10 zasad udanego małżeństwa

Bez względu na to, czy jesteś już po ślubie, czy dopiero masz go w planach, są pewne zasady udanego małżeństwa, z którymi warto się zapoznać.
10 zasad udanego małżeństwa
20.10.2013

Każdego roku w Polsce rozpada się kilkanaście tysięcy małżeństw. To sporo, szczególnie że liczba ta systematycznie rośnie. Powody bywają różne – żyjemy w pośpiechu, zatracając się w sprawach przyziemnych, ulegamy monotonii i rutynie, zaniedbujemy partnera. Nie ma recepty na idealne małżeństwo, warto jednak poznać zasady, na które zwracają uwagę specjaliści.

Musicie oboje kontrolować swoje emocje

Zacznijmy od spraw podstawowych. Hal i Jenny Runkel w książce `Projekt: szczęśliwe małżeństwo` piszą, że nie można utrzymać związku, jeśli nie kontroluje się własnych emocji. Dzieje się tak, ponieważ największą przeszkodą na drodze do stworzenia prawdziwej więzi między kobietą a mężczyzną nie jest brak czasu, ale właśnie emocje. `Umiejętność trzeźwego myślenia jest pierwszym i najważniejszym krokiem w stronę prawdziwej bliskości` – uważają autorzy.

Intymność zaczyna się od `ja`

Nie liczmy na to, że partner całym sobą zaangażuje się w związek, jeśli same mu tego nie damy. Hal i Jenny Runkel piszą, że odważne zaprezentowanie wybrankowi swojego wnętrza, najgłębszych uczuć i pragnień – czyli po prostu własnego `ja` – jest jedynym sposobem na osiągnięcie bliskości oraz niczym nieskrępowanej, wręcz duchowej intymności, do której wszyscy dążymy. W związku małżeńskim trzeba tę intymność stale pogłębiać, ciągle dając od siebie więcej i więcej. To zaprocentuje.

To wy decydujecie o jakości waszego małżeństwa

Niby to oczywiste, a jednak tak często o tym zapominamy. Gdy coś dzieje się nie tak, mówimy, że nam się nie układa, coś się zepsuło, nie dajmy sobie rady… I czekamy na cud, który odmieni nasz związek. Tyle że to my (i tylko my!) decydujemy o tym, jakie jest nasze małżeństwo. To od nas zależy, czy stworzymy związek kompletny, czy pozwolimy się mu rozpaść. Wszyscy musimy wyraźnie zdawać sobie z tego sprawę. To my decydujemy o jakości naszej relacji.

Pamiętajcie, że związek wymaga pracy

Udany związek nie jest dziełem przypadku. Kobieta i mężczyzna tworzą szczęśliwe, harmonijne małżeństwo, jeśli nad nim stale pracują. Nie można jedynie być razem i liczyć, że wszystko się ułoży, a trudności uda nam się przezwyciężyć bez wysiłku i zaangażowania. Małżeństwo wymaga nieustannej pracy – nad sobą i relacją. Pamiętając o tym, dajecie sobie szansę, że wasz związek będzie trwały, inspirujący, harmonijny i satysfakcjonujący.

Pozwól partnerowi być sobą

Związek tworzą dwie osoby – odrębne jednostki ze swoimi pragnieniami, marzeniami, potrzebami. Dlatego jest niezmiernie ważne, by w małżeństwie pozwolić partnerowi zawsze być sobą. Przykład: on ma pasję, której ty nie podzielasz i nie rozumiesz. Nie oznacza to jednak, że on powinien z niej zrezygnować. Przeciwnie – zachęcaj go, aby ją pielęgnował, nawet jeśli miałby to robić bez twojego udziału. Nie próbujmy również zmieniać się wzajemnie. W małżeństwie każdy powinien pozostać sobą – tylko to daje gwarancję, że razem stworzycie udany związek.

Czasem odpuśćcie

Nie ma nic gorszego dla małżeństwa niż upór partnerów, brnięcie w zaparte i nieodpuszczanie w różnych sytuacjach. Są chwile, kiedy naprawdę warto się poddać, puścić coś w niepamięć, zwolnić tempo. Najgorsze, co kobieta i mężczyzna mogą zrobić, to zaciskać zęby i iść na udry w czasie kłótni czy codziennych sytuacji. W małżeństwie trzeba umieć pójść na kompromis i wiedzieć, kiedy przystopować. Stały związek to nie rywalizacja, a wy nie jesteście swoimi przeciwnikami.

EPN

ślub

Każda para musi przejść przez ogień

Wszystkie pary małżeńskie, niezależnie od kultury i czasów, w jakich żyją, pokonują wiele nieuchronnych przeszkód, a ci partnerzy, którzy potrafią zachować zimną krew i wyjść z tarapatów obronną ręką, mają największe szanse na serdeczny, intymny, bliski związek małżeński. Ta zasada odnosi się do starego przysłowia, które mówi, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Chodzi o to, że trudne sytuacje was do siebie zbliżają i są najlepszym sprawdzianem waszych uczuć, zaangażowania, oddania drugiej osobie.

Najważniejsze jest to, co macie w środku

Hal i Jenny Runkel tłumaczą, że wspólne zainteresowania i jednomyślność są fundamentem powierzchownej przyjaźni, podczas gdy podstawą głębokiego, długotrwałego małżeństwa jest uczciwość wobec siebie w stale zmieniających się warunkach. Oznacza to, że jeśli wasze osobowości i typy charakterów będą do siebie dopasowane, małżeństwo, które stworzycie, przetrwa zawirowania. Poza tym pielęgnując to, co macie w środku, jesteście stale atrakcyjni dla partnera, co również ma niebagatelne znaczenie.

ślub

Zawsze wyrażajcie swoje uczucia

I to szczerze – podkreślają autorzy książki `Projekt: szczęśliwe małżeństwo`. Jest to tak ważne, ponieważ prawdziwa więź między kobietą a mężczyzną opiera się na pokazywaniu słowem i czynem swojego `ja`, czyli swoich myśli, pragnień, potrzeb, upodobań, intencji, opinii. Choćby po to, żeby partner miał szansę je poznać i skonfrontować ze swoimi emocjami. Wiele konfliktów małżeńskich bierze się właśnie z tego, że nie potrafimy głośno i szczerze wyrażać swoich uczuć. To rodzi niedomówienia, które z czasem tworzą mur trudny do pokonania.

Nauczcie się zachowywać zimną krew

Radzą Hal i Jenny Runkel. Ich zdaniem zachowanie zimnej krwi oznacza życie w zgodzie ze swoim prawdziwym `ja` i zdobycie się na odwagę, by otwarcie dążyć do spełnienia swoich autentycznych pragnień – nawet pośród najpoważniejszych konfliktów. Zachowanie zimnej krwi w małżeństwie oznacza też chętne i spokojne stawianie czoła naturalnym trudnościom oraz prawdziwe dojrzewanie i zbliżanie się do siebie. Kontrola emocji jest bardzo ważna w stałym, długoletnim związku.

Polecane wideo

Komentarze (7)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.11.2015 02:07
W moim związku kilka razy się rozstawaliśmy, jednak za każdym razem wracaliśmy do siebie. Jednak za którymś razem on już nie chciał powrotu. Świat mi się zawalił. Nie widziałam co z sobą począć. Skorzystałam ze strony urok-milosny.pl i zamówiłam rytuał miłosny. Mężczyzna mego życia do mnie wrócił i wiem że już nie wypuszczę go z rąk.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2013 07:56
To prawda o związek trzeba dbać. Jak tak słucham tych, którym się "nie układa" to zauważam, że zazwyczaj z powodu braku szacunku do partnera. Bierzmy przykład z naszych dziadków, szanujmy uczucia i poglądy drugiej osoby.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.10.2013 12:24
A wg mnie jest tak : 1. Rozmawiaj 2. Przytulaj 3. Pocieszaj 4. Smiej sie 5. Zapewniaj o uczuciach 6. Stawiaj na 1. Miejscu 7. Szanuj 8. Bądź wyrozumiały 9. Ufaj 10. Troszcz sie
zobacz odpowiedzi (3)
:) (Ocena: 5) 20.10.2013 09:11
Prawda
odpowiedz

Polecane dla Ciebie