Czy to miłość na całe życie?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy łączące was uczucie przetrwa, zwróć uwagę na niezawodne sygnały świadczące o prawdziwej miłości.
Czy to miłość na całe życie?
05.01.2013

Jesteśmy romantyczkami. Niemieccy eksperci dowiedli, że zdaniem aż 74 proc. kobiet mężczyzna, z którym się związały, będzie u ich boku do końca życia. Nawet jeśli są w związku zaledwie od miesiąca, twierdzą, że ich wybranek to ten jedyny. Z kolei 77 proc. ankietowanych uważa, że spełnienie w miłości to podstawa szczęścia w życiu. Skoro tak, powinnyśmy nauczyć się rozpoznawać sygnały, które świadczą o naprawdę silnym uczuciu. Wasza miłość będzie na całe życie, jeśli…

Odnaleźliście harmonię na co dzień

O tym, jak bardzo jest to istotne, przekonani są uczestnicy wcześniejszego badania – jako podstawę udanego związku wskazało to 65 proc. respondentów. Harmonia w codzienności jest kluczem do dozgonnej miłości, bo zapewnia stabilizację i pewność w związku. Wiele relacji rozpada się, gdy wkracza w nie codzienność i rutyna. Pojawiają się kłótnie i wzajemne oskarżenia – nikt nie jest wtedy szczęśliwy. Ale jeśli wy jako para z każdego dnia czerpiecie radość i satysfakcję, które umacniają wasz związek, możecie być pewni, że łączące was uczucie przetrwa zawirowania i problemy, które z czasem napotkacie.

dziewczyna w hotelu

Każde z was zachowało autonomię

Związek nie oznacza bycia ze sobą 24 godziny na dobę, kontrolowania partnera i wymagania, aby był na każde nasze skinienie. Zdaniem antropolożki Helen Fisher z amerykańskiego Rutgers University i kobieta, i mężczyzna potrzebują w związku niezależności i przestrzeni tylko dla siebie. Osoba, która rozlicza partnera z każdej minuty, zabija uczucie. Wasza relacja będzie trwała, jeśli jesteście w intymnym związku, ale mimo to każde z was zachowało niezależność i miejsce dla siebie. Miłość to w końcu nie kaganiec.

EPN

dziewczyna w hotelu

Dużo ze sobą rozmawiacie

Związki przechodzą kryzys, gdy kobieta i mężczyzna przestają ze sobą rozmawiać, coraz bardziej zamykając się w sobie i warcząc na siebie przy każdej nadarzającej się okazji. Tymczasem John Gottman, profesor z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle, który specjalizuje się w terapii małżeństw, odkrył, że rozmowy są dla związku bardzo ważne. Zdaniem specjalisty nic tak nie buduje miłości jak wyrażanie zrozumienia i empatii. Najlepiej pod koniec każdego dnia przeprowadzać 20-minutową, rozładowującą stres rozmowę. Jeśli jako para – zwłaszcza z długim stażem – wciąż macie o czym dyskutować i nie zamykacie się w swoich światach, jesteście szczęściarzami.

Potraficie pójść na kompromis

Gdy związek tworzą osoby dumne i nieustępliwe, które uważają, że zawsze mają rację, trudno o sielankę. Powstaje wtedy relacja pełna emocji. Coraz częściej mają miejsce sprzeczki, a potem awantury. Związek naszpikowany jest niedomówieniami i wzajemnymi pretensjami. Przy dwóch upartych osobach trudno stworzyć stabilną relację. Ale jeśli nauczyliście się sztuki kompromisu i z powodzeniem wcielacie ją w życie, wycofując się przed wybuchem i potrafiąc porozumieć się z partnerem w każdych okolicznościach, możecie mieć pewność, że wasze uczucie nie przeminie. Aby związek przetrwał, kobieta i mężczyzna muszą czasem ustąpić.

dziewczyna w hotelu

Na bieżąco rozwiązujecie problemy

Kłopotów, nawet tych drobnych, nie wolno bagatelizować, bo z czasem przybierają na sile i w końcu mogą okazać się nie do rozwiązania. Związek, który przetrwa, to ten, w którym partnerzy na bieżąco i wspólnymi siłami rozwiązują problemy. Profesor John Gottman apeluje, aby nie kłócić się, tylko przedyskutować sprawę i na spokojnie uporać się z problemem – szczególnie jeśli dotyczy to błahostki. Wasze uczucie będzie na całe życie, jeżeli w kryzysowych sytuacjach od razu szukacie rozwiązania i nie pozwalacie, aby konflikt narastał.

Macie wspólne wizje przyszłości

Mówi o tym 26-letnia Karolina. „Moi rodzice są 35 lat po ślubie i tworzą udane małżeństwo. Mama zawsze tłumaczyła mi, że najważniejsze są wspólne priorytety. Z tatą zawsze mieli takie same pragnienia i potrzeby, podobne marzenia, więc we wszystkim się zgadzali i wspierali się wzajemnie” – opowiada. Jeśli wasza wizja przyszłości jest różna, będzie wam bardzo trudno zbudować trwałe i silne uczucie. Co innego, jeżeli oboje chcecie tego samego i za 10 czy 20 lat widzicie siebie w tym samym miejscu. Wspólne priorytety są w związku niezwykle istotne.

dziewczyna w hotelu

Jesteście dopasowani

Wielu specjalistów podkreśla, że dla związku najważniejsze jest dopasowanie partnerów – na wszystkich płaszczyznach. Na co dzień, w sypialni, gdy dopadają was problemy czy na chwilę przed podjęciem istotnej decyzji. Dopasowanie jest kluczem do udanej i szczęśliwej relacji, która nie minie, gdy pojawi się pierwszy kryzys. Przyjrzyj się waszemu związkowi. Czy twoim zdaniem pasujecie do siebie? Potraficie porozumieć się w każdej sytuacji? Dobrze wam ze sobą? Uważasz, że jesteście jak dwie połówki? Jeśli tak, to uczucie z pewnością przetrwa.

Nie nudzicie się w swoim towarzystwie

Nie jest żadną tajemnicą, że rutyna często przesądza o rozpadzie relacji. Partnerzy zaczynają nudzić się sobą i szukają atrakcji poza związkiem. Dotyczy to zwłaszcza par, które mają krótki staż partnerski. Dlatego szansę na dozgonną miłość mają związki, w których kobieta i mężczyzna – mimo upływu lat – cieszą się swoim towarzystwem, zawsze znajdują sposób, aby dobrze się ze sobą czuć i nie potrzebują innych uciech, by osiągnąć szczęście. Pamiętaj, że nuda w związku to pierwszy krok do rozpadu relacji. Nie dajcie się jej!

Polecane wideo

Komentarze (39)

Ocena: 5 / 5
karolinaa (Ocena: 5) 31.05.2016 16:10
Ja swojego narzeczonego poznałam na ezeo.pl i muszę przyznać, że jeszcze nie miałam okazji by pożałować swojej decyzji
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.04.2015 19:21
Kiedy byłem samotny było mi strasznie ciężko. Na szczęście dzięki rytuałowi ze strony urokmilosny24.pl odzyskałem ukochaną. Jestem najszczęśliwszy na ziemi.
odpowiedz
p.. (Ocena: 5) 05.01.2013 23:24
no niestety papilot nie daje zezwolenia na danie lunku do ankiety... wiec lipa, sorry za zbedny komentarz nie na temat...
odpowiedz
p.. (Ocena: 5) 05.01.2013 23:21
hej Dziewczyny :) mam do was wielką prośbe, możecie mi pomóc i wypełnić tą ankietę ? ma ona zaledwie 5 pytań, wiec zajmie to minutkę, a mi potrzebne to do pisania pracy dyplomowej, więc naprawde bardzo mi na tym zależy.. im wiecej wypełnionych ankiet tym lepiej :P z góry wielkie dzięki... :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.01.2013 23:02
Dziewczyny, mam problem. Otóż poznałam na sylwestrze chłopaka, strasznie mi się podoba, świetnie nam się rozmawiało. Ja też mu wpadłam w oko, mówił mi, generalnie pytał koleżankę o mój numer, mnie obiecywał, że napisze, pytał, kiedy się spotykamy. Generalnie uwierzyłam mu, koleżanki opowiadały mi, że on jest okej, opiekuńczy. Mnie się wydaje, że oboje byliśmy w miarę trzeźwi, w sensie ja wypiłam pół piwa, on podobno też coś wypił, ale nie wiele. Wysłał mi zaproszenie na fb, ale nie napisał. Więc ja się odezwałam, nie odpisał (!!!). Więc nie wiem, czy jest sens się o to starać? Naobiecywał mi, a teraz mnie olał. Zależy mi na nim, chociaż sama nie wiem, czy powinno... Z kolei podobam się innemu chłopakowi, fajny, spokojny, ale on mnie nie pociąga, po prostu nie chcę nic więcej z tej znajomości. On podoba się mojej przyjaciółce, więc nie mogę jej tego zrobić, i nawet nie chcę. Nie wiem, co mam robić, pomóżcie! Pisze do mnie jeszcze 3 innych chłopaków, ale podoba mi się ten, którego poznałam na Sylwku. Jaka ja głupia, no cóż. DZIĘKUJĘ, JEŚLI KTOŚ PRZECZYTAŁ MOJE OPOWIADANIE DO KOŃCA ;)
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie