Dlaczego trzydziestki wolą młodszych?

Coraz więcej dojrzałych kobiet związuje się z młodszymi partnerami. Czy to tylko moda?
Dlaczego trzydziestki wolą młodszych?
06.03.2013

Przez kilka lat show-biznes żył związkiem znanej aktorki Demi Moore z młodszym od niej o 16 lat Ashtonem Kutcherem. Do czasu, aż na jaw wyszły romanse aktora. Po sześciu latach małżeństwa, upokorzona Demi Moore, złożyła pozew o rozwód. Ale szybko znalazła pocieszenie w ramionach jeszcze młodszego mężczyzny. Po rozstaniu z Kutcherem Moore spodobał się… 26-letni Vito Schnabel.

Demi Moore to zresztą nie jedyna celebrytka, która w dojrzałym wieku zaczęła spotykać się z młodszym od siebie mężczyzną. Jennifer Lopez i Caspera Smarta dzieli 18 lat różnicy. Gwiazda „Dynastii” Joan Collins ponad 10 lat temu wyszła za mąż po raz piąty, tym razem poślubiając młodszego od siebie o 33 lata menedżera teatralnego Percy’ego Gibsona. Z kolei polska reżyserka, 40-letnia Małgorzata Szumowska związała się z aktorem, 26-letnim Mateuszem Kościukiewiczem, którego poślubiła latem 2012 roku, a w grudniu urodziła mu córkę.

Młodszy facet

Pewne siebie i atrakcyjne

Dlaczego kobiety coraz częściej wybierają młodszych partnerów? Powodów jest sporo. Współczesne dojrzałe kobiety są zadbane, aktywne, atrakcyjne. Badania dowiodły, że wiek 30-35 lat to prawdziwy i bardzo silny okres rozkwitu kobiecości. Jesteśmy już wtedy ustabilizowane zawodowo i finansowo, znamy swoje mocne strony, ciało, potrzeby. Akceptujemy siebie, pozbywamy się kompleksów. A nasze libido jest wtedy najsilniejsze. Same kobiety przyznają, że po 35. roku życia zaczęły czerpać większą satysfakcję ze zbliżeń. Obecnie średnio co czwarta czterdziestoletnia mężatka przyznaje się do… romansu. Najczęściej z młodszym partnerem.

Ale to nie wszystko. Naukowcy odkryli również, że dojrzałe kobiety coraz częściej nie mogą spełnić się u boku starzejących się mężczyzn. One mają rosnący apetyt na seks. Oni – malejący. One chcą być aktywne, a oni wolą osiadły tryb życia. „Mój eks był ode mnie starszy o dziewięć lat i choć z początku było dobrze, to gdy on przekroczył czterdziestkę, wszystko zaczęło się zmieniać. Nic mu się nie chciało, wypalił się zawodowo, nie miał apetytu na życie. Teraz jestem z facetem młodszym o siedem lat i czuję się spełniona, szczęśliwa i doceniana. Niedługo chcemy mieć dziecko” – przyznaje 35-letnia Kamila.

Młodszy facet

To tylko mity

Związek dojrzałej kobiety z młodym mężczyzną to jednak nie tylko udany seks. Kobiety mogą wtedy liczyć na zaangażowanie, wsparcie i pomoc ze strony partnera. Utarło się przekonanie, że młody mężczyzna traktuje dojrzałą partnerkę jak zdobycz. Zabawkę, którą rzuci w kąt, gdy się nią znudzi. Ale to stereotyp. Dziś coraz więcej 30-, 40-letnich kobiet związanych z młodszymi mężczyznami czuje się w takich związkach bezpiecznie. Młodszy partner nie tylko jest aktywny i chętny do pomocy, ale również swoim apetytem na życie zaraża kobietę. Nie zapominajmy poza tym, że związek z młodym mężczyzną podnosi także poczucie własnej wartości.

Susan Winter, współautorka książki poświęconej związkom tego typu, ma 48 lat i o 20 lat młodszego partnera. Jej zdaniem wokół relacji typu starsza kobieta-młodszy partner krążą trzy główne mity:

- On zostawi ją dla młodszej kobiety. Susan Winter podczas pisania książki nie udało się znaleźć żadnej dojrzałej kobiety, którą młodszy partner by porzucił, bo znalazł sobie partnerkę w swoim wieku. Autorka przyznaje jednak, że niektóre związki się rozpadły, bo on chciał mieć dzieci, a ona nie.

- To ona go uwiodła. Nieprawda. Bardzo często to właśnie młody mężczyzna jest zafascynowany dojrzałą kobietą.

- Ten związek nie przetrwa. Susan Winter poznała pary z dużą różnicą wieku, które były razem nawet od ponad 25 lat. Średnia długość związków, które analizowała autorka, to 13 lat.

Ewa Podsiadły-Natorska

Młodszy facet

Wolimy młodszych

Przykłady można mnożyć – nie tylko wśród celebrytów. Zaskakujące okazały się wyniki badań przeprowadzonych wśród użytkowniczek jednego z brytyjskich serwisów randkowych. Płynie z nich wniosek, że już nie dojrzałego i doświadczonego, a młodego i jurnego mężczyzny szukają kobiety. Spośród przepytanych kobiet aż 61 proc. przyznało, że miało romans z młodszym partnerem. Znalazły się respondentki, które były więcej niż o 15 lat starsze od mężczyzny. Co ciekawe, wyniki tych badań potwierdziły analizy przeprowadzone wśród panów. Aż 57 proc. z nich przyznało, że ma na koncie romans ze starszą partnerką.

Również statystyki zebrane przez GUS potwierdzają, że Polki coraz częściej wychodzą za młodszych od siebie mężczyzn. Najczęściej jest to rok-dwa lata różnicy, choć niekiedy nawet 10 i więcej. Z obserwacji specjalistów wynika, że szczególnie dojrzałe kobiety wolą wiązać się ze znacznie młodszymi od siebie partnerami. I takie układy partnerskie coraz mniej szokują.

Młodszy facet

Miłość nie zagląda w metrykę

Od półtora roku z młodszym o cztery lata mężczyzną spotyka się 28-letnia Karolina. Przyznaje, że nie widzi w tym problemu. „Od początku wiedziałam, że nadajemy na tych samych falach. Dla mnie to żadna różnica wieku. Jest nam ze sobą świetnie, planujemy ślub. Miałam już znacznie starszych partnerów i nam nie wyszło. A z M. jest znakomicie. Uwielbiam jego entuzjazm, energię, głowę pełną pomysłów. Sprawia, że czuję się świetnie w swojej skórze. Nie rozumiem, dlaczego niektórych ludzi związki, w których kobieta jest starsza, dziwią” – zastanawia się Karolina.

W internecie wiele kobiet chętnie opowiada o swoich związkach z młodszymi partnerami. I wszystkie sprawiają wrażenie szczęśliwych. „Mam młodszego o siedem lat męża i jest wspaniale. To najlepszy mężczyzna, jakiego kiedykolwiek poznałam. Wiem, że moje koleżanki w duchu mi zazdroszczą” – pisze jedna z nich. „Miłość nie zagląda w metrykę. Młodszy facet jest dumny ze starszej kobiety” – dodaje następna i przekonuje, że taka kobieta dla młodszego partnera staje się „jego muzą”.

Komentarze (75)

Ocena: 5 / 5
1234 (Ocena: 5) 07.01.2017 11:47
Dla mnie kobiety,które wybierają facetów młodszych dużo od siebie to desperatki,które chcą udowodnić,że jeszcze są ''młode i piękne'.Często też widzę,że za młodszych biorą się kobiety po rozwodzie,albo niedojrzałe emocjonalnie.Również często kobiety,które maja prawie 30 lat i nadal są samotne i pod wpływem presji otoczenia biorą co się da byle wyjść za mąż.Dla mnie nie jest to normalne,że dojrzała kobieta bierze sobie faceta w wieku np.swojego syna-nie wiem co w tym fajnego
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.07.2015 11:00
ja tez wole mlodszych,niestety musze skonczyc z ta gownazeria,za duzo zachodu,sami nie wiedza czego chca,nie mam cierpliwosci do faceta 30 letniego a ja mam 44,glupie podchody,jakies zagrywki,facet nie wie co chce
odpowiedz
MILFucker (Ocena: 5) 18.02.2014 19:38
Dowiedź, się jak zaciągnąć dojrzałą kobietę do łóżka www.milfy.edu.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.03.2013 00:18
I BARDZO DOBRZE NIECH FACECI TEZ ZOBACZA JAK TO JEST!!!!!!!! FACECI OD ZAWSZE ZAMIENIALI SOBIE STRASZE NA MLODSZE I KAZDA KOLEJAN ZONA LUB PARTNERKA JEST SPORO MLODSZA (MY KOBIETY TO JESZCZE ZNAMY UMIAR W ROZNICY WIEKU BO FACECI WREC ZPRZEGINAJA).....JESLI FACECI CI MLODIS NIE MAJA NIC PRZECIWKO TO CZEMU NIE!!!!!!!! MY TEZ LUBIY MLODE A NIE STRAE MESKIE CAPY.....CO BRUTALNIE TO BRZMI PRAWDA? I DOBRZE ...NA KOBIETY TAK WLASNIE FACECI TRAKTUJA I NIE PYTAJA CZY RANI TO NASZE UCZUCIA W DUP.....TO MAJA....WIEC MY MUSIMY POSTEPOWAC TAK SAMO CZASY SIE ZMIENIAJA!!!!!!!! NIECH CO STARSI MEZCZYZNI TEZ ZACZNA CZYC SIE ZAGROZENI I ZMUSZENIE DBAC O SIEBIE.......
odpowiedz
Nika (Ocena: 5) 07.03.2013 13:59
A ja wolę starszych. Mam 22 lata i spotykam się z 36 - latkiem :)
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo