Jak zbudować trwały związek?

Jesteście parą. To dopiero początek na długiej drodze do szczęścia we dwoje. Oto główne zasady, które uczynią wasz związek trwałym.
Jak zbudować trwały związek?
03.09.2013

Zbudowanie trwałego, udanego związku to dla kobiety i mężczyzny, którzy są parą, wyzwanie. Nie wystarczy po prostu być razem. Trzeba pracować na związkiem i nad sobą, by dać partnerowi szczęście i by samemu czerpać z tej relacji pełnymi garściami. Poznaj zasady, które przybliżą was do szczęścia we dwoje i pomogą wam zbudować trwałą relację.

Pozwól partnerowi być szczęśliwym
 
Przeczytałaś to i myślisz sobie: zaraz, przecież nic innego nie robię! Czy jednak na pewno? Chodzi o to, by dostrzec pragnienia, marzenia i potrzeby partnera, które czynią go szczęśliwym człowiekiem – nawet te, które zazwyczaj bagatelizujemy albo które nam się nie podobają. Przykład: on uwielbia wędkować, ale twoim zdaniem to śmiertelnie nudne zajęcie. Więc robicie to rzadko, a gdy on chce powędkować z kolegami, bez ciebie, kręcisz nosem. Niedobrze. W związku powinno panować równouprawnienie i obopólna zgoda na spełnianie swoich marzeń. Powinniście wzajemnie szanować swoje pasje, potrzeby i marzenia, a nawet zachęcać partnera do ich spełniania – nawet jeśli uważasz, że zbieranie pudełek po zapałkach to kompletna strata czasu.
związek

Dziel czas na ten spędzany we dwoje i solo

Ile czasu spędzacie razem? Czy jesteście ze sobą 24 godziny na dobę? Czy szanujecie czas spędzany osobno? By związek był trwały, nie można spędzać ze sobą każdej sekundy. Po pierwsze, fizycznie jest to niemożliwe. A po drugie, wcale nie doprowadzi do zacieśnienia łączącej was więzi. W harmonijnym, udanym związku czas spędzany razem traktowany jest na równi z czasem spędzanym osobno. Wciąż jesteście dwiema odrębnymi jednostkami. Ludźmi ze swoimi słabościami, pasjami, potrzebami. Macie prawo realizować je zarówno we dwoje, jak i w pojedynkę. Czas, który spędzacie solo, nie sprawi, że się od siebie odsunięcie. Przeciwnie – sprawi, że z większą radością do siebie przybiegniecie.

Poszukujcie, odkrywajcie, badajcie

Związek polega na ciągłych poszukiwaniach. Trzeba wciąż szukać nowych doznań, sposobów na urozmaicenie czasu, własnych potrzeb i pragnień. Powinniście też poszukiwać się wzajemnie, to znaczy poznawać się bez końca, szczególnie że każdy z nas z czasem się zmienia. Każdy dzień dla związku jest wyzwaniem. Najgorsze, co można zrobić, to spocząć na laurach, wierząc, że skoro jesteśmy razem, to zawsze tak będzie. To jednak błędne myślenie. W związku kobieta i mężczyzna muszą być odkrywcami, poszukiwaczami. Próbujcie nowych rzeczy, rzucajcie sobie wyzwania, poznawajcie siebie nawzajem. Związek nie toleruje stagnacji, rutyny i przekonania, że nie trzeba się już starać.

Nie wymagaj cudów

W wielu kobietach drzemie ukryta księżniczka, która tylko czeka, by uaktywnić się w odpowiednim momencie. Przykład: jest coś, na czym bardzo, bardzo ci zależy. Powiedziałaś o tym partnerowi i na tym temat się skończył. Liczyłaś, że dostaniesz to od niego, ale tak się nie stało. Jesteś zła, bo w głębi ducha czujesz, że on powinien się starać, że gdyby NAPRAWDĘ mu zależało, zrobiłby to dla ciebie. Jesteś nawet skłonna pomyśleć, on chyba nie kocha cię tak mocno, jak myślałaś… Zanim rozpędzisz się w swoich podejrzeniach, uspokój się. Czy przypadkiem nie wymagasz zbyt wiele? Fakt, że on nie kupił ci czegoś, co wpadło ci w oko, nie oznacza, że cię nie kocha – a jeśli tak myślisz, jesteś nieuczciwa. Każdy z nas jest tylko człowiekiem, a wymaganie, by partner spełniał wszystkie twoje zachcianki, jest po prostu nie fair.

Słuchaj (!) partnera

Nie każdy wie, co to znaczy słuchać partnera. Niby ciągle ze sobą rozmawiamy, wymieniamy spostrzeżenia i dajemy sobie rady, ale to jeszcze nie musi oznaczać, że słuchacie się wzajemnie. W trwałym związku umiejętność słuchania partnera jest kluczowa. Bycie dobrym słuchaczem oznacza, że: nie przeszkadzasz, gdy druga osoba mówi; koncentrujesz się na tym, co mówi partner, a nie na tym, co mu odpowiedzieć; starasz się zrozumieć jego punkt widzenia. Uważnie słuchając drugiego człowieka, unikniecie nieporozumień, które mogą rzutować na cały związek. To właśnie z nich biorą się późniejsze kłótnie i urazy. A wystarczy poświęcić kilka, kilkanaście minut, by wysłuchać, co macie sobie wzajemnie do powiedzenia.

Zaakceptuj zmiany

To krok niezbędny na drodze do trwałej relacji. Każdy związek z czasem się zmienia. Początkowy żar przygasa, szaleńcze zakochanie przeradza się w spokojną miłość połączoną z przyjaźnią i przywiązaniem. Takie etapy w związku są zupełnie naturalne i zwracają na nie uwagę psychologowie społeczni. Kluczem do sukcesu we dwoje jest zaakceptowanie tych zmian. Bo one wcale nie oznaczają, że związek zmienia się na gorsze. Jest dokładnie na odwrót, trzeba tylko umieć to dostrzec. Poza tym pamiętaj, że zmieniacie się również wy dwoje, co ma niebagatelny wpływ na to, co was łączy. Z czasem jednak wasz związek stanie się głębszy i bardziej złożony. Badania potwierdziły, że miłość wpływa na funkcjonowanie mózgu w ciągu pierwszych paru miesięcy, czyli tylu, ile trwa zakochanie.

 

Dbajcie o swój związek

 
Każdy z nas musi dbać o swoje ciało, jeśli chce wyglądać dobrze i zachować zdrowie. Sportowiec musi trenować, naukowiec dokształcać się, właściciel firmy szukać pomysłów na rozwój biznesu i zwiększenie dochodów. Nawet samochód nie pojedzie bez paliwa, a raz na jakiś czas należy wymienić w nim oleje, coś sprawdzić, naprawić… Z związkiem jest dokładnie tak samo! Relacja nie może stać w miejscu. By była trwała i udana, musicie dbać o to, co was łączy. Pielęgnować wasze uczucie i rozwijać się. Bez wysiłku i zaangażowania nie odniesiecie sukcesu we dwoje. Wsparcie, pomoc, ciepłe słowo, drobne upominki, umiejętność pójścia na kompromis, trudna rozmowa przeprowadzona na spokojnie, wzajemne uszczęśliwianie się… Możliwości jest sporo, a wszystkie są po to, by wasz związek przetrwał próbę czasu i dawał radość.
 
Ewa Podsiadły-Natorska

 

Komentarze (19)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 19.11.2015 21:38
Jeżeli naprawdę było się zakochanym, to nie można tego zapomnieć ot tak. Jedynie czas może pomóc, choć i to nie zawsze. Byłam ze swoim chłopakiem ponad 4 lata więc coś o tym wiem. Było wspaniale, miałam dla kogo żyć, starac się, wracać do domu. Rozstanie przezywałam straszliwie, szukając wszelkich sposobów na Jego powrót. No i i udało się. Wszystko dzięki urokowi miłosnemu ze strony urok-milosny.pl , po 3 miesiącach oczekiwania i huśtawki nastrojów, mój misiek znowu jest mój: )
odpowiedz
xoxo (Ocena: 5) 04.09.2013 23:23
Zgadzam się z punktem o spędzaniu czasu osobno. Dodałabym jeszcze posiadanie osobnych znajomych. To fajnie, jeśli nasza przyjaciółka lubi naszego chłopaka/ męża, ale nie ma sensu robić z nich od razu przyjaciół. Miło jest czasem wyjść ze znajomymi ukochanego, ale ciągle z poczuciem, że to są jednak bardziej JEGO znajomi i nie byłoby nic złego w tym, żeby poszedł na spotkanie sam. Uważam, że nie ma nic bardziej trującego dla związku (bez względu na wiek i staż), niż funkcjonowanie "w paczce", gdzie każdy o każdym wszystko wie, każdy najmniejszy kryzys jest analizowany nie tylko przez parę, ale też ośmioro "przyjaciół związku". Nie ma nic bardziej irytującego niż koledzy, którzy ZAWSZE mają coś do powiedzenia i wtrącalska przyjaciółka. Rady od osób spoza związku mogą być cenne, ale też pomyślmy nad atmosferą wśród przyjaciół, kiedy jednak związek się rozpada i trzeba opowiedzieć się po jednej stronie. Piszę "trzeba" z lekkim przymrużeniem oka, bo wiadomo, że nie trzeba i dojrzale byłoby się nie wtrącać, ale tak zazwyczaj się nie dzieje. W paczkach znajomych, każdy wszystko wie najlepiej i każdy czuje się uprawniony do wchodzenia z butami w cudze życie. Wiem z doświadczenia, a już najmłodsza nie jestem, że świetnie jest znać przyjaciół drugiej połówki, fantastycznie jest się czasem z nimi spotkać, ale łączenie się w grupki jest strzeleniem sobie (i związkowi) w kolano. Wolność, pasje wspólne i osobne, czas razem i osobno, osobni przyjaciele i pozostanie niezależną osobą w związku, a nie połową czegoś - to klucz do sukcesu :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.09.2013 02:24
po zdjęciu wnioskuję, że aby zbudować trwały związek należy słuchać daft punk. albo znaleźć sobie faceta, który lubi chodzić w kasku.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.09.2013 19:03
daft punk jako zdjęcie? co za bezsens
zobacz odpowiedzi (2)
riri (Ocena: 5) 03.09.2013 14:46
Najlepszy sposób to być nie tylko parą ale i przyjaciółmi, nie mieć przed sobą tajemnic i nie wstydzić się niczego. Ja mam najlepszego kumpla i partnera w jednym, mieszkamy razem a mimo to nie nudzimy się sobą, jesteśmy ze sobą parę dobrych lat a kochamy jak na samym początku i z każdym dniem coraz bardziej ;) myślcie przyszłościowo, nie marnujcie czasu z kimś kto do was nie pasuje albo się nie dogadujecie, najważniejsza w związku jest swoboda, przyjaźń i staranie się być lepszym dla partnera, to się zawsze zwraca z jego strony ;)[
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo