Co powinnaś zrobić, aby Wasza miłość trwała wiecznie?

Miłość nie musi się wypalić, trzeba jej tylko trochę dopomóc. Poznaj przepis na miłość idealną!
Co powinnaś zrobić, aby Wasza miłość trwała wiecznie?
23.01.2014

Wiedziałaś, że powstał przepis na idealną miłość? Naukowcy wzięli pod lupę trzy tysiące par i dowiedli, że kluczem do szczęścia w związku są dwa lata różnicy między partnerami, całowanie się co najmniej cztery razy w tygodniu i seks – minimum trzy razy. Istnieją jeszcze inne sposoby, dzięki którym uczucie będzie trwało. Warto je poznać i nie zapominać, jakimi prawami rządzi się miłość oraz namiętność.

Miłość jak narkotyk

Helen Fisher, badaczka ludzkich zachowań i antropolog, która prowadzi studia nad miłością romantyczną i atrakcyjnością interpersonalną, w książce „Dlaczego kochamy” przekonuje, że miłość jest… uzależniającym narkotykiem. Dlatego u oczarowanej osoby występują trzy klasyczne objawy uzależnienia: tolerancja, odstawienie i nawrót łaknienia. „Początkowo zakochanego czy zakochaną zadowala oglądanie ukochanej osoby od czasu do czasu, ale w miarę jak uzależnienie się pogłębia, potrzebuje coraz więcej tego narkotyku. Kiedy zakochany nie ma kontaktu z ukochaną choćby przez kilka godzin, ogarnia go pragnienie usłyszenia przynajmniej jej głosu” – zauważa specjalistka. Jak jednak sprawić, aby ta miłość romantyczna się nie wypaliła?

I love you

Zatoczyliśmy koło

Jesteśmy tak skonstruowani, by zakochiwać się w każdym wieku. Możemy jednak sprawić, że wciąż będziemy kochać tę samą osobę. Pamiętajmy jednak, że bez zaangażowania obojga partnerów w związek nie ma szans, aby miłość przetrwała. Trzeba go nieustannie pielęgnować – i to jest zadanie dla was. Zacznijcie już dzisiaj dbać o to, co was łączy, dużo ze sobą rozmawiać, aktywnie spędzać czas i obdarzać się czułością. W miłości nie ma miejsca na chłodną kalkulację i zastanawianie się, co komu wypada. Spontaniczność liczy się znacznie bardziej niż wyrachowanie. „Ludzkość zatoczyła koło i wróciła do wzorców miłości romantycznej i małżeństwa, których trzymali się nasi przodkowie milion lat temu. Jeśli ludzkość przetrwa na tej planecie kolejne miliony lat, ta pierwotna siła będzie nadal nad nami panowała” – sumuje Helen Fisher.

Ewa Podsiadły-Natorska

Miłość

Blisko, bliżej, najbliżej

Zdaniem Helen Fisher niezwykle istotna jest bliskość i zażyłość w związku. „Obie płcie sądzą, że dzielenie się osobistymi sekretami i wspólne oddawanie się radosnym zajęciom jest przejawem intymnej zażyłości. Jednak kobiety często traktują zażyłość jako rozmowę twarzą w twarz, natomiast mężczyźni z reguły odczuwają emocjonalną bliskość, kiedy pracują, bawią się albo rozmawiają ramię w ramię” – tłumaczy ekspertka. Dlatego warto wykorzystać te różnice między płciami. I tak, aby nadać stosunkom z partnerem zażyły charakter, powinnaś robić różne rzeczy u jego boku, np. spacerować, siedzieć obok niego w samochodzie albo przytulać się podczas oglądania telewizji. Większość mężczyzn czerpie poczucie zażyłości także ze wspólnego uprawiania gier i oglądania zawodów sportowych.

Darwinowska logika

Również seks może prowadzić do zażyłości. Co ciekawe, mężczyźni są około czterokrotnie bardziej skłonni niż kobiety stawiać znak równości między aktywnością seksualną a bliskością emocjonalną. W tym męskim punkcie widzenia jest darwinowska logika – zbliżenie jest dla mężczyzny biletem do potomności. To wskazówka dla ciebie. „Seks daje wielkie zadowolenie i zapada w pamięć, jeśli wszystko dobrze się układa, a ci, którzy umiejętnie zajmują się seksualnymi aspektami swojego związku partnerskiego, mają w kołczanie potężną strzałę, wzbudzającą niczym strzała Kupida miłość romantyczną” – porównuje Helen Fisher. Ale nie tylko o sam seks tutaj chodzi. Miłość przetrwa, gdy nie zabraknie czułości i kontaktu fizycznego. Pocałunki, tulenie się czy trzymanie za rękę są koniecznie do utrzymania wysokiej temperatury w związku. I nie ma znaczenia, czy jesteście ze sobą rok, czy dziesięć lat.

Miłość

Nigdy się nie poddawaj

Helen Fisher cytuje specjalistów, którzy ustalili kilka ogólnych zasad na podtrzymanie miłości. Oto one: angażuj się. Słuchaj partnera. Zadawaj pytania. Udzielaj odpowiedzi. Doceniaj. Podtrzymuj swoją atrakcyjność. Rozwijaj się intelektualnie. Pozwól partnerowi brać udział w twoich zajęciach. Daj mu trochę prywatności. Bądź uczciwa i godna zaufania. Powiedz partnerowi, jakie masz potrzeby. Pogódź się z brakami partnera. Dbaj o dobre maniery. Zawieraj kompromisy. Spieraj się konstruktywnie. Wykazuj się poczuciem humoru. Zapomnij o przeszłości. Nigdy nie groź odejściem. Nie cudzołóż. Nie zakładaj, że związek będzie trwał wiecznie, buduj go codziennie od nowa. I nigdy się nie poddawaj. Sporo tego, prawda? Ważne jednak, abyście oboje tego wymagali od siebie indywidualnie oraz od partnera.

Miłość

Humor i igraszki

Helen Fisher opowiada, że spotkała kiedyś parę z 26-letnim stażem. Oboje podkreślali, że wciąż są w sobie zakochani. „Pozwoliłam sobie zapytać oboje, jak podtrzymują swoją namiętność. Humorem, powiedziała ona. Seksem, powiedział on. Nie zaskoczyła mnie żadna z tych wypowiedzi” – zapewnia specjalistka. Humor w związku jest niezwykle ważny. Opiera się bowiem na nowości, na czymś niespodziewanym, co podnosi poziom dopaminy w mózgu, a seks łączy się z podwyższonym poziomem testosteronu, który – poprzez reakcję łańcuchową – może również doprowadzić do podniesienia się poziomu dopaminy. Dobrze byłoby również, gdyby wasz styl życia pobudzał wytwarzanie dopaminy i podsycał romantyczną namiętność.

 

I love you

Klucz w różnorodności

Zdaniem autorki poradnika „Dlaczego kochamy” miłość nie toleruje próżni. Miłość nie toleruje nudy. Miłość nie toleruje rutyny. Samo zrozumienie i bliskość nie wystarczą, aby związek trwał. Warto zatem rozwinąć wachlarz wspólnych zainteresowań i postarać się robić razem coś niezwykłego, pasjonującego. „Różnorodność, różnorodność, różnorodność – oto, co pobudza ośrodki przyjemności w mózgu, podtrzymując klimat romansu” – podkreśla Helen Fisher. Duże znaczenie mają również randki. Nie jest powiedziane, że są one domeną dopiero rozkwitającej znajomości. Wprost przeciwnie. Randkowanie nawet w długoletnim związku jest doskonałym sposobem na podtrzymanie namiętności i uczucia między kobietą a mężczyzną.

Polecane wideo

Komentarze (35)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.04.2015 19:19
Kiedy byłem samotny było mi strasznie ciężko. Na szczęście dzięki rytuałowi ze strony urokmilosny24.pl odzyskałem ukochaną. Jestem najszczęśliwszy na ziemi.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.01.2014 23:03
najpierw jest miłość a później już tylko przyzwyczajenie ;) i później się dziwić, że są zdrady ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.01.2014 22:48
Ja po ponad 3.5 roku związku rozstałam się. Facet już od dłuższego czasu mnie zaniedbywał, o seks musiałam się prosić, jego obietnice poprawy trwały bardzo któtko, a potem wracało wszystko do dawnego stanu. Wiele razy chciałam z nim rozmawiać o tym jak jest, ale zbywał mnie uważając że wszystko jest okej. Oddalałam się od niego i wtedy gdy ja już wszystko spisałam na straty nagle się obudził i on zaczął si e starać, ale ja już nie chciałam być z nim, bo wiedziałam że za jakiś czas znowu będzie jak było. W końcówce naszego związku bardzo dużo czasu spędzałam na czatach i poznałam wielu fajnych ludzi w tym mojego obecnego chłopaka. Szkoda tylko, że dzieli nas kilkaset kilometrów i z wytęsknieniem czekam każdego spotkania. Dzieli nas kilka miesięcy różnicy wieku, ale jest to dość odczuwalne (były był 7lat ode mnie starszy), jest bardziej energiczny i żywiołowy. Były natomiast wolał sobie siedzieć w domu oglądać, ciężko było go namówić na jakieś wyjście czy wyjazd...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.01.2014 16:08
ja też jestem w związku od 6 lat. Mieliśmy kryzys ale oboje chcemy być razem i walczymy o naszą miłość. Mam świetną radę dla wszystkich dziewczyn. Nie czepiajcie się facetów o byle pierdoły. Ja odkąd przestałam to przestałam mieć powody do czepiania. Wyluzujcie bo to jest bardzo negatywne dla związku
odpowiedz
nika (Ocena: 5) 23.01.2014 15:30
Ja jestem w związku ponad 4 lata, jest fantastycznie, kocham go z dnia na dzień i jest moim najlepszym przyjacielem. Nie mamy przed sobą żadnych "tajemnic", staramy się o siebie cały czas, mimo że mieszkamy razem od prawie 3 lat. Na randki nie chodzimy, ale w domu spędzamy razem dużo czasu-oglądanie filmów, seriali, granie, gotowanie czy nawet wspólne sprzątanie;) nie musi być nudne. Najważniejsza dla mnie w związku jest swoboda i brak "zachamowań", może zachowujemy się czasem jak dzieci (różne wygłupy) ale dla mnie to najlepsze.
zobacz odpowiedzi (9)

Polecane dla Ciebie