Ty i Piotruś Pan. Odejść czy zostać?

Ciągle o wszystkim zapomina i nie dotrzymuje obietnic. Muszę mu matkować, bo o partnerstwie między nami nie ma mowy – brzmi znajomo?
Ty i Piotruś Pan. Odejść czy zostać?
23.07.2012

To charakterystyczny typ mężczyzny. Jest atrakcyjny, śmiały, umie cię rozśmieszyć, nie można się przy nim nudzić. Ale ma jedną wadę, która praktycznie dyskwalifikuje go jako partnera. Chodzi o niedojrzałość, którą konsultantka ds. związków dr Barbara De Angelis w swojej książce `Czy będzie z nas dobrana para?` wymienia jako jedną z fatalnych wad, która może znacznie utrudnić albo wręcz uniemożliwić zbudowanie partnerskiego związku. Dlaczego on taki jest? I czy uda się go zmienić?

Sygnały ostrzegawcze

Niedojrzały mężczyzna to dorosły, który postępuje jak dziecko, zmuszając swoją partnerkę do odgrywania roli matki. Dr Barbara De Angelis tłumaczy, że jakaś część tego człowieka nie chce dorosnąć. Sprawdź najpierw, czy na pewno masz do czynienia z niedojrzałym facetem. Oto główne sygnały ostrzegawcze:

Brak wiarygodności 

Autorka poradnika zwraca uwagę, że taka osoba wciąż coś przyrzeka i z reguły nie dotrzymuje obietnic. Wszędzie się spóźnia. Choć zgadza się w czymś pomóc, zazwyczaj o tym zapomina. Ważne informacje przelatują jej mimo uszu. Wszystko odkłada na jutro. Słowem – ten mężczyzna nie jest wiarygodny. A ty siłą woli zaczynasz zachowywać się jak jego rodzic: przypominasz mu o zobowiązaniach, przepraszasz innych w jego imieniu. Rośnie w tobie gniew i uraza. Tracisz nie tylko zaufanie, ale i szacunek do partnera.

Piotruś Pan

Brak odpowiedzialności w sprawach finansowych 

`To bardzo wyraźna wskazówka, że w programie emocjonalnym tej osoby utrwalony został jakiś zapis, który wymaga przeredagowania, inaczej nie ma co liczyć na udany związek` – podkreśla dr Barbara De Angelis. Czy twój partner nie planuje wydatków? Bez zastanowienia korzysta z karty kredytowej i debetu? Nie reguluje rachunków na czas? Zalega ze spłatą kredytu? Zawsze liczy, że ktoś go wyciągnie z kłopotów finansowych? Nie zwraca pożyczonych pieniędzy? Uważaj – jego finansowa beztroska odbija się na tobie. On nie chce dorosnąć, a ciebie traktuje z taką samą lekkomyślnością, co swoje pieniądze.

Brak motywacji 

Jeśli odnosisz wrażenie, że twój partner nie ma skonkretyzowanych dążeń ani celów życiowych i zwleka z podjęciem decyzji, to niezawodne znaki, że jeszcze nie dojrzał. On zachowuje się jak dziecko i tylko czeka, żeby ktoś inny zajął się jego sprawami i wszystko za niego załatwił. Może właśnie ty? Ten mężczyzna nie chce dorosnąć, a ty uczestniczysz w tej farsie.

Piotruś Pan

Dlaczego jest taki?

Jego niedojrzałość może wynikać z różnych powodów. Być może w domu rodzinnym za wcześnie kazano być mu dorosłym i jego obecne zachowanie jest wyrazem żalu po utraconym dzieciństwie. A doświadczenia tego typu pozostawiają trwały ślad w psychice. Dr Barbara De Angelis tłumaczy, że ludzie po takich przejściach z reguły nie chcą zachowywać się i działać jak dorośli. W ten sposób wyrażają swój protest.

Inny powód niedojrzałości? Ten mężczyzna mógł podlegać zbyt surowym rygorom. `Dziecko wychowane w ostrej dyscyplinie, zmuszone do przestrzegania przeróżnych zakazów, jako człowiek dorosły najczęściej lekceważy wszelkie zasady. Wyraża w ten sposób swój podświadomy bunt przeciw narzuconym mu ograniczeniom` – zaznacza dr Barbara De Angelis w swojej książce.

Albo jeszcze inaczej – czuł się dzieckiem, o które nikt nie dba. W tej sytuacji niedojrzała postawa może być podświadomą prośbą o opiekę. Druga strona, tłumaczy dr De Angelis, odpowiada na to pozytywnie, przybierając postawę ojcowską bądź macierzyńską. I przypomina o wszystkim wybrankowi, pomaga na każdym kroku czy motywuje do pracy. Zaspokaja tym samym podświadome pragnienia partnera, których nie spełnili jego prawdziwi rodzice.

Piotruś Pan

Co możesz zrobić?

Jeśli utwierdziłaś się już w przekonaniu, że twój partner jest niedojrzały, a ty nieustannie mu matkujesz, pamiętaj o jednym – wbrew twoim najlepszym intencjom, postawa rodzicielska nie przyniesie, niestety, niczego dobrego. Powód? W końcu ogarnie cię złość. Poczujesz, że jesteś obiektem zręcznej manipulacji, że pozwalasz się wykorzystywać. W rezultacie przestaniesz szanować swojego partnera i stracisz zainteresowanie seksem. Tak tłumaczy to dr Barbara De Angelis w swoim poradniku.

I radzi, aby powiedzieć samej sobie: `Czy mam płonąć namiętnością do mężczyzny, który każe mi pół godziny szukać swojego portfela, a wobec każdej poważniejszej sprawy demonstruje mentalność sześciolatka? A jak długo można pożądać kobiety, która nie umie podjąć najprostszej decyzji, a pieniądze wyrzuca z beztroską podlotka?`. Wniosek nasuwa się sam. Im dziecinnej partner się zachowuje, tym gorzej układa się życie seksualne. Poza tym seks to tylko jeden z aspektów związku. Przez niedojrzałość mężczyzny nie jesteście w stanie zbudować relacji opartej na partnerstwie, wzajemnym szacunku, zaufaniu czy wsparciu.

Piotruś Pan

To nie twój obowiązek

Trudniej o zmiany, jeśli jesteście już małżeństwom. Co wtedy? `Tym osobom radzę dobrze przyjrzeć się roli, jaką grają wobec swych małżonków. Jesteście typowymi ratownikami, co daje wam pewne poczucie wyższości, nie mylę się, prawda? Zastanówcie się jeszcze i nad tym, czy to nieustanne zajmowanie się partnerem nie jest aby dogodnym pretekstem do ucieczki od własnego życia? Tak czy inaczej, należy z tym skończyć. Niech ci niedojrzali partnerzy sami ponoszą konsekwencje swego braku odpowiedzialności` – podpowiada dr Barbara De Angelis.

Pamiętaj zatem, że nie masz obowiązku być matką dla mężczyzny i wiecznie się o niego martwić. Nie obwiniaj się za jego błędy. Jeśli już tak jest, a wasz związek nie daje ci szczęścia, dobrze się zastanów, jak długo będziesz w stanie to znosić. Możesz spróbować zmienić partnera, po prostu przestając mu matkować (tutaj piszemy, jak inteligentnie poprawić faceta). Obserwuj wtedy jego zachowanie. Niewykluczone, że będzie to dla niego zimny prysznic i wreszcie stanie na nogi. Niestety, musisz pogodzić się również z faktem, że czasem jedyną słuszną decyzją okazuje się rozstanie.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Strach przed poważnym związkiem

Czy lęk przed związkiem można pokonać?

Faceci, którzy nie potrafią kochać

Skąd w nich taka blokada przed uczuciem?

Polecane wideo

Komentarze (34)
Ocena: 4.97 / 5
Anka 27 (Ocena: 4) 16.04.2016 05:44
Identycznie zachowywał się mój były facet, z którym spędziłam całe szczęście tylko 4 miesiące, ale bardzo zakotwiczył w moim sercu i duszy. Jednak po przeczytaniu tego artykułu stwierdzam, że nie warto nim zawracać sobie głowy. Z całym szacunkiem i rozwagą niech żyje swoim życiem, a mnie i moje życie, które zniszczył zostawi w spokoju. Nikomu nie życzę, aby pakować się w taki związek. Kobietki omijajcie takich facetów!!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2015 18:40
Mówią że czas goi rany, ale w moim przypadku tak nie było. Przez kilka miesięcy tylko egzystowałam. Nie mogłam usiedzieć w jednym miejscu, ten czas to był koszmar. Musiałam z nim znowu być, ponieważ bez niego nie widziałam swojego życia. Brakowało mi jego głosu, dotyku, dosłownie wszystkiego. Postanowiłam spróbować rytuału miłosnego ze strony urok-milosny.pl , czekałam, odliczalam dni do jego powrotu, w pewnym momencie już traciłam nadzieję. Ale jednak wrócił. A moje życie odzyskało dawny blask : )
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.08.2012 16:20
CmIJHI afkkgeobjbeo
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.08.2012 16:52
Cóż. Świat, to same schematy :).
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.08.2012 05:01
Ozq8x8 yghvltlpicoj
odpowiedz

Polecane dla Ciebie