Ile w dzisiejszych czasach trwa statystyczny związek?

Zaskakująco krótko...
Ile w dzisiejszych czasach trwa statystyczny związek?
11.02.2014

Niestety, wszystko ma swoją datę ważności, nawet miłość. Nic nie trwa wiecznie, a sielanka w każdym związku prędzej czy później się kończy. Szczęściarzami są ci, którzy twierdzą inaczej – jest im czego zazdrościć.

W dzisiejszych czasach można zaobserwować przykre zjawisko „wypalania się” uczucia względem bliskiej osoby. Kiedy dokładnie to następuje?

"Daily Mail" pisze o badaniu, z którego wynika, że zjawisko `utraty ważności związku` pojawia się średnio po dwóch latach i dziewięciu miesiącach wspólnego pożycia. Ciekawostką jest, że to swoiste wypalenie występuje nie tylko w niesformalizowanych związkach, ale również w małżeństwach.

Co jest tego powodem? Otóż dużą rolę w tym przykrym zjawisku odgrywa wykształcenie oraz portale społecznościowe…

związek

W badaniu brało udział 1 953  Brytyjczyków. Wyniki analizy są dość zaskakujące. Spośród ankietowanych aż 54 proc. stwierdziło, że sieci społecznościowe w istotnym stopniu przyczyniły się do rozpadu ich związku. 34 proc. z tej połowy skarżyło się na fakt, że ich partnerzy flirtowali lub nawiązali relacje z kimś innym za pośrednictwem Facebooka. Z kolei 17 proc. skonstatowało, że ich drugie połówki wolały przesiadywać w Internecie, budując kontent na swoich profilach, zamiast spędzać czas z partnerem.

Ignorowani partnerzy doszli do wniosku, że Facebook jest narzędziem silnie uzależniającym, z którym nie ma możliwości wygrać, dlatego też zdecydowali się na rozwód. Co więcej, 23 proc. respondentów - po głębszym namyśle - doszło do wniosku, że to właśnie ten popularny portal społecznościowy sprawił, że błąd popełnili oni już na starcie, wybierając złą osobę na partnera.

związek

Jeszcze nie tak dawno temu ludzie poznawali się w trakcie spotkań twarzą w twarz – chodzili na długie spacery, do kina, rozmawiali o życiu, zainteresowaniach, pracy, wzajemnie się poznawali. Obecnie związek w dużej mierze opiera się na wirtualnej znajomości - buduje się go za pośrednictwem łącz internetowych, przez co relacja, która wydaje się dobrze zgrana, po ślubie okazuje się nietrwała, niczym domek z kart.

Na dodatek portale społecznościowe sprawiają, że stajemy się bardziej zazdrośni o… inne pary! Obserwując ich życie pośrednio, podglądając fotki i romantyczne wpisy, porównujemy z tym, co mamy u siebie. 12 proc. badanych nie było zadowolonych z wyników swojego pożycia.

Skutkiem tego jest to, że po niespełna 3 latach rozpada się 24 proc. małżeństw, 41 proc. "poważnych" związków (wspólne mieszkanie) i 35 proc. związków luźnych.

związek

Wpływ na zerwanie ma również kilka innych czynników. Po pierwsze: związki zawierane zbyt wcześnie (tuż po szkole zawodowej lub średniej) cechują się niedojrzałością, a zatem i ograniczoną trwałością. Po drugie, problemy pojawiają się z reguły w tych związkach, w których mąż jest gorzej wykształcony niż żona - to odbija się m.in. na różnicy w zainteresowaniach, kulturze, pozycji zawodowej i zarobkach. Powstają wówczas tarcia i zgrzyty, które podmywają fundamenty małżeństwa i doprowadzają do rozpadu około 39 proc. związków.

Wychodzi na to, że aby stworzyć trwały i solidny związek, trzeba unikać jak ognia portali społecznościowych oraz zainwestować w rozwój intelektualny. Jeżeli chodzi o to drugie, to jest to do zrobienia, ale czy w dzisiejszych czasach można funkcjonować bez posiadania kont na Facebooku?

KLK

Polecane wideo

Komentarze (30)

Ocena: 5 / 5
Anna (Ocena: 5) 12.02.2014 17:31
A ja mam facebooka i nie bardzo rozumiem przechwalania się tym, że wy go nie macie. Czujecie się lepsze? Wchodzenie na facebooka nie jest wcale głupsze od wchodzenia na pap.i.lota, więc nie wiem, czym chcecie przyszpanować.
zobacz odpowiedzi (3)
Roksi (Ocena: 5) 12.02.2014 08:10
Moj zwiazek trwa 3 lata i jak narazie jest dobrze :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.02.2014 00:01
Zosia jest sliczna (dziewczyna na zdjeciu) i w dodatku skromna i mila :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.02.2014 23:26
a ja poznałam mojego mężczyznę przez facebooka :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.02.2014 23:04
Ja jestem w zwiazku 4 lata i mam konto, a moj facet nie. Jego od zawsze to wkurzalo, ja w wieku nastoletnim mialam hopla, ale na szczescie od ponad 2 lat mi minelo i loguje sie raz w tygodniu po czym klikam wyloguj z fejs palmem. ;p
odpowiedz

Polecane dla Ciebie