Czego uczy Cię rozstanie?

Rozpad każdego związku jest trudny, ale zamiast traktować to jak koniec świata, sprawdź, czego możesz się dzięki temu nauczyć.
Czego uczy Cię rozstanie?
25.10.2013

Rzadko zdarza się, że rozstanie z partnerem nie robi na nas wrażenia. Trudniej być stroną porzuconą, ale nawet kończenie związku bywa bolesne i potrzeba potem trochę czasu, by stanąć na nogi. Zagraniczni uczeni dowiedli, że rozpad związku naprawdę może doprowadzić do rozwoju różnych podstępnych chorób. Ale jest coś, z czego warto zdawać sobie sprawę – rozstanie może być lekcją dla ciebie i jeśli wyciągniesz z niego odpowiednie wnioski, sporo się dzięki niemu nauczysz.

Wiesz już, czego szukasz w mężczyźnie (a czego nie)

Pomyśl o tym w ten sposób: ten związek rozpadł się z jakiegoś powodu, a z dużym prawdopodobieństwem przyczyną rozstania była niezgodność charakterów między wami. Coś nie zagrało, nie zaiskrzyło – i wasze drogi się rozeszły. Ale tylko w ten sposób – metodą prób i błędów – możesz przekonać się, jakie cechy w partnerze liczą się dla ciebie najbardziej, czego szukasz w mężczyźnie, a czego nie jesteś w stanie zaakceptować. Zauważ, że to naprawdę bardzo dużo. Mając tę wiedzę, istnieje spora szansa, że nie popełnisz podobnych błędów w przyszłości, a twój kolejny partner może okazać się właśnie tym, którego szukasz i potrzebujesz.

love

Wiesz, że sama miłość nie wystarczy

Chyba każda z nas przynajmniej raz w życiu dała się porwać szalonej miłości, choć podstaw do stworzenia stabilnego związku nie było. Wtedy wydawało nam się, że samo uczucie wystarczy, by być szczęśliwą. Z czasem okazało się jednak, że byłyśmy w błędzie – bo miłość nie wystarczyła, gdy pojawiły się problemy z komunikacją, codzienne kłopoty, nieporozumienia. Właśnie tego nauczyłaś się poprzez rozstanie – a to bardzo istotna wiedza. Dzięki temu, gdy postanowisz rozpocząć kolejny związek, będziesz wiedziała, na co zwrócić uwagę. I nie postawisz wszystkiego na jedną szalę tylko dlatego, że straciłaś głowę dla faceta.

Wiesz, że nie można nikogo zmienić

Czasem zdarza się, że rozpoczynamy związek, mimo że pewne cechy partnera nam nie odpowiadają, bo głęboko wierzymy, że możemy go zmienić. Tyle że zazwyczaj kończy się to fiaskiem. Nie zmienisz przyzwyczajeń i nawyków mężczyzny. Nie pomożesz mu w znacznie trudniejszych sprawach (takich jak np. uzależnienie), jeśli on sam nie będzie chciał sobie pomóc. Z dużym prawdopodobieństwem leń pozostanie leniem, imprezowicz – imprezowiczem, a facet, który nie chce mieć dzieci, raczej nagle nie poczuje instynktów ojcowskich. Szkoda, że nie wiedziałaś o tym wcześniej, prawda? Oszczędziłabyś sobie w ten sposób wiele przykrości. Ale teraz już wiesz. Na całe szczęście!

TEGO TEŻ UCZY CIĘ ROZSTANIE

Lepiej żyć solo z niż z osobą, która do ciebie nie pasuje

Tak! Nie daj sobie wmówić, że kobieta bez mężczyzny jest mniej warta od mężatki. Nie ma w tym ani krztyny prawdy. Jeżeli związek się nie układa, lepiej się rozstać niż żyć obok mężczyzny, którego zaczynasz nie cierpieć. Rozstanie jest początkiem nowego rozdziału w twoim życiu – nawet jeśli przez długi czas miałabyś być singielką. To naprawdę żaden grzech nie mieć faceta.

Podstawą związku powinno być dopasowanie

Liczy się dopasowanie pod wieloma względami: fizycznym, psychicznym, a także pod względem planów, potrzeb, marzeń. W związku obie strony muszą do siebie pasować i być jednomyślne – wtedy istnieje spora szansa, że ta relacja przetrwa i będzie harmonijna. Inne kwestie w zasadzie nie mają większego znaczenia, jeśli ty i mężczyzna będziecie do siebie dopasowani.

Czas leczy rany

Pierwsze rozstanie, gdy rozpada się poważny związek, zazwyczaj boli najbardziej. Drugie również, ale… teraz już wiesz, że ten okropny ból towarzyszący rozpadowi relacji pewnego dnia po prostu minie. Gdy rozpadł się twój pierwszy związek, pewnie wydawało ci się, że to koniec świata, ale teraz już wiesz, że z czasem rany się zabliźnią. Dobrze jest mieć tę świadomość.

Rozstanie to nie koniec świata

Kiedyś wydawało ci się, że po rozpadzie związku nie spotka cię już nic dobrego. Czarnowidztwo jest typowe dla osób, które zostały rzucone, ale na szczęście z czasem okazało się, że życie może być całkiem przyjemne – nawet jeśli obok ciebie nie ma już tamtego faceta. Bo rozstanie to naprawdę nie ostateczność! Przeciwnie – w tym związku coś nie zagrało, więc tym lepiej, że poszliście w swoje strony. Otwierają się przed tobą nowe możliwości – może właśnie teraz spotkasz tego jedynego?

EPN

love

Tworzysz nową hierarchię wartości

Młoda kobieta często nie do końca zdaje sobie sprawę ze swoich faktycznych potrzeb i pragnień. Raz wydaje się nam, że wszystko poświęciłybyśmy dla miłości, innym razem, że ważniejsza jest dla nas swoboda i spełnianie marzeń, a kiedy indziej dochodzimy do wniosku, że mężczyzna jest ważny, ale nie najważniejszy. Rozpoczynając i kończąc związki, tworzysz własną hierarchię wartości i po rozstaniu już wiesz, co liczy się dla ciebie najbardziej – stworzenie rodziny, spełnianie marzeń, robienie kariery itp. Taka hierarchia jest bardzo ważna, bo dzięki niej dowiadujesz się więcej o sobie i jesteś na prostej drodze do samospełnienia. Gdyby nie związki z mężczyznami, nawet te nieudane, nie miałabyś tej wiedzy.

Jesteś bogatsza o cenne doświadczenie

Po prostu! To bardzo ważne. Każdy z nas jest sumą doświadczeń – mniej lub bardziej istotnych. Wszystkie one nie tylko tworzą twoją osobowość, dodają ci sił i kształtują nowe cechy charakteru, ale też pozwalają uniknąć wielu błędów w przyszłości. Być może teraz już wiesz, że nigdy, przenigdy nie zwiążesz się z mężczyzną, który nie jest samodzielny i którego trzeba prowadzić przez życie za rękę – nawet jeśli byłby zniewalająco przystojny i uroczy. A to oznacza mniej rozczarowań, których w końcu nikt nie lubi. Dlatego zamiast rozpaczać po rozstaniu, weź się w garść i wrzuć ten związek do plecaka swoich życiowych doświadczeń. Opłaci się!

Polecane wideo

Komentarze (20)
Ocena: 4.95 / 5
Anonim (Ocena: 5) 02.04.2015 16:40
Ja po rozstaniu nie mogłam się pozbierać. Dopiero dzięki urokowi miłosnemu ze strony urokmilosny24.pl odzyskałam faceta. Znow jestem szczęśliwa.
odpowiedz
Buka (Ocena: 5) 24.04.2014 21:35
Ehh czytam bzdury na papilocie bo wczoraj rozstałam się z facetem :c po prawie 4 letnim związku... Zastanawiam się czy ze mną wszystko ok? Też czytacie jak sobie radzić po rozstaniu?
odpowiedz
xxxx (Ocena: 5) 25.10.2013 22:12
Artykul w sam raz dla mnie.. wczoraj zostawil mnie facet z 2miesiecznym dzieckiem.. :(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.10.2013 18:16
tez z moim zrywam, okazalo sie ze mnie jednak nie kocha i nie moze sie zdecydowac czego chce. ja zdecydowalam za niego i mimo tego, ze kocham go bardzo to nie bede tracic czasu na kogos kto nie wyobraza sobie wspolnej przyszlosci. mam nadzieje, ze wkrotce trafie na kogos kto bedzie mnie wart :)
zobacz odpowiedzi (2)
Jabłuszko (Ocena: 5) 25.10.2013 18:15
hehe nooo a ja znowu się zakocham hahah ....
odpowiedz

Polecane dla Ciebie