Kryzys pojawia się po 4 latach

Każdej parze, nawet tej najbardziej dobranej, nie zaszkodzi garść porad, które umocnią związek.
Kryzys pojawia się po 4 latach
16.01.2013

Stałe wzmacnianie relacji i praca nad związkiem to zadanie dla obojga partnerów. Specjaliści zgodnie twierdzą, że uczucie, któremu nie poświęca się uwagi i zaangażowania, z czasem zaczyna słabnąć – zwłaszcza że, jak wyliczono, w każdym związku kryzys pojawia się po czterech latach. Dlatego bez względu na wasz staż, postarajcie się umocnić związek, wcielając w życie kilka prostych i skutecznych wskazówek.

Zawsze miejcie dla siebie czas

Pisze o tym psycholog i trenerka NLP Agnieszka Ornatowska w poradniku „Rozwiń swoją inteligencję seksualną”. Kobieta i mężczyzna oddalają się od siebie, kiedy zaczynają mieć coraz więcej swoich spraw, do których nie dopuszczają partnera. W końcu uświadamiają sobie, że przestali ze sobą rozmawiać i więcej ich dzieli niż łączy. Nie pozwólcie na to – a zdaniem Agnieszki Ornatowskiej warto znaleźć czas zwłaszcza na odrobinę namiętności. „Kiedy seks staje się rutyną wykonywaną pomiędzy wieczornym filmem a zaśnięciem, staje się też nudny. Warto raz na jakiś czas (i to nie tylko z okazji rocznicy) zadbać o to, żeby był wyjątkowy i celebrowany. Niech to będzie czas na spełnienie swoich fantazji, czas pełen uwagi, który dacie sobie nawzajem” – podpowiada autorka.

love

Nie chowajcie urazy

Kłótnie zdarzają się w każdym związku, zaniepokoić może zatem jedynie ich większa częstotliwość. Ważne jest jednak, aby po awanturze nie kryć w sobie żalu i urazy do partnera. Nawet jeśli on powiedział coś, co wyjątkowo cię dotknęło, pamiętaj, że zrobił to w nerwach – a wtedy mówi się wiele różnych i często nieprawdziwych rzeczy. A żal, który będzie w tobie siedział po wymianie zdań, tylko zatruje wasz związek. Zwraca na to uwagę John Gray w bestsellerze „Marsjanie i Wenusjanki. Tajemnica udanego związku”. Jak czytamy, „urazy i pretensje oznaczają, że obstajemy przy swoich negatywnych osądach, a to z kolei zwiększa ich moc prowokowania. Urazy nie tylko prowokują negatywne reakcje, ale także niszczą efektywność komunikacji. Takie złogi urazów uniemożliwiają rozwój miłości w związku” – uważa John Gray. Jeśli twój partner jest na ciebie obrażony, tutaj piszemy, co powinnaś zrobić.

Jak najczęściej się dotykajcie

A także przytulajcie i całujcie – radzi Agnieszka Ornatowska w swoim poradniku. „Nie mam tu na myśli dotyku z rodzaju gry wstępnej do seksu, tylko sposób okazywania sobie czułości i miłości. To może być pogłaskanie partnera po policzku czy plecach, przelotne dotknięcie, kiedy przechodzisz obok, całus, gdy siadasz obok niego – wykorzystujcie każdą możliwą okazję, żeby się po prostu dotknąć” – podpowiada specjalistka. Stały kontakt fizyczny jest dla każdego związku bardzo ważny. W tym tekście pisaliśmy, że zdaniem naukowców recepta na idealną miłość to całowanie przynajmniej cztery razy w tygodniu, a seks minimum trzy, najważniejsza jest bowiem czułość. Takie proste gesty umocnią łączącą was więź.

love

Nie szczędźcie sobie troski

O trosce pisze John Gray w swojej książce – jego zdaniem to jeden z najważniejszych składników udanej relacji. Obustronna troska o partnera pomaga utrzymać intymność w związku i zacieśnia wasze więzi. „Im bardziej mężczyzna staje się troskliwy, tym bardziej godny jest zaufania partnerki. Im więcej kobieta wykazuje ufności, tym bardziej motywuje partnera do troskliwości” – tłumaczy Gray. Warto pamiętać, że troska to chociażby wysłanie partnerowi SMS-a w godzinach pracy z pytaniem, jak się czuje, czy przygotowanie mu smacznego śniadania. Chodzi o to, aby myśleć o ukochanej osobie, a poprzez troskę utwierdzamy w tym partnera i przypominamy sobie, jak dużo znaczy dla nas druga połowa.

Mówcie sobie komplementy i czułe słowa

„Będąc razem, zapomina się o mówieniu miłych rzeczy; z czasem słowa kocham cię mogą stać się synonimem dobranoc lub do widzenia lub w ogóle zniknąć. Oczywiste jest, że jesteś ze swoim partnerem, bo jest dla ciebie wyjątkowy – ale warto mu o tym mówić” – uważa Agnieszka Ornatowska. Każdy cieszy się, gdy usłyszy komplement czy wyznanie miłości pod swoim adresem, zwłaszcza jeśli takie słowa padają z ust ukochanej osoby. To umacnia relację, dowartościowuje i scala więź. Pamiętajmy, że wystarczy spontaniczna uwaga na temat wyglądu czy rzeczy przygotowanej przez partnera, aby w związku od razu zrobiło się cieplej. Agnieszka Ornatowska przypomina, że dobrze jest również pamiętać o słowie dziękuję. Sprawdź tutaj, jaki komplement działa na każdą z nas.

love

Raz na jakiś czas od siebie odpocznijcie

Tę zaskakującą radę również daje parom autorka poradnika o inteligencji seksualnej. W myśl przysłowia, że nawet ulubiony tort spożywany w nadmiarze może się przejeść. Chodzi o to, abyście od czasu do czasu znaleźli chwilę tylko dla siebie – aby np. wyjść w pojedynkę na spacer, basen, siłownię czy spotkać się z przyjaciółmi. Dlaczego warto to robić? Agnieszka Ornatowska uważa, że posiadanie własnego świata czyni cię osobą atrakcyjniejszą w oczach partnera. Poza tym w ten sposób będziecie mogli za sobą zatęsknić i zrozumieć, jak jesteście dla siebie ważni. A powitania po dłuższych rozstaniach z pewnością będą namiętne.

Traktujcie każde wasze spotkanie jak pierwsze i ostatnie

Zdaniem Agnieszki Ornatowskiej to dla związku kluczowa kwestia. „Tę poradę wyczytałam w książkach Osho (współczesnego hinduskiego guru, nauczyciela i mistrza duchowego – przyp. red.) i uważam, że jest ona naprawdę mądra. Nie wiesz, co się zdarzyło od czasu waszego ostatniego spotkania – i nieważne, czy to było kilka godzin, czy dni” – pisze specjalistka. I dodaje, że kiedy widzisz się z kimś po raz ostatni i o tym wiesz, to wtedy szkoda czasu na złość, awantury i fochy; robisz wszystko, żeby pozostały po tobie jak najlepsze wspomnienia. Nie masz też ochoty niczego udawać – bo po co? To znakomita rada dla każdej pary.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (50)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.11.2015 22:52
Ode mnie odszedł po 4 latach. Na pożegnanie powiedział jedynie że jestem wspaniałą kobietą, ale nie możemy być razem. Ale ja nie wyobrazałam sobie życie bez niego. Powiedziałam sobie ze albo on albo żaden. Próbowałam wszystkiego, aż natrafiłam na stronę z rytuałami urok-milosny.pl. Nie zastanawiałam się długo i zamówiłam rytuał na jego powrót. Czekałam, aż w końcu odezwał się do mnie że nie może beze mnie żyć i musimy być razem. To najszczęśliwszy dzień w moim życiu.
odpowiedz
czarna (Ocena: 5) 24.01.2013 23:30
Szkoda ze to wydaje sie takie proste jak sie to czyta dwoje poprostu musi chciec pielęgnować zwiazek bo jesli jedno sie stara mniej lub wiecej to nic nie dadza te rady i tak bedziemy sie czuli niedocenieni ale warto byc tym madrzejszym gdy dwoje upartych ludzi sie spotka :-)
odpowiedz
A. (Ocena: 5) 19.01.2013 14:09
Kto wie gdzie można kupić takie kart różowe? są boskie
odpowiedz
K (Ocena: 5) 18.01.2013 13:28
w moim związku kryzys jest po 5 latach jest coraz gorzej w kółko kłótnie i pretensje... a wszyscy mówili że po 3 latach jest kryzys a potem tylko lepiej.. g.... prawda...:(
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 17.01.2013 23:05
www.ejmala.pl - Strona tylko dla kobiet :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie