Jakiego mężczyzny szukać sobie na partnera? (8 ważnych cech)

Jeśli wciąż czekasz na wymarzonego mężczyznę, sprawdź, co w wyborze partnera liczy się naprawdę.
Jakiego mężczyzny szukać sobie na partnera? (8 ważnych cech)
18.12.2012

Kobiety kierują się różnymi zasadami, gdy szukają swojej drugiej połówki. Jedne zwracają uwagę na charakter i osobowość, inne na status materialny i zawód, a jeszcze inne na wygląd i sposób bycia – naukowcy dowiedli, że u panów najbardziej pożądana jest sylwetka lekko umięśniona. W naszych oczach to mężczyzna zdrowy, więc podświadomie chętniej wybieramy go na partnera. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że postawiłaś na odpowiedniego kandydata, sprawdź, co jest naprawdę ważne – tak w życiu, jak i w długoletnim związku. Szukaj mężczyzny, który…

Bierze odpowiedzialność za swoje słowa i czyny

Polki przepytane przez IQS na zlecenie Mattel Poland w większości przyznały, że odpowiedzialność to jedna z najistotniejszych cech charakteru u potencjalnego partnera. Dlaczego jest tak ważna? Z kilku powodów. Na odpowiedzialnego mężczyznę będziesz mogła liczyć w każdej sytuacji; nigdy cię nie zawiedzie. Pomoże ci w kryzysie i nie zostawi cię samej z problemem. Mężczyzna odpowiedzialny jest jednocześnie dojrzały, wyważony i rozsądny. „Odpowiedzialny facet to m.in. facet przewidujący, który potrafi myślami wybiegać w przyszłość, obiektywnie oceniać sytuację i ewentualne konsekwencje pewnych posunięć” – uważa internautka Klaudia. Pamiętaj, aby mężczyzna swoją odpowiedzialność potwierdzał czynami, a nie obietnicami.

mężczyzna idealny

Jest ambitny i pracowity

Amerykański psycholog ewolucyjny David M. Buss w książce „Ewolucja pożądania” potwierdza, że kobiety szukają tych cech u mężczyzny. I słusznie. „Pracowitość jest skutecznym sposobem powiększenia zasobów i podwyższenia pozycji społecznej. Kobiety zdają sobie z tego sprawę, wolą bowiem mężczyzn pracowitych” – tłumaczy. Zainteresowanie pracą i szacunek do niej, ambicja i potrzeba samospełnienia to bardzo potrzebne u mężczyzny cechy, bo pomagają stworzyć stabilny związek. Badania, które cytuje w swojej książce David M. Buss, potwierdzają, że ambicję i pracowitość u mężczyzn szukają kobiety na całym świecie. Z leniwym partnerem, który uważa pracę za stratę czasu, trudno będzie zbudować harmonijny związek. Taka postawa z czasem stanie się główną przyczyną konfliktu między wami. Uważaj, bo takich mężczyzn jest coraz więcej.

Umie słuchać

Respondentki IQS przyznały, że w związku umiejętność słuchania jest jedną z najważniejszych cech. Nie dla nas czułe słówka, jeśli są puste i nic się za nimi nie kryje. Dla Polek jest ważne, aby partner nie tylko znalazł czas, ale również naprawdę zechciał je wysłuchać – a byłoby jeszcze lepiej, gdyby okazał zainteresowanie wyznaniem partnerki. „Poślubiłam mojego ukochanego, bo zawsze umiał mnie wysłuchać. Nie przerywał mi, nie przewracał oczami, gdy miałam kłopot, nie bagatelizował moich problemów. A wiem z doświadczenia, że nie każdy facet to potrafi!” – mówi 25-letnia Magda. Potwierdzają to badania IQS, z których wynika, że zdaniem 30 proc. Polek ich partnerzy nie potrafią słuchać. Okazuje się natomiast, że częściej irytuje to mężatki (32 proc.) niż kobiety żyjące w nieformalnym związku (22 proc.).

mężczyzna idealny

Jest szczery i nigdy cię nie okłamał

To kolejna bardzo istotna cecha, której szukamy w kandydacie na partnera – wskazało ją ponad 60 proc. respondentek przebadanych przez Instytut Millward Brown SMG/KRC na zlecenie ING Życie. Ważne jednak, abyś w odpowiedni sposób pojmowała tę szczerość. Nie chodzi o mówienie wprost, że masz nadwagę i powinnaś schudnąć (choć te słowa niewątpliwie dla wielu z nas będą świetnym motywatorem). Szczerość wiąże się z uczciwością i jest gwarantem czystych relacji w związku. Taki mężczyzna nie będzie niczego przed tobą krył – czy zdawałaś sobie sprawę, że ok. 20 proc. osób w stałych związkach kocha kogoś innego? Żadna z nas nie chciałaby znaleźć się w takim układzie, a szczerość powinna nas przed tym uchronić. Uważaj natomiast na mężczyzn, którzy koloryzują rzeczywistość, kręcą, oszukują i kłamią – to nie są kandydaci na stałych partnerów. O facetach, którzy mijają się z prawdą, piszemy tutaj.

Umie cię rozśmieszyć

Jest bardzo ważne, abyś umiała odróżnić jego zdolność do rozśmieszenia cię od wygłupiania się i robienia z siebie klauna w towarzystwie. Polki, owszem, szukają poczucia humoru u wymarzonego mężczyzny – w badaniach Instytutu Millward Brown SMG/KRC wskazało ją 40 proc. ankietowanych. Istotne jednak, aby to poczucie humoru było inteligentne i wyważone. Szukaj mężczyzny, który będzie cię umiał rozśmieszyć i rozładować nawet bardzo napiętą sytuację. Z ponurakiem i pesymistą ciężko jest stworzyć udany związek, bo jego mroczna aura będzie rzutować na waszą relację. „Zawsze szukałam wesołych chłopaków i myślę, że to znacznie lepsze niż związek ze smutasem. Nie dałabym rady z kimś takim” – twierdzi Agnieszka.

mężczyzna idealny

Jest inteligentny, ale nie zarozumiały

„Inteligencja mężczyzny sygnalizuje wiele potencjalnych korzyści, włącznie z dużymiumiejętnościami rodzicielskimi, znajomością kultury, umiejętnością przekonywania innych i wywierania na nich wpływu. Oznacza też umiejętność przewidywania możliwych niebezpieczeństw i rozwiązywania pojawiających się problemów” – tak David M. Buss tłumaczy powód, dla którego kobiety powinny rozglądać się za inteligentnym mężczyzną. W większości badań na temat obrazu wymarzonego partnera kobiety wskazują inteligencję jako jedną z najbardziej pożądanych cech. Inteligencja wiąże się zwykle z większą zamożnością, bezpieczeństwem i spokojem. Uważaj tylko, aby mężczyzna, którego wybierzesz, nie przechwalał się swoją wiedzą, ponieważ zarozumialstwo może negatywnie wpłynąć na twój stosunek do niego.

Nie ma nałogów

Dr Barbara De Angelis w jednym ze swoich poradników zwróciła uwagę, że mężczyzna uzależniony od czegokolwiek – papierosów, alkoholu, jedzenia, narkotyków, internetu, pracy itp. – nie będzie dobrym partnerem. Bo nałóg zawsze okaże się ważniejszy od ciebie. Poza tym mężczyzna uzależniony bywa agresywny, nieodpowiedzialny i nieszczery, co z dużym prawdopodobieństwem odbije się negatywnie na każdym związku. Z czasem nałóg wpłynie na większość sfer waszego życia i doprowadzi was na skraj kryzysu. Czy tego właśnie chcesz? Dr Barbara De Angelis podkreśla jeszcze jedno – litowanie się nad uzależnionym i wchodzenie z nim w relację tylko po to, aby go uratować, nie jest dobrym fundamentem dla związku.

mężczyzna idealny

Przebywanie w jego towarzystwie sprawia ci przyjemność

A teraz będzie przewrotnie. Już wiesz, czego szukać u idealnego partnera. To jednak nie wszystko – gdy w grę wchodzi udany związek partnerski, równie istotne są twoje uczucia, potrzeby i oczekiwania. Dlatego powinnaś upewnić się, że dobrze czujesz się w towarzystwie mężczyzny, w którym widzisz kandydata na partnera. Ważny jest jego stosunek do ciebie i do innych, sposób bycia, nawyki – pamiętaj, że liczy się naprawdę wszystko. Szerokim łukiem omijaj mężczyzn, którzy cię irytują i złoszczą, doprowadzają do łez, próbują cię zmienić albo w towarzystwie których czujesz się nieswojo i przestajesz być sobą. „Związałam się z P., bo każda sekunda z nim spędzona jest cudowna!” – twierdzi internautka Gosia.

Więcej cech idealnego mężczyzny znajdziesz tutaj.

Ewa Podsiadły-Natorska

Komentarze (28)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.11.2015 22:56
Ode mnie odszedł po 4 latach. Na pożegnanie powiedział jedynie że jestem wspaniałą kobietą, ale nie możemy być razem. Ale ja nie wyobrazałam sobie życie bez niego. Powiedziałam sobie ze albo on albo żaden. Próbowałam wszystkiego, aż natrafiłam na stronę z rytuałami urok-milosny.pl. Nie zastanawiałam się długo i zamówiłam rytuał na jego powrót. Czekałam, aż w końcu odezwał się do mnie że nie może beze mnie żyć i musimy być razem. To najszczęśliwszy dzień w moim życiu.
odpowiedz
ja (Ocena: 5) 23.12.2012 21:24
wlasnie odkrylam ze moj facet ma wszytskie te cechy...
zobacz odpowiedzi (1)
xx (Ocena: 5) 20.12.2012 02:00
wiem, ze skorpion ma ciezki charakter i jest dosyc skryty, wrecz tajemniczy. mi jednak nie chodzi o zaangazoowanie i zwiazek, bo sama nie umiem wyobrazic nas sobie w tej sytuacji. jest jednak w tym wszystkim cos zagadkowegoo i intrygujacego! być może łudzącego?? moze to dlatego, ze skorpiony sa tak oszczedne w slowach?? co wiecej wydaje mi sie, ze często tworzy w swoim umyśle istne piekło, by poczuć, że żyje. to jednak wedlug mnie slaby sposob na wyprobowanie rzeczywistosci. poszukiwanie mocnych wrazen rowniez uwazam tylko za otoczke, chociaz przez to juz sama nie wiem jaki jest naprawde. nie wiem tez, czy on zna dokladnie mnie. w kazdym razie- niktdoxx- dzieki za pomoc i pozdrawiam!!
odpowiedz
niktdoxx (Ocena: 5) 20.12.2012 01:13
hmmmmm... skorpion??? takiego to nie rozgryziesz... taka prawda... musisz go naprawde dobrze poznac zeby w cokolwiek sie zaangazowal i zeby poznac jego prawdziwa nature i charakter... nie zapominaj ze skorpion to mistrz adaptacji, wiec czesto dostosowuje sie do sytuacji, choc w glebi duszy czuje inaczej... i pewnie nie ma facebooka? to tylko potwierdza regule ze jest tajemniczy, skryty i nie ufa byle komu. pozdrawiam. mam nadzieje ze choc troche ci pomoglam.
odpowiedz
xx (Ocena: 5) 20.12.2012 01:05
ja takze mam problem.. znam faceta, ktory wydaje sie idealny.. przystojny, zabawny, inteligentny, moge mu o wszystkim powiedziec, zawsze umie mnie rozbawic i poprawic humor. co wiecej posiweca mi duzo czasu. jedynym problemem jest to, ze jestesmy tylko przyjaciolmi. wiem, ze on umawia sie z innymi dziewczynami, mimo, ze bez skutku, to i tak dziwnie sie z tym czuje. nie wiem nawet czy chcialabym zeby wyszloby z tego cos wiecej.. nie wiem jak powiedziec mu o swoich uczuciach. co robic? podpowiem, ze ja jestem strzelcem a jego znak zodiaku to skorpion.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo