PARTNER: Starszy czy młodszy?

Jeśli zastanawiasz się, z mężczyzną w jakim wieku będzie ci najlepiej, sprawdź, co warto wziąć pod uwagę.
PARTNER: Starszy czy młodszy?
16.08.2012

Jako nastolatki wolimy umawiać się z chłopakami starszymi od nas, bo rówieśników uważamy za niedojrzałych emocjonalnie, psychicznie i fizycznie. Gdy dorastamy, czasem zaczynamy jednak oglądać się za coraz młodszymi mężczyznami. Dojrzałe kobiety chętnie wybierają sobie na partnerów mężczyzn, którzy mogliby być ich… synami. A jak wygląda to w praktyce? Jakie są zalety oraz wady bycia z młodszym oraz starszym facetem? I kogo najlepiej wybrać?

Optymalna różnica wieku

Amerykański profesor psychologii David M. Buss w książce „Ewolucja pożądania” odwołuje się do wyników własnych badań. Z analizy 37 kultur specjalista wysnuł wniosek, że wszystkie kobiety wolały mężczyzn starszych od siebie, przeciętnie o trzy i pół roku. „Dane statystyczne o wieku zawierania małżeństw wskazują, że przynajmniej to jedno marzenie zwykle zostaje spełnione – przeciętna różnica wieku panny młodej i pana młodego wynosi na świecie trzy lata” – twierdzi David M. Buss. Naukowcy postanowili sprawdzić, jaka różnica wieku jest dla kobiety i mężczyzny najlepsza. Okazało się, że optymalna sytuacja to taka, gdy kobieta jest o sześć lat młodsza od swojego partnera. Ale również ze związku z młodszym mężczyzną można czerpać satysfakcję. Bierzemy pod lupę starszych i młodszych partnerów.

Związek

Gdy mężczyzna jest młodszy – zalety

Nie każda kobieta wybiera starszego faceta. W świecie show-biznesu nie brakuje przykładów celebrytek, które zakochują się w młodszych partnerach (nawet jeśli z czasem takie związki się rozpadły). Dojrzałe kobiety przy takich mężczyznach czują się po prostu młodsze. Atrakcyjny, wysportowany i młody mężczyzna jest jak powiew świeżości w uporządkowanym życiu dorosłej kobiety. Kobieta może przeżyć z nim więcej wrażeń niż z mężczyzną starszym lub w swoim wieku.

„Wygląda na to, że upodobanie do starszych mężczyzn może zaniknąć, jeżeli nawet młodsi są zamożni i mają zapewnioną pozycję społeczną” – zwraca uwagę David M. Buss. Specjalista nazywa to „zdolnością do gromadzenia i kontrolowania zasobów”. Jeśli mężczyźnie tego nie brakuje, dla kobiety nie będzie miał znaczenia jego wiek. Bo również znacznie młodszy partner może mieć uporządkowane życie zawodowe oraz osobiste. A wtedy jego wiek staje się wręcz atutem.

Nie jest powiedziane, że tylko ze starszym mężczyzną poważnie myśląca o życiu kobieta może się dogadać. Porozumienie jest możliwe także z równolatkiem czy nawet z mężczyzną znacznie od niej młodszym. Może ich wtedy połączyć wspólna pasja, entuzjazm, marzenia. Dojrzały mężczyzna bywa często zbyt poważny dla młodej kobiety, która chce czerpać z życia pełnymi garściami. W takiej sytuacji szybciej znajdzie wspólny język z kimś w swoim wieku.

Związek

Gdy mężczyzna jest starszy – zalety

David M. Buss przekonuje, że jednym z głównych powodów, dla których kobiety wolą starszych partnerów, jest fakt, że wraz z wiekiem mężczyzny zaczyna rosnąć jego dostęp do bogactwa. Kobiety wybierają zatem starszych partnerów, bo czują się przy nich bezpieczniej pod względem materialnych. Świadomość, że mężczyzna ma stałą, dobrze płatną pracę i pozycję w swoim zawodzie, jest dla kobiety niezwykle istotna. Widzimy w nim nie tylko potencjalnego partnera, ale i ojca naszych dzieci.

„Kobiety mogą woleć starszych mężczyzn także z przyczyn mniej uchwytnych niż bogactwo. Starsi mężczyźni częściej bywają dojrzalsi, stali w uczuciach i stosunkowo bardziej niezawodni” – wymienia David M. Buss. I dodaje, że np. w Stanach Zjednoczonych wszystkie te cechy narastają u mężczyzn wraz z wiekiem. To oczywiste, że starszy mężczyzna jest poważniejszy i spokojniejszy, bo ma już za sobą czas buntu i szaleństw. Twardo stąpa po ziemi. Kobiety to widzą i dlatego upatrują w starszych mężczyznach idealnego kandydata na partnera.

Jeśli kobieta jest pewna siebie, niezależna i wie, czego chce, nie dla niej bujający w obłokach rówieśnik. Dojrzały partner będzie dla niej ostoją. Zrozumie ją, pomoże, pokieruje. Takie wsparcie dla każdej z nas jest bardzo ważne. Poza tym pamiętajmy, że starszy mężczyzna ma tę przewagę nad swoim młodszym kolegą, że zdobył już spore doświadczenie damsko-męskie. Efekt taki, że dojrzały mężczyzna wie, jak uwieść kobietę. A my bardzo często się na to łapiemy.

Związek

Gdy mężczyzna jest starszy – wady

„Jedną z przyczyn, dla których kobiety nie zdradzają upodobania do mężczyzn znacznie starszych od siebie, może być narastająca wraz z zaawansowanym wiekiem mężczyzny możliwość jego śmierci” – nie kryje David M. Buss. Dlatego właśnie wiele kobiet często wycofuje się ze związków z dużo starszym mężczyzną. Boją się, że zamiast u boku partnera, poczują się, jakby były z własnym ojcem. Fakt pozostaje również faktem, że taki partner szybciej się zestarzeje.

To nie wszystko. David M. Buss zaznacza, że wraz z różnicą wieku kobiety i mężczyzny narasta ryzyko nieporozumień, które mogą prowadzić do rozwodu w małżeństwie. „Z tych wszystkich względów kobiety zdają się woleć mężczyzn starszych od siebie, ale tylko do pewnego stopnia” – twierdzi autor „Ewolucji pożądania”. Dlatego zastanów się, czy jesteś gotowa na związek z dojrzałym mężczyzną. Chodzi o to, aby nie okazał się dla ciebie… zbyt poważny. Dużym rozczarowaniem może być odkrycie, że ty marzysz o aktywności fizycznej i podróżach, a on woli spędzać czas w domu.

Związek

Gdy mężczyzna jest młodszy – wady

„Posiadanie dóbr to jednak jeszcze nie wszystko – kobietom potrzebni są mężczyźni, którzy są w stanie zdobywać dobra także w przyszłości. W tych kulturach, gdzie małżeństwo zawierane jest w młodości, ekonomiczna wartość mężczyzny nie kwalifikuje się do bezpośredniej obserwacji” – pisze David M. Buss w swojej książce. Uściślając: młody mężczyzna może być niestabilny zawodowo. A jeśli nie ma pracy, trudno przewidzieć, jak ułoży się jego kariera. To sprawia, że w oczach dojrzałych kobiet taki facet sporo traci.

Kolejna wada związku z młodszym partnerem? Wspomniana wcześniej emocjonalna i psychiczna niedojrzałość. Trudno oszacować, właściwie kiedy beztroski chłopak staje się odpowiedzialnym mężczyzną – raczej warunkuje to sytuacja życiowa, a nie wiek. Im jednak partner młodszy, tym chętniej będzie korzystał z życia. I tym dalej będzie mu do stabilizacji. Taki pomysł na życie może rozminąć się z twoimi założeniami. Zwłaszcza jeśli myślisz o własnej rodzinie i o dziecku. Możesz liczyć, że partner się zmieni, wydorośleje i dlatego… zakochujesz się w potencjale mężczyzny. A to jeden z największych kobiecych błędów względem mężczyzn.

David M. Buss twierdzi, że „długa historia ewolucji drogą doboru naturalnego wykształciła w kobietach skłonność do patrzenia na mężczyzn w kategoriach sukcesu, który są w stanie osiągnąć”. Od ciebie zależy, w jakim mężczyźnie dostrzeżesz źródło waszego wspólnego sukcesu.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Młodszy partner? To nie problem!

Stwórzcie razem udany związek, nie przejmując się waszym wiekiem.

Duża RÓŻNICA WIEKU w związku – czy ma znaczenie? (Prawdziwe historie)

Poznaj pary, które kochają się ponad wszystko.

Polecane wideo

Komentarze (85)

Ocena: 5 / 5
iza (Ocena: 5) 11.03.2013 13:58
To zależy od dojrzałośći emocjonalnej.Jednak z mojego doświadczenia wynika że lepiej jest ,jeżeli jest starszy i to na spokojnie nawet do 10lat. :)
odpowiedz
Lubimy-To-Robic.com (Ocena: 5) 28.01.2013 19:52
Jeśli ludzie się kochają to wiek nie ma naprawdę znaczenia. Mnie i mojego partnera dzieli 5 miesięcy różnicy jedynie :) A moich rodziców np 7 lat różnicy, bardzo się kochają. Także wiek nie ma tu znaczenia :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.08.2012 12:40
Nie ma znaczenia wiek, liczy się charakter i podejście do życia, przykładowo 20-latek może być bardziej doświadczony życiowo i przez to bardziej odpowiedzialny niż 30 latek którego życiowym celem jest pukanie lasek na sobotniej imprezce, wszystko zależy od człowieka, nie można wszystkich kwalifikować według jednego kryterium w tym przypadku wieku, ale może też wychowania i jak już wspomniałam charakteru, osobliwości.. W życiu bywa rożnie, każdy człowiek jest wyjątkowy na swój sposób ;) Jestem młodsza od męża o 10 lat, jestem bardzo szczęśliwa, świetnie się dogadujemy i cały czas czuję się przy nim jak na pierwszym spotkaniu:) Cały czas opiekuje się mną a ja nim :) Partnerstwo, zrozumienie, dojrzałość do związku i właściwe podejście, ale to przychodzi z czasem u każdego :) Oczywiście słyszy się o skrajnościach np 40 lat różnicy- no to już mega przesada, ludzie są wtedy na innych etapach w życiu, co innego mają w głowach... no cóż... ciężko pisać ogólnie i nie stosować się do konkretnych przykładów
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 23.08.2012 23:59
Po 30 jest dużo rozwodników :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.08.2012 10:19
a ja jestem z rówieśnikiem i dobrze nam razem.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie