Jak okiełznać faceta-egoistę?

Czy z mężczyzną, który myśli tylko o sobie, można stworzyć udany związek?
Jak okiełznać faceta-egoistę?
06.01.2013

Egoizm – od łac. „ego”; ja – to w psychologii nadmierna albo wyłączna miłość do samego siebie. Egoiści często są megalomanami, którzy skupiają się na własnej doskonałości, wartości i samozadowoleniu. Patrzą na świat przez pryzmat swojego „JA”, kierują się własnym dobrem i nie zwracają uwagi na potrzeby oraz interesy innych.

Przed kilkoma miesiącami psycholodzy z University College London przeprowadzili eksperyment, który opisano na łamach magazynu „„Proceedings of the Royal Society B”. Naukowcy dowiedli, że im wyższy poziom testosteronu w organizmie, tym większa skłonność do egoizmu. Z innych badań wynika natomiast, że osoby samolubne są w życiu szczęśliwsze od altruistów. Nie oznacza to jednak, że równie zadowolone będą ich drugie połowy. Mężczyzna, który jest egoistą, to wyzwanie dla kobiety. Czy związek z kimś takim ma przyszłość?

para miłość całowanie

Stawiaj na swoim

Pamiętaj, że nie musisz się dostosowywać do samolubnego partnera. Wiele kobiet dla świętego spokoju przyznaje mężczyźnie rację, godzi się z jego pomysłami, a potem tego żałuje. Tylko dlaczego? Jesteście w związku partnerskim, więc przysługują wam te same prawa. Równie dobrze to partner może zacząć dostosowywać się do ciebie i respektować twoje zdanie. Wybranek musi w końcu dostrzec, że nie jest pępkiem świata i skoro stworzył związek, powinien szanować opinie swojej partnerki. Następnym razem, gdy będziecie się spierać, postaw na swoim i nie ulegaj. Masz prawo wymagać, aby twoje potrzeby były respektowane.

Jeśli się nie zmieni, odejdź

Zrobiłaś wszystko, co w twojej mocy, aby zmienić egoistę w altruistę, ale on wciąż widzi tylko czubek swojego nosa? Dobrze się zastanów, dokąd zmierza wasz związek. Niewykluczone, że w twoim partnerze egoizm (i egocentryzm) są zakorzenione do tego stopnia, że trudno z nimi walczyć. Czy w takim przypadku masz ochotę ciągnąć tę relację? Czy chcesz żyć u boku mężczyzny, który cię nie szanuje i się z tobą nie liczy? Co będzie po ślubie albo gdy pojawi się dziecko? Jeśli trafiłaś na skrajnego i niereformowalnego egoistę, oszczędź sobie przykrości i zakończ ten związek. Nie pasujecie do siebie.

Sprawdź tutaj, jak inteligentnie poprawić faceta.

Ewa Podsiadły-Natorska

para miłość całowanie

Porozmawiajcie o tym

Kluczem do porozumienia jest zwrócenie uwagi, jak czujesz się w związku, który zatruty jest egoizmem. Zamiast krzyczeć do mężczyzny: „jesteś samolubem”, zaakcentuj swoje potrzeby: „jest mi przykro, że nie liczysz się z moim zdaniem”. Sęk w tym, że egoista ma w nosie swoje zachowanie. Po prostu robi to, co uważa za stosowne. Ale jeśli stworzył związek, powinien zacząć respektować pragnienia i potrzeby drugiej osoby. Dlatego nie chowaj się po kątach, tylko zacznij głośno i otwarcie mówić o tym, jak jego egoizm cię krzywdzi i jakich zmian oczekujesz w jego zachowaniu. Cały proces może przypominać matkowanie, ale warto podjąć ryzyko.

Rozliczaj go z obietnic

Egoiście nie wolno puszczać płazem wpadek – na nim nie zrobi to żadnego wrażenia, ale ciebie wpędzi w podły nastrój. Dlatego jeśli partner coś ci obieca, koniecznie go z tego rozlicz. W ten sposób zwrócisz jego uwagę, że czegoś od niego wymagasz. Dał słowo, że naprawi kran? Sprawdź to. Obiecał, że pomoże twoim rodzicom? Zadzwoń do nich i podpytaj, jak mu poszło. Zapewnił cię, że zrobi zakupy? Nie próbuj go w tym wyręczyć – może jeśli przez kilka dni lodówka będzie świeciła pustkami, on wreszcie zda sobie sprawę, do czego prowadzi jego zachowanie? Powinnaś być konsekwentna i stanowcza. On musi wiedzieć, że jego sposób bycia jest nieodpowiedni.

para miłość całowanie

- Zapomina o różnych sprawach – o twoich imieninach, urodzinach, o waszej rocznicy, o tym, żeby zrobić zakupy i po sobie posprzątać, choć mu przypominałaś. To zachowanie typowe dla egoisty.

- Narzuca ci swoją wolę – nigdy nie masz nic do powiedzenia. On o wszystkim decyduje, wymagając, abyś pokornie zaakceptowała jego decyzje.

- W łóżku przejmuje się tylko sobą – bo liczą się jego pragnienia i zaspokojenie potrzeb. Nie zastanawia się, czy gra wstępna była urozmaicona i czy było ci dobrze. Seks uważa za narzędzie do spełniania własnych potrzeb.

- Nie szanuje innych – nie przejmuje się opinią bliskich czy przyjaciół, nie dotrzymuje danego słowa, robi tylko to, na co ma ochotę.

- Jest interesowny – wyznaje ci miłość, kiedy chce coś uzyskać. Jest miły dla innych, gdy mu na czymś zależy. Niczego nie robi bezinteresownie. Wszystko w jego zachowaniu jest precyzyjnie skalkulowane.

para miłość całowanie

Przystąp do działania

Jeśli utwierdziłaś się w przekonaniu, że twój partner to samolub, który widzi wyłącznie czubek własnego nosa, musisz działać. Związek z taką osobą nie będzie prosty – pewnie nieraz już się o tym przekonałaś. Twój wybranek musi jednak zacząć pracować nad swoim charakterem. I to jak najprędzej. Jeśli jego zachowanie się nie zmieni, uwikłasz się w relację, która będzie dla ciebie źródłem stresu i nieprzyjemności, bez szans na jakąkolwiek zmianę. Partner-egoista z czasem będzie tylko pogłębiał się w swoim samouwielbieniu, czyniąc cię z każdym dniem coraz bardziej samotną. Jak możecie to zmienić?

Nie toleruj jego zachowania

Wiesz, dlaczego jesteś w związku z egoistą? Bo przymykasz oko na jego zachowanie. A samolubowi jest to na rękę, ponieważ ma szerokie pole do popisu i dzięki temu może robić to, co mu się podoba. Jeśli chcesz wykrzesać z partnera altruizm, a zgasić w nim egoizm, musisz wyraźnie sprzeciwić się jego zachowaniu. Nie toleruj samolubstwa. Gdy on zapomni o twoich urodzinach czy chociażby zakupach, wytknij mu to i zażądaj przeprosin. Machając ręką na jego egoizm, krzywdzisz przede wszystkim siebie. Dlatego zacznij się temu sprzeciwiać.

para miłość całowanie

Ideał nad ideały

O partnerze-egoiście pisze jedna z internautek: „Mój facet to egoista do potęgi. Kocham go, ale denerwuje mnie to, że on nie zauważa moich potrzeb, zachcianek, nie troszczy się o mnie, nie pyta, co u mnie, jak jestem chora, też go to nie interesuje. Coraz częściej zastanawiam się nad przyszłością naszego związku. Może to ja okazuję za dużo troski? Nie wiem, jak postępować z takim mężczyzną”. A kolejna wyznaje: „Jestem z moim chłopakiem prawie dwa lata, ale on ma jedną ogromną wadę. Jest strasznym samolubem”. „Mój też jest egoistą. Nie jest w ogóle wyrozumiały, jak ja coś (jego zdaniem) źle zrobię, to zaraz wielka awantura, ale on to jest idealny, nie popełnia błędów wcale!” – dorzuca następna internautka. Więcej o mężczyznach, którzy nie dbają o swoje partnerki, tutaj.

Czczenie własnego „JA” przez jednego z partnerów może być dla w związku zabójcze. Jeśli nie jesteś pewna, czy twój ukochany to egoista, te sygnały powinny cię zaniepokoić:

- Jego potrzeby są zawsze na pierwszym miejscu – nieważne, co myślisz albo czujesz. Liczą się wyłącznie jego pragnienia, do których zawsze musisz się dostosowywać.

- Nigdy nie pyta cię o zdanie – podczas podejmowania ważnych czy mniej istotnych decyzji to on ma ostatnie zdanie. Nigdy nie pyta cię, co sądzisz o danej sprawie. Uważa samego siebie za wyrocznię we wszystkich kwestiach.

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 05.08.2014 14:44
Napishjhgjz komentarz...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo