Kiedy on zachowuje się, jakby mu już nie zależało - przeczekać KRYZYS czy... działać?

Niektórzy twierdzą, że po ślubie wiele się zmienia. Często różnice można dostrzec zwłaszcza w zachowaniu mężczyzny.
Kiedy on zachowuje się, jakby mu już nie zależało - przeczekać KRYZYS czy... działać?
fot. Centrefold, FW 12/13
16.12.2012

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że po ślubie panowie… rzadziej zaglądają do kieliszka. Badania, które pozwoliły wysnuć takie wnioski, przeprowadzono na 5 tys. osób. Niestety, w małżeństwie nie wszystko zmienia się na plus. Wystarczy prześledzić fora dyskusyjne w internecie, aby zdać sobie sprawę, na co najczęściej skarżą się mężatki – zarówno te świeżo upieczone, jak i z wieloletnim stażem. Poszukajmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego on…

Już nie mówi „kocham”

Podczas gdy w początkowej fazie związku (czy nawet małżeństwa) słowo „kocham” z ust kobiety i mężczyzny pada często, o tyle wraz z upływem czasu coraz rzadziej wyznajemy sobie miłość. Internautka Agata skarży się, że jej mąż po czterech latach małżeństwa praktycznie nie mówi już, że ją kocha. „Nie wiem, gdzie leży przyczyna. Nie ma między nami kryzysu, wydaje się, że wszystko gra. Próbowałam dać mu do zrozumienia, że jego oziębłość mi przeszkadza, ale na nic się to zdało” – opowiada.

kryzys w związku

fot. Centrefold, FW 12/13

Brzmi znajomo? Barbara De Angelis tłumaczy, co to może oznaczać. Po pierwsze mężczyźni realizują się przede wszystkim poprzez pracę i osiągnięcia, kobiety natomiast poprzez związki. Po drugie mózgowi mężczyzny znacznie trudniej jest się przestawić z myślenia na odczuwanie. „Pamiętaj: mężczyźni uwielbiają, kiedy kobieta okazuje im zrozumienie, zamiast wyłącznie ich osądzać. Może cię dziwić, że choć partner zdaje sobie sprawę, jak sprawia wrażenie mniej niż ty zainteresowanego związkiem, to jednak nie umie pojąć dlaczego” – zauważa specjalistka w swojej książce. Również w tym wypadku Barbara De Angelis daje radę: porozmawiajcie ze sobą. Przedyskutujcie sposoby, dzięki którym partner odnajdzie poczucie własnej wartości nie tylko w pracy, lecz także w obcowaniu z tobą. W osobnym tekście piszemy, jak rozmawiać z mężczyzną.

Ewa Podsiadły-Natorska

kryzys w związku

fot. Centrefold, FW 12/13

Uwaga – zanim zaczniesz podejrzewać swojego partnera o niewierność, pamiętaj, że brak obrączki na męskim palcu nie zawsze oznacza zdradę. Nie wyciągaj pochopnych decyzji. Być może on ją zdjął na chwilę i zapomniał założyć z powrotem? Albo myślał, że gdzieś mu się zapodziała? Czasem przyczyna może mieć również podłoże zdrowotne, gdy np. od obrączek i pierścionków puchną palce. Najlepsze, co możesz zrobić, to zapytać małżonka wprost, czemu nie nosi obrączki. Nie pozwól mu się wykręcać. A jeśli ci na tym zależy, poprosić go, aby znowu wsunął krążek na palec. Pomarańczowe światło powinno ci się zapalić, gdyby próbował uniknąć odpowiedzi.

Stara się cię zdominować

Życie z drugą osobą u boku to ogromne wyzwanie. Mówi się, że można zjeść z kimś beczkę soli i go nie poznać. Niestety, czasem bywa tak również w małżeństwie. W sieci krążą wpisy kobiet, które poślubiły łagodnego i ugodowego partnera, a teraz czują się przez niego zdominowane i stłamszone. „Coraz częściej odnoszę wrażenie, że w tym małżeństwie nie mam nic do powiedzenia. Nie zamierzam się podporządkować mężczyźnie i boję się, że może się to odbić na naszym związku. Czuję się bezradna” – wyznaje Ilona.

kryzys w związku

fot. Centrefold, FW 12/13

Co robić? Barbara De Angelis w swoim poradniku pisze, że jedną z większych zagadek mężczyzn jest fakt, że ich zdaniem zawsze muszą mieć rację i bardzo nie lubią się mylić. Oto, co możecie z tym zrobić: „Unikaj słów, które budzą w mężczyźnie poczucie, że nie ma racji. Teraz wiedząc, jak wrażliwi są mężczyźni na to, czy mają rację, staraj się nie pogarszać sprawy przez to, jak się do nich zwracasz. Daj do zrozumienia, że nie chcesz mu wmawiać, iż nie ma racji, ale chcesz z nim tak współpracować, abyś mogła mu udzielać rad i wskazówek, nie dając odczuć, że go krytykujesz. Z całym naciskiem podkreślam, że mężczyźni bardzo potrzebują uznania i pochwał – znacznie bardziej niż można sobie wyobrażać” – podpowiada autorka.

Znaczną część czasu spędza z rodzicami

Och, ile kobiet zna to z autopsji. Najpierw wydaje się, że udało im się stworzyć harmonijny, intymny związek, który jednak z czasem staje się niebezpiecznym czworokątem z udziałem rodziców partnera. Taki problem ma internautka Diana. „Wcześniej nie było tego tematu, a teraz mam wrażenie, że mój mąż woli siedzieć u swoich rodziców niż spędzać czas ze mną. Gdy zwracam mu uwagę, wścieka się i mówi, że odciągam go od rodziny. To absurd” – denerwuje się Diana.

kryzys w związku

fot. Centrefold, FW 12/13

Faktycznie czasem zdarza się tak, że po ślubie partner zamiast odseparować się od rodziców, poświęca im każdą wolną chwilę. Powody? Może zaczęli chorować albo zdał sobie sprawę, że się starzeją i chce im pomóc albo poświęcić swój czas? Może ma problemy, którymi nie chce cię obarczać (np. w pracy)? A może nagle poczuł się przytłoczony waszym małżeństwem, obowiązkami, nieporozumieniami? Bez względu na przyczynę, koniecznie przedyskutuj z nim to, co leży ci na sercu. Nie atakuj go, że cię zaniedbuje i woli towarzystwo swoich rodziców. Zapytaj, czy ma problemy, o których chciałby z tobą porozmawiać – zaproponuj swoją pomoc. A następnym razem, gdy będzie wybierał się do swoich rodziców, zabierz się z nim. Wspólna wizyta może rozwiać twoje wątpliwości.

Zachowuje się, jakby mu nie zależało

On może robić to na wiele sposobów – np. przestał organizować wasz wspólny czas, nie pyta cię o twoje sprawy, zapomina o ważnych kwestiach, nie wspomina o dziecku, nie pamiętasz, kiedy ostatnio podarował ci kwiaty… „Mojemu mężowi chyba już na nas nie zależy. Zmienił się, zamknął się w sobie. Zachowuje się, jakby miał gdzieś nasze małżeństwo” – opowiada jedna z internautek.

kryzys w związku

fot. Centrefold, FW 12/13

Diagnoza: jeśli on przestał po ślubie mówić, że cię kocha, zastanów się, na jakim etapie jest teraz wasze małżeństwo. Może wpadliście w rutynę albo przestało wam zależeć? Jego uczuciowa oziębłość musi mieć gdzieś przyczynę. Poza tym nie zamykaj się z tym problemem w sobie. „To takie istotne, by mężczyzna przyswoił sobie wartości nieuchwytne, jakie niesie ze sobą choćby wieczór spędzony z synem i pomoc w odrabianiu lekcji, spacer z żoną przed kolacją czy też telefon w ciągu dnia, kiedy dzwoni po to, żeby powiedzieć drugiej osobie „kocham cię” i w zamian usłyszeć czułe, kojące słowo. Porozmawiaj o tym z partnerem. Spytaj, jak możesz pomóc, by chwile we dwoje przynosiły mu radość” – radzi Barbara De Angelis w poradniku „Sekrety mężczyzn”. I sama mów mu „kocham” jak najczęściej. Tutaj przeczytasz, co myśli facet, gdy wyznaje kobiecie miłość.

Przestał nosić obrączkę

Jeśli twój mąż od początku nie nosił obrączki, a przyczyna takiej decyzji jest ci znana, nie masz powodów do zmartwień. „My nie nosimy obrączek, bo nam nie pasują i nikomu się z tego nie tłumaczymy” – pisze jedna z internautek. Gorzej, jeśli on zdjął obrączkę już w trakcie trwania małżeństwa, szczególnie jeśli nie powiedział ci, dlaczego to zrobił. „Niepokoi mnie fakt, że mój mąż przestał nosić obrączkę, znalazłam ją w szafce, gdy robiłam porządki. Zrobiło mi się bardzo przykro. Próbowałam go o to podpytać, ale albo nie zorientował się, o co mi chodzi, albo próbował coś przede mną zataić” – wyznaje Kasia.

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.11.2015 22:57
Ode mnie odszedł po 4 latach. Na pożegnanie powiedział jedynie że jestem wspaniałą kobietą, ale nie możemy być razem. Ale ja nie wyobrazałam sobie życie bez niego. Powiedziałam sobie ze albo on albo żaden. Próbowałam wszystkiego, aż natrafiłam na stronę z rytuałami urok-milosny.pl. Nie zastanawiałam się długo i zamówiłam rytuał na jego powrót. Czekałam, aż w końcu odezwał się do mnie że nie może beze mnie żyć i musimy być razem. To najszczęśliwszy dzień w moim życiu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo