Czy przyjaźń z eks jest możliwa?

Rozstanie nie zawsze musi oznaczać końca znajomości. Niektórzy twierdzą, że nawet z byłych partnerem można się zaprzyjaźnić. Ale czy na pewno?
Czy przyjaźń z eks jest możliwa?
07.02.2013

Byliście razem, coś jednak poszło nie tak i wasz związek się rozpadł. W takiej sytuacji większość osób rusza w swoje strony. Bywa również, że pojawia się pragnienie zemsty, złość czy nawet nienawiść do byłego partnera. Są jednak osoby, które przekonują, że z eks można kontynuować znajomość – na zasadach przyjaźni.

Wśród celebrytów nie brakuje par, które nie są już w związku, ale żywią do siebie ciepłe uczucia. To m.in. Magdalena Cielecka i Andrzej Chyra, Demi Moore i Bruce Willis, Rinke Rooyens i Kayah czy Doda i Radosław Majdan. Warto iść ich śladem i zaprzyjaźnić się z eks? A jeśli tak, to gdzie leży granica, której nie powinno się przekraczać? O tym w artykule.

Eks chłopak

Na co uważać?

Zdecydowana większość internautek twierdzi, że przyjaźń z byłym partnerem nie jest możliwa. Z różnych powodów. Ich zdaniem w ten sposób utrudniamy sobie otrząśnięcie się po rozstaniu, a ból spowodowany rozpadem związku tylko się potęguje. Poza tym przez regularne spotkania z eks uczucie może ponownie zacząć kiełkować. Bo nigdy nie znasz intencji drugiej strony. „Przez prawie trzy lata po rozstaniu byliśmy przyjaciółmi, spotykaliśmy się na kawie, gadaliśmy o wszystkim, pocieszaliśmy się w trudnych chwilach. A teraz wiem, że to wszystko było z jego strony nieszczere, bo nie robił tego dla przyjaźni, tylko dlatego, że w jego życiu nie pojawił się nikt nowy i on ciągle liczył na to, że do siebie wrócimy. Odkąd jednak znalazł nową miłość, nagle nasza przyjaźń przestała się liczyć” – przyznaje Ula.

Niekiedy kontynuowanie znajomości z eks przeszkadza w zbudowaniu nowej relacji partnerskiej. Doświadczyła tego Magda. „Po rozstaniu spotykaliśmy się od czasu do czasu pogadać. Jednak po pewnym czasie mój eks zaczął mi robić wyrzuty, że się spotykam z kimś innym. Raz nawet przyszedł ze swoimi kolegami do mnie do pracy i straszył mnie, że jak nie przestanę się umawiać z innym chłopakiem, to będę tego gorzko żałować! Zaczęły się głuche telefony i w końcu moi rodzice stwierdzili, że jak się to nie zmieni, po prostu zmienią numer, a ja pracę! Na szczęście po pewnym czasie się to uspokoiło, a ja wyjechałam za granicę i całkowicie straciłam kontakt z moim eks”.

Eks chłopak

Nie rozmawiajcie o waszym związku

Ty i twój były chłopak musicie mieć pewność, że nie chcecie do siebie wrócić. Dlatego nie kuście losu, wspominając to, co was łączyło, zastanawiając się nad przyczynami rozstania i rzucając sobie ukradkowe spojrzenia. Nie tędy droga do czystej przyjaźni z eks! Jeśli chcecie, aby ta relacja nie była obciążona tym, co was kiedyś połączyło, po prostu o tym nie rozmawiajcie. Skupcie się raczej na teraźniejszości i przyszłości w waszych dyskusjach.

Ustalcie granice

Nie sypiacie ze sobą, spotykacie się od czasu do czasu (głównie dla zabawy, żeby miło spędzić czas). Nie omawiacie problemów w swoich nowych związkach. Szanujecie się, wybaczyliście sobie, jesteście parą dobrych kumpli. Dobrze jest ustalić takie granice na samym początku, aby mieć pewność, że ta znajomość nie wymknie się wam spod kontroli. Musisz również uszanować, jeśli twój eks nie będzie miał ochoty na przyjaźń z tobą. Ma do tego pełne prawo. Tutaj przeczytasz, jak ułożyć sobie relacje z eks.

Więcej o tym, czy warto wrócić do byłego chłopaka, w tym artykule.

Ewa Podsiadły-Natorska

Eks chłopak

Zasady do zapamiętania

Zbudowanie przyjaźni z byłym partnerem jest zatem bardzo trudne. Nie jest jednak niemożliwe. „Jestem najlepszym przykładem, że z byłym partnerem można się zaprzyjaźnić. Byliśmy razem przez sześć lat, planowaliśmy ślub. Ale to było dawno temu, teraz jestem w innym związku, również narzeczeńskim. Jednak z eks mam dobry kontakt. Od czasu do czasu się spotykamy, omawiamy różne sprawy, zawsze składamy sobie życzenia imieninowe i urodzinowe. Kilka razy bawiliśmy się razem na imprezie. Oczywiście jako kumple – moje uczucie do niego całkowicie się wypaliło i jego chyba też” – twierdzi Zuza.

Przyjaźń albo przynajmniej przyzwoita znajomość z eks byłaby wręcz wskazana, jeśli z poprzedniego związku są dzieci. Dobre relacje z ekspartnerem korzystnie wpłyną na ich rozwój. Pamiętaj jednak, że są zasady, którymi należy się kierować, jeżeli nie chcesz tracić kontaktu z byłym. I granice, których przekraczać nie wolno.

Eks chłopak

Upewnij się, że nic was już nie łączy

Jeśli są między wami strzępki uczucia, które was połączyło, trudno będzie o przyjaźń. Bo ta jest możliwa tylko wtedy, jeśli naprawdę nic już was nie łączy. Dlatego lepiej będzie odpocząć od siebie na jakiś czas i odnowić znajomość dopiero wtedy, gdy będziecie pewni, że zależy wam wyłącznie na czystej, koleżeńskiej relacji. Wasza przyjaźń nie może być receptą na złamane serce.

Zapomnijcie o czułościach

Gdy związek się rozpada, ale nie pojawiają się nowe perspektywy na kolejną relację, byli partnerzy często spotykają się ze sobą wyłącznie na… seks. Tylko że jeśli naprawdę zależy wam na przyjaźni, seks czy jakakolwiek inna forma czułości jest zabroniona. Nie poszłabyś do łóżka z najlepszym kumplem, prawda? Potraktuj zatem eksfaceta jak jednego ze swoich kolegów i upewnij się, że wasze spotkania nie są pretekstem do zbliżeń. Na ten temat piszemy też tutaj.

Eks chłopak

Upewnij się, że wasze intencje są czyste

Aby stworzyć przyjaźń z byłym partnerem, musisz mieć absolutną pewność, że nie kieruje wami np. pragnienie zemsty albo skrzywdzenia drugiej strony. Są osoby, które proponują przyjaźń eksmiłości tylko po to, aby ponownie rozkochać w sobie byłego partnera i go porzucić. Albo skompromitować w jakikolwiek sposób. A może spotykając się z byłym, chcesz upewnić się, że nie znajdzie sobie nowej dziewczyny? Wszystkie te powody nie pozwolą wam zbudować przyjaźni.

Upewnij się, że twój partner nie ma nic przeciwko

Być może minęło już trochę czasu i znalazłaś sobie nową miłość. Być może zrobił to również twój były partner. Jeśli tak – świetnie. Jednak zanim odbudujesz znajomość z eks, upewnij się, czy nie przeszkadza to twojemu nowemu wybrankowi. On może poczuć się zagrożony i ma do tego prawo. Wyjaśnij mu, na jakich zasadach opiera się wasza przyjaźń. Uważaj jednak, aby znajomość z eks nie zburzyła twojego nowego związku. Uwzględnij uczucia partnera.

Komentarze (49)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 16.04.2015 19:59
U mnie to wyglądało tak, że ja się zmieniłam dla niego, w sumie ja byłam na poczatku bardziej z dystansem, on pragnął ode mnei ciepła, ciągłej bliskości, spedzania razem każdej wolnej chwili.... a teraz - ja pragne od niego tego same. Niestety on juz zmienil zdanie. Rzucił mnie. Zamowilam urok na urokmilosny24.pl żeby go odzyskać. I nagle dziś pojawił się u mnie z kwiatami. Dam mu szansę.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.02.2013 11:46
oczywiście że jest możliwa . Mój eks jest moim najlepszym przyjacielem . ;) Trochę czasu nam zajęło żeby były takie relacje, ale warto było ; )
odpowiedz
Aga (Ocena: 5) 08.02.2013 15:05
Jasne, że tak !!!! Ja się z moim eks przyjaźnie już od 2 lat. Jednak to może się udać tylko wtedy, gdy obie strony nic do siebie nie czują.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.02.2013 13:44
miala byc przyjazn. no przynajmniej ja tak myslalam. po 2 miesiacach wrocilismy do siebie tzn. od niego wyszla inicjatywa. przerabialam przed tym dzwonienie po pijanemu, przypadkowo wyslane smsy, pisanie z innego nr a wszystko to kiedy mial inna dla ktorej mnie zostawil
odpowiedz
Mari (Ocena: 5) 08.02.2013 13:20
Czy myślicie że przyjaźń z eks,po to żeby go w sobie rozkochać na nowo jest dobrym rozwiązaniem? Chciałabym być dla niego wsparciem mimo to, że on mnie zostawił. On nie jest teraz w żadnym związku. Boje się, że jak kogoś pozna to ja przestanę się dla niego liczyć. Cały czas mi na nim zależy...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo