Podstawy udanego związku

Co jest fundamentem dobrej relacji? Na co w związku trzeba zwrócić szczególną uwagę? Czego nie może w nim zabraknąć?
Podstawy udanego związku
20.08.2014

Stworzenie udanego związku to trudne i odpowiedzialne zadanie, które często nas przerasta – gdyby było inaczej, tak wiele relacji (i tak często) by się nie rozpadało. Budowanie związku wymaga pracy, zaangażowania. Trzeba wiedzieć, co jest w dobrej relacji absolutnie niezbędne. Przyjrzeliśmy się badaniom, doświadczeniom internautów, wypowiedziom psychologów. Oto wnioski.

Umiejętność pójścia na kompromis

Związek to nie pole bitwy. Jeśli w każdej sytuacji będziesz chciała postawić na swoim i nigdy nie odpuścisz, prędzej czy później źle się to skończy. Na forum dyskusyjnym Maja pisze, że właśnie taki błąd popełniła w swoich dwóch poprzednich związkach. Nie przetrwały. „Z perspektywy czasu widzę, że nie umiałam iść na kompromis, zawsze chciałam, żeby moje było na wierzchu. Niestety, tak się nie da”.

Wskazówka: nie traktuj kompromisu jako formy porażki, tylko jako sposób na osiągnięcie porozumienia. Czasem naprawdę warto odpuścić. Brnięcie w zaparte bardzo źle wpływa na wzajemne relacje.

Podejmowanie nowych wyznań

O tym, jak jest to ważne, przekonany jest psycholog Arthur Aron. Na podstawie badań odkrył on, że pary, które były w sobie najbardziej zakochane – nawet po wielu latach – lubiły ze sobą podejmować nowe wyzwania. Naukowcy tłumaczą to faktem, że uczucie miłości wymaga dawek dopaminy – silnego neurotransmitera odgrywającego istotną rolę w układzie nagrody. Bez nowych wyzwań łatwo wpaść w rutynę, znudzić się wzajemną obecnością i zacząć szukać szczęścia poza związkiem.

Wskazówka: nie zamykajcie się w czterech ścianach. Regularnie starajcie się zrobić coś nowego, przeżyć przygodę, zmienić otoczenie. Może znajdziecie wspólne hobby?

Stuprocentowe zaufanie

Teoretycznie każdy z nas wie, że zaufanie jest kluczem do udanego związku. Zdarza się jednak, że dalej brniemy w relację z kimś, kto to zaufanie nadszarpnął. Pojawiają się nieporozumienia, podejrzenia. Na tym nie da się zbudować związku. „Mój poprzedni chłopak wystawił moje zaufanie na próbę, gdy zaczęły docierać do mnie plotki, że umawia się za moimi plecami z innymi kobietami. Ostatecznie okazało się to nieprawdą, ale z jakiegoś powodu mu nie dowierzałam. Teraz wiem, że drugiego człowieka trzeba być pewnym na mur-beton” – uważa Dorota.

Wskazówka: zaufanie w związku powinno być całkowite, niezachwiane, bezkresne. Jeśli jest inaczej, zastanów się, gdzie leży przyczyna i czy na takim fundamencie jesteś w stanie dalej budować relację.

Inne cechy, które są bardzo ważne w udanym związku:

- Obustronne zaangażowanie;

- Autorealizacja;

- Odcięcie się od przeszłości;

- Unikanie pokus;

- Szacunek dla partnera;

- Akceptowanie jego potrzeb;

- Szybkie wyjaśnianie nieporozumień;

- Instynkt samozachowawczy.

Ewa Podsiadły-Natorska

Podobieństwo

Nie, nie fizyczne – raczej psychiczne, życiowe. Badania naukowe potwierdziły, że między partnerami musi istnieć pewne podobieństwo, by byli ze sobą szczęśliwi. Chodzi o przyjmowanie wspólnych strategii w budowaniu przyszłości, wyrażanie spójnych opinii na ważne tematy, wtórowanie sobie w istotnych kwestiach. Podobieństwo jest ważne w takich sprawach jak m.in. sposoby spędzania wolnego czasu, stosunek do pracy i rodziny, metody wychowywania dzieci itp.

Wskazówka: nie musicie zgadzać się we wszystkim. Ale w ważnych sprawach, które mają wpływ na wasze życie – tak. Z czasem różnice w poglądach zaczną być coraz bardziej widoczne, a jeśli będą duże, bardzo utrudnią wam życie

Pozytywne myślenie o partnerze

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, jak jest to istotne. A naukowcy są przekonani, że koncentrowanie się na pozytywnych cechach charakteru partnera jest bardzo ważne w każdym związku. Sama pomyśl – gdy nieustannie skupiasz się na tym, co ci w partnerze przeszkadza i co byś w nim zmieniła, nie czujesz się najlepiej w takim związku, prawda? Przysparza ci to tylko irytacji.

Wskazówka: skoncentruj się na tym, co w partnerze dobre, pozytywne. Myśl o tym, czym cię uszczęśliwia, wspominaj dobre chwile. Bądź optymistką. Koncentrując się na jego zaletach, a nie wadach, budujesz dobry związek.

Intymność

Pojawia się z czasem. Jest bardzo ważna, jeśli związek ma być udany. Intymność świadczy o tym, jak blisko ze sobą jesteście. Sprawia, że chcecie się sobie zwierzać, macie w sobie oparcie. Łączy was wyjątkowa, silna więź. Gdy brakuje intymności, jesteście razem, a jednak osobno. Istnieje wtedy spore ryzyko, że z czasem będziecie się od siebie coraz bardziej oddalać.

Wskazówka: intymność jest wypadkową tego, jak zachowujecie się względem siebie każdego dnia. Dbając o związek i o partnera, uda się wam ją wypracować.

Bliskość

O ile intymność odnosi się do psychiki, o tyle bliskość związana jest z cielesnością. Choć istnieją związki bez seksu, to są one wyjątkiem potwierdzającym regułę, że bycie blisko z partnerem jest niezbędne w udanym związku. To zrozumiałe, że z czasem ogień gaśnie. Ale liczne badania naukowe potwierdzają, że seks, czułość, pocałunki, przytulanie partnera i ciepłe słowa budują relację i są konieczne, by partnerzy czuli się swoim związkiem usatysfakcjonowani.

Wskazówka: bliskość może pojawić się w każdej chwili, w każdej minucie waszego wspólnego życia. Pocałunek na dobranoc czy czułe objęcie partnera w gorszym dla niego momencie tworzą waszą relację.

Komentarze (32)

Ocena: 4.97 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.11.2015 19:21
W moim związku kilka razy się rozstawaliśmy, jednak za każdym razem wracaliśmy do siebie. Jednak za którymś razem on już nie chciał powrotu. Świat mi się zawalił. Nie widziałam co z sobą począć. Skorzystałam ze strony urok-milosny.pl i zamówiłam rytuał miłosny. Mężczyzna mego życia do mnie wrócił i wiem że już nie wypuszczę go z rąk.
odpowiedz
misiaczek (Ocena: 5) 28.09.2014 19:29
na pewno trzeba o tę relację dbać i pielęgnować, nawet jak się wkradnie jakaś rutyna można to przecież zmienić. Pomysł z jakimś seksownym strojem bardzo fajny, bo też doda pewności siebie, może przyczyni się do zwiększenia namiętności. Też bardzo lubię Marię Rotkiel i jej porady z niecierpliwością czekam na jej drugą książkę Nas troje.
odpowiedz
Aldona (Ocena: 5) 09.09.2014 21:11
Kupcie sobie dziewczyny coś seksownego humor poprawi, i facet innym wzrokiem spojrzy ja kupiłam sobie coś takiego me-seduce pl Jak się ładnie ubiorę, od razu lepiej się czuję, nie wiem jak wy :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.08.2014 14:03
dużo zależy od naszego charakteru, bo jednak czasem ciężko jest nam odpuścić, ale myślę, że podstawa każdego udanego związku jest dobra komunikacja. Bez porozumienia z partnerem ciężko jest zbudować fajną i zdrową relację. W razie problemów i poczucia, że się utknęło w martwym punkcie warto też sięgnąć po książkę Marii Rotkiel ona w bardzo fajny i prosty sposób podaje "receptę" na udany związek
odpowiedz
Anonim (Ocena: 4) 22.08.2014 13:16
Niestety u mnie nie jest tak różowo teraz i boję się, że to nie przetrwa. :(
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo