Wszystkie ETAPY MIŁOŚCI: Na którym z nich jesteś w swoim związku?

Nic nie trwa przez całe życie w niezmienionej postaci.
Wszystkie ETAPY MIŁOŚCI: Na którym z nich jesteś w swoim związku?
20.10.2012

Nic nie trwa przez całe życie w niezmienionej postaci – taką tezę stawia David M. Buss w książce „Ewolucja pożądania”. Co oczywiście nie oznacza, że miłość nie może trwać do końca życia partnerów. Chodzi o to, że powinniśmy przygotować się na zmiany, które prędzej czy później pojawią się w każdej damsko-męskiej relacji. „W pewnym sensie zmiany towarzyszące upływowi czasu są nieodłącznie wpisane w cały proces kojarzenia się ludzi w pary – od pierwszych dreszczy w okresie seksualnego dojrzewania, do wpływania z pozycji dziadka czy babci na wybory matrymonialne młodszych członków rodziny” – twierdzi David M. Buss.

Jak nas widzą?

Aby wiedzieć, jak zmienia się miłość, musimy zwrócić uwagę na zmiany w postrzeganiu kobiety i mężczyzny. Autor „Ewolucji pożądania” nie kryje, że wartość matrymonialna kobiety zmienia się wraz z jej wiekiem – przede wszystkim dlatego, że im kobieta starsza, tym jej „zdolności reprodukcyjne” maleją. „Wiek kobiety decyduje o jej atrakcyjności” – uważa David M. Buss. I nie jest to związane z seksistowskim stereotypem społecznym, a z ewolucyjnie wykształconymi mechanizmami oceny matrymonialnej płci przeciwnej. Jednak w każdym przypadku ocena wartości uzależniona jest od okoliczności i określonych potrzeb osoby dokonującej tej oceny. Kobieta dojrzała, doświadczona w wychowaniu dzieci i prowadzeniu domu może mieć dużą wartość dla partnera, choć – jak zauważa David M. Buss – jej wartość matrymonialna będzie mniejsza dla innych mężczyzn. W osobnym tekście przeczytasz, jak się zmieniasz, gdy rozpoczynasz związek.

garaż podziemny

Mężczyźni mają lepiej

A jak czas wpływa na postrzeganie mężczyzn? „Inaczej niż to jest u kobiet, matrymonialna wartość mężczyzny nie musi spadać w miarę przyrostu jego wieku. Wiek mężczyzny nie decyduje bowiem tak dalece o cechach równie kluczowych dla jego wartości matrymonialnej” – przekonuje Buss. I tak np. szczyt materialnych zasobów mężczyzny z reguły przypada na znacznie późniejszy okres ich życia niż to jest u kobiet ze szczytem ich możliwości reprodukcyjnych. „Zasoby mężczyzny mogą też narastać, maleć lub pozostawać niezmienne w miarę przybywania mu lat, podczas gdy reprodukcyjne zasoby kobiety nieuchronnie i powszechnie spadają z wiekiem” – podkreśla autor „Ewolucji pożądania”. To jednak nie wszystko. Niektóre kobiety w średnim wieku – zdaniem Davida M. Bussa – wybierają starszych mężczyzn nie z uwagi na ich zasoby, lecz z uwagi na przekonanie, że starszy mężczyzna będzie je bardziej cenił niż rówieśnik. Zajrzyj tutaj, aby sprawdzić, z mężczyzną w jakim wieku najlepiej się wiązać.

Spadek zaangażowania

Jednakże również w przypadku mężczyzn postrzeganie partnera zależy przede wszystkim od potrzeb kobiety i okoliczności. Ta wiedza może pomóc, gdy w związku minie namiętność, ustępując miejsca partnerstwu i rutynie. David M. Buss nie kryje, że upływ lat niesie ze sobą spadek zaangażowania uczuciowego partnerów i spadek częstotliwości wzajemnego obdarzania się uwagą oraz uczuciami. Z badań wynika, że w pierwszym roku małżeństwa 64 proc. kobiet twierdzi, że mąż czasami nie zwraca uwagi na ich słowa, natomiast po czterech latach sądzi tak już 80 proc. mężatek. „Dla mężczyzn bardziej dotkliwe stają się natomiast wymagania drugiej strony, by obdarzać ją uwagą i uczuciami” – zauważa David M. Buss. Jest jeszcze coś, co autor „Ewolucji pożądania” nazywa „zmianami w sposobie pilnowania lojalności drugiej strony”. O co dokładnie chodzi?

garaż podziemny

Seks? Nie, dziękuję

Z wielu badań, na które powołuje się Buss wynika, że im kobieta starsza, tym wysiłki mężczyzny o eliminację konkurencji… maleją. Za to wysiłki kobiet pozostają równie wysokie niezależnie od wieku męża i czasu trwania związku. Nie jest również tajemnicą, że wraz z upływem lat następuje spadek pożądania. Otóż odsetek mężów skarżących się na niechęć żon do kontaktów seksualnych rośnie trzykrotnie między pierwszym a piątym rokiem trwania małżeństwa (z 14 do 43 proc.). Ale zmieniają się również skargi żon w tym zakresie (z 4 do 18 proc.), choć są one znacznie rzadsze. Partnerzy rzadziej się ze sobą kochają; z czasem spada po prostu zainteresowanie kontaktami intymnymi. Badania Instytutu Gallupa dowodzą, że odsetek małżeństw kochających się przynajmniej raz na tydzień maleje z 80 proc. dla osób w wieku około trzydziestu lat do 40 proc. w wieku około sześćdziesięciu lat.

Dojrzałe, niewierne

„Po pierwszych kilku latach małżeństwa mężczyźni ujawniają większy spadek zainteresowania seksualnego swoimi żonami, niż kobiety mężami. Wszystko to sugeruje, że zanik seksualnego zainteresowania mężczyzn jest silniej niż u kobiet uzależniony od spadku urody drugiej strony w miarę przybywania lat” – zaznacza Buss. „Poważnym przełomem w częstości stosunków seksualnych jest także pojawienie się dziecka” – dodaje autor „Ewolucji pożądania”. Zwykle to kobieta koncentruje całą swoją uwagę na maluchu, na czym cierpi życie intymne partnerów. Uwaga! David M. Buss na podstawie badań doszedł również do wniosku, że w przypadku kobiet częstość dopuszczania się zdrady rośnie… wraz z wiekiem (o tym, dlaczego zdradzamy, piszemy tutaj). Mężczyźni natomiast zdradzają z częstotliwością niezależną od wieku. Buss zapewnia jednak, że myślenie ewolucjonistyczne nie zakłada, że mężczyźni muszą swoje żony zdradzać nieuchronnie częściej, niż one ich, ani że w ogóle muszą być niewierni.

garaż podziemny

Na dobre i na złe

„Taktyki kojarzenia się mężczyzn i kobiet ulegają licznym zmianom w trakcie ich dojrzałego życia, a każda z płci wykształciła mechanizmy psychologiczne uwrażliwiające ją na zmiany reprodukcyjnej wartości, wielkości zasobów i społecznej pozycji. Zmiany te są w odmienny sposób uzależnione od wieku u kobiet i mężczyzn, a niektóre z tych odmienności są raczej niezbyt przyjemne” – twierdzi David M. Buss. I dodaje, że wraz z upływem lat częstość kontaktów seksualnych między małżonkami maleje, podobnie jak spada przeciętne natężenie zazdrości. Zmniejsza się też zadowolenie mężczyzn z pożycia seksualnego, a także ich skłonność do okazywania partnerkom uczuć i przywiązania. Spotyka się to, oczywiście, z żalem kobiet, które w miarę upływu lat coraz częściej skarżą się na zaniedbywanie ich przez mężów, podczas gdy ci ostatni coraz częściej oskarżają swe partnerki o domaganie się zbyt wielkiej ilości czasu i uwagi.

Zważywszy ogromną liczbę zmian pojawiających się w trakcie wspólnego pożycia kobiet i mężczyzn – zdaniem Bussa – godnym uwagi osiągnięciem jest fakt, że ponad połowa par pozostaje razem przez cale życie, na dobre i na złe. Trwający przez całe życie związek dwójki niespokrewnionych genetycznie osób stanowi być może największe osiągnięcie seksualnych strategii naszego gatunku.

W tym artykule poznasz pięć etapów związku, które musimy przetrwać.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

10 zasad MIŁOŚCI: Pomogą ją rozpoznać!

O tym każda z nas powinna pamiętać.

Jeszcze miłość czy już przyzwyczajenie?

Jak odróżnić jedno od drugiego?

Komentarze (25)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 21.04.2015 18:52
U mnie to wyglądało tak, że ja się zmieniłam dla niego, w sumie ja byłam na poczatku bardziej z dystansem, on pragnął ode mnei ciepła, ciągłej bliskości, spedzania razem każdej wolnej chwili.... a teraz - ja pragne od niego tego same. Niestety on juz zmienil zdanie. Rzucił mnie. Zamowilam urok na urokmilosny24.pl żeby go odzyskać. I nagle dziś pojawił się u mnie z kwiatami. Dam mu szansę.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2012 16:28
Powróże za darmo! sogni@onet.pl (imię data ur. i czego ma dotyczyć wróżba) ZAPRASZAM:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.10.2012 16:36
Nie kochaliście się od tygodni i podejrzewasz, że on/ona cię zdradza? Dowiedz się prawdy, badając partnera wykrywaczem kłamstw! Jeśli jesteś zainteresowana(y), zgłoś się do programu TV, przesyłając nr telefonu na program(małpa)onet.com.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2012 11:34
Mnie zastanawia jedno, dlaczego kobiety tak często nie wiedzą czego chcą? Mam 21 lat, jestem w związku już prawie 2 lata, ale ostatnio wszystko się popsuło. Nie wiem czy chcę to ratować, czy sobie odpuścić. Jest to ciężkie, bo mieszkamy ze sobą już ponad rok. Nie mam siły rozstać się nim, jest nie tylko moim chłopakiem, ale również przyjacielem. Spędziliśmy tyle wspaniałych chwil. Wiecie co powiedział mi kilka dni temu? że po obronie wyjeżdża do pracy za granicę na kilka miesięcy, i do końca życia zamierza mieszkać z mamą (jest jedynakiem, jego mama miała ostatnio operację, porusza się za pomocą kuli). Rozumiem to, że jego mama potrzebuje jakiejś tam opieki, i nie wymagam od niego by zostawił ją samą. Chcąc iść na kompromis zaproponowałam, że zamieszkamy w tym samym mieście, byśmy mogli pomagać tej kobiecie. Nie zgodził się. Czy on ma prawo wymagać ode mnie bym zamieszkała z nim w domu jego mamy? Czuję, że nie byłabym szczęśliwa. To nie byłby mój dom, nie czułabym się w nim swobodnie. Nie wiem już sama czy jestem tak okropną osobą, czy on takim mamisynkiem. Chciałabym być dla niego na pierwszym miejscu, jakkolwiek jest to egoistyczne. Proszę powiedzcie czy powinnam się zgodzić?
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 20.10.2012 19:52
prawie rok z facetem, a on nie chce uprawiać seksu. tzn robimy to, ale bardzo rzadko i z mojej inicjatywy. on woli sam sie zaspakajac, i twierdzi ze wszystko jest ok. ja mam tego dosc. seks jest dla mnie wazny w zwiazku, a dla niego to chyba liczy sie wszystko procz mnie... moze woli facetow? byc moze. bylam pierwszą kobietą w jego zyciu, wiec moze cos jest na rzeczy, ale jak odkryc prawdę gdy on uwaza ze jest hetero? to czemu woli masturbację od seksu? nie jestem brzydka ani niepociągająca, mam ogromne powodzenie, ale na mojego lubego widac nie działam.
zobacz odpowiedzi (6)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo