Rzeczy faceta po rozstaniu: Co wyrzucić do kosza, co zachować, a co mu oddać?

Wyrzucić, posegregować czy może zatrzymać na pamiątkę? Ta sprawa wcale nie jest błahostką – od niej zależy, jak szybko otrząśniesz się po rozstaniu.
Rzeczy faceta po rozstaniu: Co wyrzucić do kosza, co zachować, a co mu oddać?
07.05.2012

– Mój „cudowny” facet, pierwsza, ogromna miłość, wyprowadził się ponad rok temu. I jego rzeczy ciągle wiszą w mojej garderobie. Wszystkie są prezentami ode mnie. Nie zgłosił się po nie, ja mu ich nie odesłałam, a teraz się wyprowadzam i właściwie nie wiem, co zrobić. Nie chcę ich przenosić ze sobą i nie chcę ich wyrzucać. Choć zapłaciłam za nie mnóstwo kasy, głupio mi teraz je sprzedać. Co mam zrobić? – zastanawia się jedna z internautek. W odpowiedzi pojawiły się rady: „zanieś do PCK”, „spal”, „wyślij mu pocztą”, „oddaj komuś, kto może ich potrzebować”, „sprzedaj przez internet”, „wyrzuć”. I kto ma rację?

Do wyrzucenia

Po pierwsze, powinnaś pamiętać, że zrobienie porządku z rzeczami, które zostały ci po byłym facecie, to twój obowiązek. Nie odkładaj tego w nieskończoność – im szybciej się za to weźmiesz, tym prędzej staniesz na nogi.

Ale po kolei. Podstawowa zasada mówi, że każdy drobiazg, który kiedykolwiek dostałaś od swojego eks, a który budzi w tobie wspomnienia, powinien od razu wylądować w koszu. Nieważne, jaką ma wartość. Jeśli na jego widok odzywają się w tobie uśpione uczucia, natychmiast się tego pozbądź.

Zacznij od łazienki. Dlaczego? Kiedy podejmujemy decyzję o wspólnym zamieszkaniu, szczoteczka do zębów staje się symbolem rozpoczęcia nowego etapu w związku. Wyrzuć ją oraz inne jego przybory toaletowe. Naprawdę nie musisz psuć sobie nerwów przy każdej wizycie w łazience.

Niektóre kobiety mają skłonność do przechowywania listów czy karteczek, które otrzymały od byłego partnera. Owszem, mają one wartość sentymentalną. Ale gdy je zachowasz, będzie cię korciło, żeby raz na jakiś czas do nich zajrzeć. Nie ma sensu trzymać takich rzeczy. Potraktuj ten etap swojego życia za zamknięty i nie kolekcjonuj niczego, co zbiera kurz.

Rozstanie

Do oddania

Wiesz już, co zrobić z pierścionkiem zaręczynowym. Niewykluczone jednak, że masz więcej rzeczy, z którymi nie wiesz, co zrobić. Przykładowo – były facet wyprowadził się, zostawiając ci swój wart kilka tysięcy złotych garnitur. To oczywiste, że najchętniej wzięłabyś nożyczki i pocięła go na kawałki. Ale pamiętaj, że ty również mogłaś zostawić u niego wartościowe rzeczy, na których ci zależy. Zachowaj się zatem właściwie i nie daj się nerwom. A może pożyczyłaś coś od wtedy jeszcze obecnego partnera i zapomniałaś mu to zwrócić (iPhone’a, konsolę do gier, dużą sumę pieniędzy)? Nie chodzi oczywiście o jakieś jego stare ubrania czy przestarzałe gadżety. Ani ty, ani on ich nie potrzebujecie i możesz śmiało je wyrzucić. Zasada mówi jednak, że wszystko, co ma sporą wartość, powinnaś zwrócić.

W jaki sposób? Jeśli znasz jego adres, przygotuj paczkę i wyślij mu ją pocztą. Jeśli nie znasz, gdy już ochłoniesz i staniesz na nogi, umów się z nim na szybką kawę i po prostu oddaj mu jego rzeczy. Nie chodzi o to, abyś rzuciła mu na kolana pogniecioną marynarkę. Pokażesz klasę, oddając mu pudełko albo worek z jego rzeczami – dając w ten sposób do zrozumienia, że to, co was łączyło, dawno już jest za tobą. Poproś również, aby na spotkanie on przyniósł twoje rzeczy. I jeszcze jedno – dlaczego powinniście spotkać się przy kawie, czyli na neutralnym gruncie? Bo wizyta u ciebie lub u niego w domu mogłaby skończyć się: albo wielką awanturą i płaczem, albo… seksem. A jednego i drugiego nie wolno ci zrobić.

Na koniec przeczytaj list naszej czytelniczki, która nie wie, co zrobić z rzeczami po eks.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Ślubu jednak nie będzie!

Coraz więcej wątpliwości przed tym ważnym dniem? Miej się na baczności!

O czym myślisz po rozstaniu? 5 etapów!

Wszystkie musimy przez nie przejść, gdy związek się rozpada.

Rozstanie

Do zatrzymania

Niektórzy wyrzucają każdą pamiątkę po byłym związku, bez wyjątków. Spróbuj być jednak pragmatyczna. Przepiękne, wartościowe kolczyki, które od niego dostałaś (i które tak bardzo lubisz), teraz mogą ci przypominać o eks, ale za kilka lat – czy nawet miesięcy – będziesz zadowolona, że się ich nie pozbyłaś. Nie ma potrzeby wyrzucać albo oddawać rzeczy, które uwielbiasz, z których często korzystasz i które mogą ci się przydać. Podobnie jest z książkami – nie musisz pozbywać się pasjonujących lektur, tylko dlatego, że na pierwszej stronie twój były popisał się osobliwą dedykacją. Po prostu nie trzymaj ich na widoku, a z czasem stracą swoją moc i nie będą budziły bolesnych wspomnień.

Jednym wyjątkiem jest pierścionek zaręczynowy. Nieważne, jak bardzo ci się podoba. Nieważne, że jest najbardziej drogocenną ozdobą w twojej domowej kolekcji. Nieważne, że nikt prócz ciebie nie ma pojęcia, co on symbolizuje. Większość ekspertów jest zdania, że pierścionek zaręczynowy po rozstaniu zawsze należy zwrócić – bez względu na to, kto z kim zerwał. Chyba że jest to pamiątka twojej rodziny, ale to już zupełnie inna okoliczność.

Wiele osób po rozstaniu w pierwszej kolejności wyrzuca lub usuwa wspólne zdjęcia. Wydaje się to rozsądne, ale w tym przypadku nie kieruj się impulsem. A porządki w waszych fotografiach zrób z głową. Za kilka lat możesz zechcieć wrócić do tych zdjęć, aby sprawdzić, jak wtedy wyglądałaś, albo żeby przypomnieć sobie, jak piękne miejsca odwiedziliście. Nie szkoda? Jeśli to dla ciebie zbyt trudne, pozbądź się zdjęć, na których jest tylko twój partner i zarchiwizuj je wszystkie w jednym folderze albo włóż je do koperty i umieść w szufladzie.

Komentarze (26)

Ocena: 5 / 5
notabene18@wp.pl (Ocena: 5) 19.01.2013 02:31
Witajcie, jeżeli macie jakieś rzeczy po byłych chłopakach chętnie je przyjmę dla swoich dzieci ( 18/22 lata). Jestem w cieżkiej sytuacji materialnej. Proszę o kontakt: notabene18@wp.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.09.2012 15:56
wejść na fan page ExcitingSale na fejsie i zostawić je tam !
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.05.2012 09:46
mój ma łancuszek. ale to nic osobistego poprostu ladny jest a jak mu kupie to tamten sama zerwe ; ]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.05.2012 22:17
czy ja wiem, wartościowe dla niego rzecyz bym mu oddała, ale wszelkie zdjęcia, karteczki czy tego typu rzeczy schowałabym w pudełku w trudno dostepnym dla mnie samej miejscu. Za kilka lat na pewno będą milym wspomnieniem. Zastanawiałam się co bym zrobiła z rzeczami, które dostalam od niego w razie rozstania. Poczatkowo myslałam o ich oddaniu ,ale dostalam od mojego faceta zbyt praktyczne rzeczy:p Więc oddanie ich wiązałoby się z pewnego rodzaju ograniczeniem kilku wygód lub po prostu musiałabym je kupić sobie sama:p Stwierdziłam, ze rzeczy by zostały:p
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.05.2012 22:45
po swojej byłej, w senie, że od niej bluzkę dostał:P
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo