Sekrety komunikacji z facetami

Czasem też masz wrażenie, że mężczyźni mówią w innym języku? Spokojnie, jest na to rada.
Sekrety komunikacji z facetami
14.07.2013

W stwierdzeniu, że kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa wcale nie ma przesady. Komunikacja z płcią przeciwną często szwankuje i rozpaczliwie szukamy wtedy sposobu, aby się dogadać. Niestety, bywa z tym różnie. Sytuacja nie jest jednak beznadziejna. Razem z dr Barbarą De Angelis, autorką książki „Sekrety mężczyzn”, tłumaczymy, o czym pamiętać, rozmawiając z mężczyzną.

Zawsze mów wprost

By zrozumieć, dlaczego komunikacja z mężczyznami szwankuje, musimy najpierw przyjrzeć się własnym błędom. Okazuje się, że bardzo często wyrażamy się niejasno – mówimy np. „Co mam z tym zrobić?” albo „Czas porozmawiać o nas”. Powyższe wypowiedzi są zbyt rozmyte, wieloznaczne. Nie precyzują ani kierunku, ani granic, w jakich może się rozwijać dyskusja. Mężczyzna traci wtedy kontrolę, gubi się, brak struktury rozmowy zbija go z tropu.

Wskazówka: mężczyźni porozumiewają się najlepiej, kiedy w rozmowie mają jasno wytyczony cel. Dlatego, gdy zamierzasz porozmawiać z mężczyzną, dokładnie powiedz mu, o czym konkretnie chcesz podyskutować i czego od niego oczekujesz. Zadawaj pytania – im bardziej szczegółowe, tym lepiej. I zawsze staraj się mówić bez ogródek, nie robiąc aluzji. Po prostu mów wprost.

Mężczyźni mają utrudniony dostęp do uczuć

Dr Barbara De Angelis pisze o kolejnym sekrecie komunikacji: mężczyźni mają o wiele trudniejszy dostęp do własnych emocji niż kobiety. Mężczyźni na ogół żyją „w głowie”, a nie „w sercu”, więc nie przywykli do roztrząsania własnych emocji. „W świecie uczuć mężczyzna nie jest panem sytuacji. Znając czy też podejrzewając własną niekompetencję, uważa, że to sytuacja nim powoduje, nie odwrotnie. Nieodmiennie przeraża go utrata kontroli i stara się tego unikać za wszelką cenę. A zatem mężczyźni unikają świata uczuć, ponieważ brak im owej emocjonalnej biegłości” – podkreśla specjalistka.

Niestety, kobiety mylnie interpretują brak swobody emocjonalnej u mężczyzn jako ich zawzięty opór i oskarżamy partnera o niewrażliwość. Tymczasem mężczyźni są równie, jeśli nie bardziej, wrażliwi niż kobiety, tyle że nie mają tak łatwego dostępu do swoich uczuć. Ale kiedy oceniamy ich jako mniej rozwiniętych emocjonalnie, oni biorą to za krytykę i brak zrozumienia. Stają się wówczas buntowniczy, nieskorzy do podtrzymania rozmowy, mogą też oskarżać cię o nadmierną emocjonalność. Dlatego postaraj się nie przytłaczać partnera swoimi uczuciami.

Nie przerywaj mu

Dr De Angelis podpowiada, jak należy słuchać mężczyzn. Pierwsza rada: nie przerywaj mężczyźnie, gdy usiłuje coś powiedzieć. „Mężczyźni muszą się skoncentrować, gdy chcą wyrazić swoje uczucia. Już pora, żebyś zrozumiała, o ile więcej wysiłku wymaga od mężczyzny niż od większości kobiet mówienie o własnych uczuciach” – podpowiada autorka „Sekretów mężczyzn”. Kiedy przerywasz mężczyźnie, uniemożliwiasz mu skupienie się. Mężczyźni koncentrują się bowiem na określonym temacie i gdy zaczynają jakąś myśl, chcą ją skończyć. Wniosek? Spróbuj wysłuchać partnera, nie przerywając mu. Pozwól wygadać mu się do końca, zanim zabierzesz głos.

Rada druga: musisz być cierpliwa, gdy twój partner zajmuje się badaniem swoich uczuć. Mężczyznom zdanie sobie sprawy z własnych emocji po prostu zabiera znacznie więcej czasu niż kobietom. Dlatego jednym z największych błędów popełnianych w stosunku do mężczyzn jest niecierpliwość przy słuchaniu ich. „Pozwól partnerowi być uczuciowo niesprecyzowanym. Język uczuć jest dla mężczyzn językiem drugim, dla kobiet zaś pierwszym. Nie spodziewaj się wobec tego, że twój partner będzie równie biegły w rozpoznawaniu swoich uczuć jak ty. Daj mu szansę w czasie rozmowy czy kłótni na badanie własnych uczuć, nawet jeśli ty już dokładnie wiesz, w czym tkwi sedno. Doceń jego dobrą wolę w procesie uczuciowego odsłaniania się, nawet jeśli to trwa o wiele za długo jak na twój gust” – zaznacza specjalistka.

Słuchaj aktywnie

Ważne jest również, by partner wiedział, że rozumiesz jego punkt widzenia. Mało co irytuje mężczyzn bardziej niż uczucie, że nie są zrozumiani. Często się tak dzieje, ponieważ nie odbieramy ich uczuć w taki sposób, w jaki oni je nam przedstawiają. Gdybyś okazała mężczyźnie, że rozumiesz jego uczucia, byłby o wiele bardziej skłonny szanować twoje. Co możesz zrobić? Dr Barbara De Angelis radzi, abyś zastosowała „aktywne słuchanie” – po prostu powtarzaj jego słowa. To bardzo prosta metoda podsuwana parom przez terapeutów, żeby kobieta i mężczyzna mogli się wzajemnie skuteczniej porozumieć. Mężczyźnie trzeba dawać znaki werbalne i niewerbalne, by wiedział, że go słuchasz.

Inne sekrety porozumiewania się z mężczyznami, które warto znać:

- Mężczyźni muszą czuć, że mają słuszność;

- Mężczyźni lubią wiedzieć, że przewodzą;

- Mężczyźni chcą się czuć niezależni i robić wszystko sami;

- Ucz swojego partnera zauważać szczegóły;

- Dotykaj partnera w czasie rozmowy – kontakt fizyczny ułatwia komunikację;

- Ofiaruj mężczyźnie możliwie duże wsparcie, gdy okazuje choćby trochę słabości;

- Jeśli twój partner choć trochę się przed tobą otworzy, powiedz mu, jak dużo to dla ciebie znaczy i jaka jesteś z niego dumna.

Ewa Podsiadły-Natorska

Nie myśl na głos

Powinnaś zdawać sobie sprawę, że – jak pisze dr De Angelis – proces myślowy mężczyzny przebiega w ukryciu, a objawia się tylko wynik końcowy. Oznacza to, że mężczyźni najpierw „przetrawiają” wypowiedź i nastawiają się na rozwiązanie problemu. „A zatem wolą się wypowiadać, kiedy już znają odpowiedź, nie wcześniej. Myślą i oceniają po cichu” – zauważa autorka „Sekretów mężczyzn”. Tymczasem my, kobiety myślimy na głos. Mówimy dużo – za dużo. A mężczyźni skarżą się wtedy, że marudzimy i gadamy jak najęte.

Gdy myślisz na głos, twój partner zaczyna się niecierpliwić i poczuwać do odpowiedzialności. Próbuje ponaglić swoją rozmówczynię. Rozwiązanie? Kiedy chcecie wspólnie rozwiązać jakiś problem, daj mu czas na odpowiedź. Powinnaś również wytłumaczyć partnerowi, w jaki sposób myślisz. Uprzedź go, że po prostu chcesz sobie głośno ponarzekać, by tym sposobem rozwikłać jakiś problem. Niech twój partner wie o tym z góry.

Komentarze (32)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.04.2015 13:36
co to ma znaczyc że mężczzyna lubi czuc ze ma słusznosc, chyba chcieliscie napisac,że kazdy pyszałek lubi czuc ze ma słusznosc...
odpowiedz
Marnie (Ocena: 5) 15.07.2013 10:33
a ja się zastanawiam, czy mężczyźni też czytają takie "instrukcje obsługi kobiety"? szczerze, to mam już dość zastanawiania się, analizowania i "dopasowywania się" do męskiego ego. ok, facet myśli inaczej niż kobieta, kobieta jest inaczej skonstruowana niż mężczyzna. koniec, kropka, dobrej woli trzeba z obu stron. a czytając takie teksty myślę sobie, że są dość upokarzające dla kobiet, które sprowadzają się do poziomu polujących na facetów desperatek. a prawda jest taka, że kiedy facetowi i kobiecie zależy na związku, to raczej znajdą wspólny język.
zobacz odpowiedzi (10)
Anonim (Ocena: 5) 15.07.2013 00:00
www.youtube.com/watch?v=aZBhyPiyeOs Idealne
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.07.2013 23:30
ciagle mezczyzna to i tamto musi czuc i musi wiedziec jakby kobieta byla rodzona tylko po to aby w zyciu sie zatanawiac jak ma zadawalac mezczyzne..roznica miedzy kobietami a mezczyznami jest taka ze kobiety ciagle sie zastanawiaja a mezczyzni nie..
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 14.07.2013 22:26
mam wrażenie że dla mojego faceta wszystko ważniejsze jest ode mnie... co prawda w roku akademickim mieszkamy razem ale teraz gdy są wakacje uż tak nie jest... on nie chce przyjechac do mnie probuje mi wmowić że moja rodzina jest dziwna ( był u mnie jeden raz, jestesmy ze sobą prawie 2 lata) innym razem mówi że za daleko... do siebie nie zaprosił mnie nigdy... mimo tero że mówi mi że mnie kocha wydaje mi się to dziwne :( jezdzic do kolegów czy na dyskoteki po 100 km nie jest mu daleko ;| co zrobić ? poradzcie
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo