieta, która wchodzi do nowej rodziny, chciałaby mieć w teściowej oparcie. Ale często okazuje się, że tego nie otrzymuje. Jest za to wchodzenie z butami w życie młodych, ocenianie wszystkiego, co robi synowa i dawanie jej do zrozumienia, że jest kimś obcym. Sytuacja jest tym trudniejsza, im bliższe relacje łączą teściową z synem. Młoda kobieta zaczyna mieć żal do partnera, że jej nie wspiera, a w kłótniach staje po stronie matki. Powstają nieporozumienia, które mogą narastać przez lata i prowadzić nawet do rozpadu związku.

„Analizując zawodowo sprawy sądowe, stwierdzam obiektywnie, że 80 proc. młodych małżeństw rozpada się przez rodziców bądź jednej ze stron bądź obydwu” – pisze internauta Kazimierz. Ale w tej samej dyskusji inna forumowiczka dorzuca: „Relacja między małżonkami a teściami w dużej mierze zależy nie tylko od postawy teściów, ale też i młodych”.

Anja Rubik

Jak więc powinni zachowywać się młodzi? Kobieta, która wychodzi za mąż, wchodzi z nową rodzinę. Jeśli trafi na teściową, która służy radą i pomocą, ale która ma wyczucie, na ile powinna ingerować w życie młodych, istnieje bardzo duża szansa, że ich relacje będą udane. Gorzej, kiedy teściowa nie zna umiaru i granic we wtrącaniu się w wasze sprawy. Ułożenie sobie z nią życia to trudna i delikatna sprawa. Wymaga sporo pracy i cierpliwości. Ale jest to możliwe.

Porozmawiaj z nią

Wzajemna niechęć bardzo często wynika z tego, że synowa i teściowa nie znają się dobrze. Wyrobiły sobie na swój temat opinię, która nie ma pokrycia w rzeczywistości. Tak naprawdę jednak nie miały okazji się poznać. By to zmienić, warto otworzyć się przed teściową i po prostu od serca z nią porozmawiać. Nie musi to być od razu poważna dyskusja o problemach osobistych. Warto jednak porozmawiać, by dać sobie szansę na zbudowanie lepszej relacji.

Anja Rubik

Pokaż, że dbasz o jej syna

Matki są zazwyczaj mocno związane z synami, zwłaszcza jeśli ojciec był nieobecny albo nie uczestniczył w ich wychowaniu. Gdy pojawia się nowa kobieta, która w jego życiu zaczyna znaczyć więcej, ona czuje się zagrożona. I obawia się, że młoda dziewczyna sobie nie poradzi, nie zapewni jej synowi tego wszystkiego, na co ona pracowała lata. Warto więc pokazać teściowej, że jesteś odpowiedzialna i dbasz o swojego partnera, by miała pewność, że jej syn trafił w dobre ręce.

Wysłuchaj jej

Wtrącanie się teściowej w wasze życie może być bardzo denerwujące. To jednak najbliższa osoba w waszym otoczeniu, powinniście więc jej wysłuchać. Ona z pewnością nie chce dla was źle. A może jej rady okażą się słuszne? Jeżeli teściowa koniecznie chce wrzucić swoje trzy grosze do tematu, który właśnie omawiacie, pozwólcie jej wyrazić swoje zdanie. Tylko niech dobrze je umotywuje.

Anja Rubik

Bądź stanowcza

Zgoda na to, aby teściowa wypowiedziała się na ważny temat to jedno, natomiast potulnie godzenie się na jej propozycje to drugie. Nie macie obowiązku przytakiwać wszystkiemu, co wylewa się z jej ust. Jeżeli uważacie jakiś pomysł teściowej za nietrafiony, po prostu powiedzcie, że dziękujecie za radę, ale postanowiliście, że zrobicie to inaczej. Stanowczość i asertywność w relacjach z teściową są bardzo ważne. Małżeństwa z krótkim często się rozpadają, bo młodzi nie potrafią wyrażać swojego zdania w relacjach z rodzicami.

Anja Rubik

Znajdź dla niej zajęcie

Niewykluczone, że teściowa wtrąca się w wasze życie, bo ma dużo wolnego czasu, a chciałaby czuć się potrzebna. Jeśli ona jest np. na emeryturze albo nie pracuje, trudno się dziwić, że ciągle bombarduje was swoimi propozycjami – że zajmie się dzieckiem, zrobi wam zakupy itp. Warto zastanowić się, czy właśnie tak nie jest w waszym przypadku. Dobrym pomysłem jest dawanie teściowej prostych zadań, by czuła się przydatna.

Doceń ją

Dobre słowo wypowiedziane od czasu do czasu naprawdę może zdziałać cuda. Nie musicie ciągle ze sobą drzeć kotów. Warto pochwalić teściową za to, jak gotuje, jak wygląda albo podziękować jej za pomoc. To miłe gesty, które sprawią, że seniorka rodu spojrzy na ciebie w inny sposób. A i twój partner będzie zadowolony, że między tobą a jego matką układa się coraz lepiej. Będzie więc wilk syty i owca cała.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (19)
Ocena: 5 / 5
teściowa (Ocena: 5) 11.03.2019 17:33
A ja mam najgorszą synową pod słońcem, lenia, flejtucha, ciągle wrzeszczącą, zakupoholiczkę. Kupiłam sobie mieszkanie i wyjechałam da drugi koniec Polski bo patrzeć nie mogłam na to wszystko
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2015 16:04
Mam chyba najgorszą teściową na świecie, omal nie rozbiła nam małżeństwa, wszystko się kręci wokół niej i jej potrzeb. Chciałabym żeby wyjechała daleko daleko
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.03.2015 22:53
Nie lubię swojej teściowej. Mamy zupełnie odmienne poglądy i ona jest taką prostą pracującą kobietą. Mojej mamy też czasem nie mogę znieść - wszystko by tylko kontrolowała (zresztą obie próbują na mnie różne rzeczy wymuszać tylko każda w swoją stronę) i stwarza napiętą atmosferę. Moja matka to wampir energetyczny. Jeśli chodzi o rodzinę to nie mam żadnego kobiecego wsparcia. Prawdę mówiąc to mam już czasami dosyć. Czuje się przytłoczona.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.03.2015 20:59
komentarz pod spodem miało być przyjemności w przebywaniu. .. nie przeżywaniu: ) nie cierpię słowników w telefonach. :P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.03.2015 20:56
Też mam ogromny problem z teściową. Moja jest niby miła, szczerze mówiąc aż za miła, zawsze się interesuje itp,.. ale ja się w jej towarzystwa towarzystwie niesamowicie męczę. Chodzi o to, że ona nie ma żadnych zainteresowań, jej całe życie kręci się wokół gotowania (zawsze zresztą tego samego) ,.sprzątania,.zakupów, pogody i chorób. Ja nie mam z nią o czym rozmawiać. Zawsze próbuje ale tematy kończą się po paru minutach. I W dodatku ona jest ogromnie nadopiekuncza Oraz zamartwia się o.wszystko. To jest niemożliwe i męczące, przebywanie z nią to horror. Nie mam pojęcia jak znaleźć z nią wspólny język i jak odnaleźć choć odrobinę przyjemności w przeżywaniu z nią... Co robić gdy ona jest tak do bólu NUDNA? ??? Przy tym czuje się jak niewdziecznica i mam wyrzuty sumienia bo ona jest naprawdę miła...
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie