Jak odróżnić miłość od pożądania?

Często myślimy, że kochamy, a tak naprawdę pożądamy. Łatwo to pomylić. Co więc odróżnia te dwa stany?
Jak odróżnić miłość od pożądania?
28.02.2014

Która z nas nie zna tego z autopsji? Poznajesz świetnego, atrakcyjnego faceta i czujesz, że coś zaczyna się z tobą dziać. Myślisz o nim dniami i nocami, śnisz o nim, a na jego widok ściska cię w dołku. Potocznie nazywamy to „motylami”. Miłe uczucie, prawda? „Chyba się zakochałam” – przyznajesz się sama przed sobą i biegniesz nowiną podzielić się z przyjaciółkami. Powoli! To wcale nie musi być miłość – do niej jeszcze długa droga. Z dużym (bardzo dużym) prawdopodobieństwem to pożądanie.

Reakcja mózgu

Badania, które miały rozstrzygnąć, jak mózg reaguje na pożądanie, a jak na miłość, przeprowadzili uczeni z kanadyjskiego Uniwersytetu Concordia. Dr Jim Pfaus, profesor psychologii i jeden z badaczy przyznał, że jak dotąd nikt nie badał mózgu pod kątem miłości i pożądania. – Przystępując do nich, nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Okazało się, że miłość i pożądanie aktywują inne, ale powiązane ze sobą obszary w mózgu.

W ramach badań naukowcu pokazali ochotnikom zdjęcia erotyczne oraz fotografie, które przedstawiały bliskie, ukochane osoby. W ten sposób u uczestników badania uaktywniła się wyspa położona w korze mózgowej – między płatem skroniowym a czołowym – oraz prążkowie, część kresomózgowia. Okazało się, że uczucia rodzą się w tym pierwszym obszarze – aktywuje się on, gdy odczuwamy miłość, radość, przyjaźń, współczucie. Natomiast drugi obszar reaguje na bodźce seksualne, a także – co ciekawe – na jedzenie i odczuwanie przyjemności. Naukowcy jednoznacznie stwierdzili, że nasz mózg działa inaczej, gdy się zakochujemy oraz gdy towarzyszą nam głębsze uczucia i inaczej, gdy chodzi jedynie o seks.

Pożądanie uaktywnia zmysły

To pokazuje, że zakochanie i pożądanie nie są tym samym. W tym pierwszym przypadku główną rolę odgrywa cielesność. W tym drugim – sprawy duchowe. Zgodnie z definicją pożądanie to stan silnego pragnienia posiadania czegoś lub odbycia stosunku płciowego. Występuje najczęściej pod wpływem bodźców wzrokowych (w przypadku mężczyzn), bądź też słuchowych (kobiety).

kobieta z różą

Oczywiście nie jest to regułą – również kobiety często odczuwają pożądanie na widok przystojnego mężczyzny. I jest to jak najbardziej naturalne. Istnieje wielka różnorodność impulsów czy też sytuacji mogących wywołać pożądanie.

Przykład: na widok pewnego mężczyzny miękną ci kolana. Dawno nie spotkałaś kogoś równie atrakcyjnego. Momentami puszczasz wodze fantazji i wyobrażasz was sobie w intymnej sytuacji. Jest tylko jeden problem – nie znacie się. Jeśli tak jest, możesz mieć pewność, że to klasyczne pożądanie.

O tym, czy to pożądanie, można się przekonać po… pierwszym seksie. Jeżeli poszłaś do łóżka z facetem, który zawrócił ci w głowie, i nagle zdałaś sobie sprawę, że twój poziom zainteresowania nim zmalał – to pożądanie. Może się też zdarzyć, że po waszym pierwszym razie będziesz miała ochotę kontynuować z nim znajomość, ale jedynie… w sypialni. To zatem pewnik, że nie ma tutaj mowy o zakochaniu.

kobieta z różą

Gdy fantazjujesz o mężczyznach

Pożądanie czujemy w umyśle i ciele. U kobiet pojawia się szybsze bicie serca, wilgoć w ustach, znane reakcje w miejscach intymnych… Być może zastanawiałaś się kiedyś, jak to jest, że niektóre pary są ze sobą jedynie dla seksu, ale nie potrafią stworzyć stałego związku. Teraz już wiesz – łączy ich pożądanie, a nie miłość. Bo oba te uczucia nie muszą iść w parze. Te wszystkie przejściowe fantazje na temat innych mężczyzn – nawet gdy jesteś w związku – nie muszą być powodem do niepokoju, bo wcale nie oznaczają, że nie kochasz już swojego partnera. Fakt, że uważasz innego mężczyznę za atrakcyjnego, jest zupełnie normalny. To w końcu chemia naszego mózgu. Na szczęście miłość, jaka tworzy związek, to znacznie głębsze, dojrzalsze uczucie.

Co ważne, miłość najczęściej zaczyna się od pożądania. Najczęściej, co znaczy, że nie musi tak być zawsze. Zdarza się przecież, że darzymy drugą osobę tak silnym uczuciem, że względy fizyczne schodzą na dalszy plan – niekiedy ma to miejsce nawet w przypadku mężczyzn. Zakochanie aktywuje uczucia wyższe, znacznie pełniejsze niż samo pożądanie. Jeśli pod wpływem drugiej osoby towarzyszą ci takie uczucia jak: radość, tęsknota, oddanie, zaangażowanie, troska, jesteś zakochana.

kobieta z różą

Jeden z internautów ma sposób, by odróżnić pożądanie od zakochania. „Prosty test, u mnie zawsze się sprawdza. Jak się ma wątpliwości, to trzeba bardzo szczerze zapytać samego siebie i obserwować pod tym kątem zachowanie drugiej osoby: czy chciałbyś (chciałabyś) mieć z tą osobą dzieci, nie zaraz, ale czy to potencjalny ojciec/matka dla twoich przyszłych dzieci? Czy sprawdziłby się w tej roli? W ten sposób wiesz, czy chodzi tylko o seks, czy o coś więcej”.

Gdy się zakochujemy, pragniemy stałego, romantycznego związku. Akceptujemy wady ukochanej osoby. Zauważ, że pod tym względem pożądanie to bardzo płytkie, można wręcz powiedzieć, że „zwierzęce” uczucie. Miłość, nawet niespełniona, może trwać lata, a pożądanie w końcu mija – jest to nieuniknione (i, niestety, potwierdzone naukowo). To dlatego tak wiele związków się rozpada – gdy namiętność mija, nie zostaje nic, bo kobieta i mężczyzna pomylili pożądanie z uczuciem. Teraz już wiesz, jak uniknąć tego błędu.

Ewa Podsiadły-Natorska

kobieta z różą

Miłość to zdolność do wielokrotnego zakochiwania się w tej samej osobie. Zakochanie od pożądania odróżnisz po tym, za którym razem będzie seks i jak długo to potrwa – samo pożądanie w końcu się wypala” – uważa jedna z internautek.

Miłość jest głębsza

Już sama definicja miłości jest zupełnie różna od tego, co przypisuje się pożądaniu. Miłość to bowiem pojęcie odnoszące się do emocji, uczuć, relacji międzyludzkich, zachowań, postaw. Jest zwykle związana z takimi pojęciami jak sympatia, szczęście, troska, współczucie, życzliwość. W zakochaniu aspekt pożądania jest ważny, ale do tego dochodzi również opieka i troszczenie się o drugą osobę, głęboka przyjaźń, porozumienie dusz, traktowanie partnera w sposób wyjątkowy.

Komentarze (15)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.04.2015 19:17
Kiedy byłem samotny było mi strasznie ciężko. Na szczęście dzięki rytuałowi ze strony urokmilosny24.pl odzyskałem ukochaną. Jestem najszczęśliwszy na ziemi.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.03.2014 18:39
Polecam produkty z intymniej.pl. Działają! :)
odpowiedz
karola (Ocena: 5) 28.02.2014 19:12
a swoja droga ja uwielbiamn ten stan niepewnosci podniecenia i fascynacji kims kto wpadl mi do gustu.. tylko ze juz jedna szanse zaprzepascilam..
zobacz odpowiedzi (2)
karola... (Ocena: 5) 28.02.2014 19:08
tak dzieki waszemu artykulowi juz wszystko wiemy na temat milosci juz nigdy sie nie pomylimy nie zrobimy nic glupiego i szalonego z kims do kogo czujemy tylko pozadanie i fascynacje i juz nigdy nie bedzie zadnych rozwodow i nie spelnionych milosci... oooo tak dzieki ci papilocie!! ... zeby zycie i te wszystkie sprawy z sercem byly takie schematyczne i proste jak mozg informatyka... oj joj
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.02.2014 12:01
czyli wychodzi na to, że miłość od pierwszego wejrzenia nie istnieje, jest to tylko pożądanie? hmm debatowałabym.
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo