Kiedy UCZUCIE dopiero KIEŁKUJE: Jakich błędów nie możesz popełnić na starcie?

O co można pytać nowo poznanego mężczyznę? Co mówić o sobie?
Kiedy UCZUCIE dopiero KIEŁKUJE: Jakich błędów nie możesz popełnić na starcie?
08.04.2012

Kobieta poznaje mężczyznę z jej snów. Jest pewna, że wreszcie spotkała swój ideał. On proponuje jej randkę, ona przyjmuje zaproszenie z ekscytacją i niepewnością jednocześnie. Spotkanie odbywa się w znakomitej atmosferze, są sobą zauroczeni, wiedzą, co powiedzieć, a których tematów lepiej nie poruszać. Zaczynają spotykać się ze sobą coraz częściej, wpadają po uszy, rozpoczynają związek pełen miłości i pasji. Brzmi znajomo? Niekoniecznie. Taką scenę wszystkie widziałyśmy na ekranie, ale pewnie już tylko garstka z nas miała szansę doświadczyć tego na własnej skórze. Poznanie sensownego faceta, randkowanie z głową i stworzenie harmonijnego związku jest tym, do czego dążymy, ale co niestety nie zawsze się udaje. Razem poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak się zachować się przy nowo poznanym mężczyźnie.

Błędy na starcie

Na początek przyda się znajomość (czy raczej świadomość) sześciu największych błędów popełnianych w pierwszej fazie znajomości. Wyróżniła je dr Barbara De Angelis, amerykańska konsultantka ds. związków, wykładowca i autorka poradników. Co większość z nas robi nie tak? Przede wszystkim zadajemy zbyt mało pytań, lekceważymy sygnały potencjalnych problemów, dokonujemy przedwczesnych kompromisów, ulegamy ślepej żądzy, pozwalamy się uwieść pokusom materialnym czy za wcześnie podejmujemy zobowiązania. Specjalistka bije na alarm, że bardzo często zakochujemy się bez zadawania żadnych pytań. Czy kupiłabyś samochód, nie mając pojęcia, z którego jest roku, ile kosztuje, jak dużo ma kilometrów na liczniku czy ile pali? Byłoby to oznaką skrajnej beztroski czy wręcz szaleństwa. Podobnym szaleństwem jest kontynuowanie znajomości z mężczyzną, o którym praktycznie nic nie wiesz. Bo po prostu o nic nie zapytałaś. Niewykluczone, że w byciu śmiałą przeszkadza ci stres.

Czekam na telefon

Bądź czujna!

Jest kilka sygnałów, które mogą cię zaniepokoić podczas rozmowy. Zwraca na nie uwagę dr Barbara de Angelis:

Sygnał: partner unika dyskusji o swojej przeszłości; pytany wprost, uchyla się od odpowiedzi lub zbywa pytanie żartem.

Znacznie: może ukrywać coś poważnego; nic zechce pracować z tobą nad dobrym funkcjonowaniem związku.

Sygnał: mówi bardzo ogólnie o swojej rodzinie; rzadko ją odwiedza i równic rzadko wspomina.

Znaczenie: będzie mu trudno nawiązać zażyłe stosunki. Skryta wściekłość na członków rodziny może odbić się też na tobie.

Sygnał: dużo pije lub sięga po narkotyki; nie może bez tego uprawiać seksu ani się bawić. Każde spotkanie z ludźmi jest okazją do „balangi”.

Znaczenie: może być uzależniony. Oczywiście będzie temu przeczył. Czekają cię ciągłe zmiany nastroju i rezerwa uczuciowa.

Sygnał: ma długi, niezapłacone mandaty, jego interesy źle stoją. Podobno „chwilowo”.

Znaczenie: pilnuj swoich oszczędności! Będzie mnóstwo usprawiedliwień i żadnych działań. A ty będziesz grać rolę jego matki.

Sygnał: często flirtuje i ogląda się za dziewczynami. Musi ciągle być w centrum uwagi. Ma w sobie coś, co przyciąga kobiety jak muchy do miodu.

Znaczenie: wygląda na podrywacza. Nigdy nie będziesz go pewna. I co gorsza, będziesz myślała, że to twoja wina.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

BHP randki z chłopakiem poznanym przez Internet

Pilnuj się, gdy pierwszy raz spotkasz się z mężczyzną z sieci.

Pierwsza randka MADE IN POLAND

Co najbardziej liczy się dla Polaków na pierwszym spotkaniu we dwoje?

Czekam na telefon

Rozmawianie o książkach, muzyce czy podróżach są zbędne, ponieważ wszystko zależy od tego, czym zajmujecie się na co dzień, jakie macie plany i co was interesuje. Chodzi raczej o to, aby na podstawie z pozoru prostych i niezobowiązujących pytań wyciągnąć jak najwięcej wniosków dotyczących usposobienia, charakteru, mocnych stron czy światopoglądu faceta, z którym się umówiłaś. Bądź szczera sama ze sobą. Czasem czar pryska po pierwszym spotkaniu.

Tematy zakazane

Dla bezpieczeństwa i komfortu rozmówcy, przynajmniej na pierwszym spotkaniu, unikaj pytania o: jego zamiary wobec ciebie, byłe związki (i powody rozstań), wysokość zarobków, seks, politykę i jego preferencje w tym temacie czy stosunek do religii. Nie stawiaj go również w sytuacji, w której musiałby dokonywać wyborów (wolisz spotkania z kolegami czy jesteś domatorem? Bardziej podobają ci się kobiety chude czy krągłe?). Te wszystkie kwestie są oczywiście bardzo istotne, mogą jednak spłoszyć mężczyznę, jeśli pytania padną zbyt wcześnie. Czy czułabyś się komfortowo, gdyby to ciebie nowo poznany facet zaczął inwigilować? Analogicznie, mów o sobie to, co chcesz, by mężczyzna usłyszał. Nie wyrywaj się z osobistymi informacjami i nie wstydź się odmówić odpowiedzi, jeśli temat jest dla ciebie niewygodny. Bądź powściągliwa i daj mężczyźnie szansę, aby chciał widywać się z tobą częściej.

Czekam na telefon

O co zatem pytać?

Inne zasady obowiązują na pierwszej randce, a inne na kolejnych. Prawda jest jednak taka, że o pewne kwestie pytać masz prawo zawsze, bez względu na stopień zaangażowania obu stron. Pytaj śmiało:

- O pracę, przeszłość zawodową i plany dotyczące kariery – dowiesz się, czy ten mężczyzna poważnie myśli o życiu, jest „perspektywiczny”, konsekwentny, pracowity, świadomy swych atutów. To bardzo dużo mówi o człowieku.

- O to, co lubi robić w wolnym czasie – jeśli stwierdzi, że najbardziej lubi „piwko z kolegami”, uważaj, bo to mało ambitne i rozwojowe. Spytaj, czym się interesuje, czy woli aktywnie spędzać wolny czas, a czego unika po pracy. Prędko wyczujesz, czy macie ze sobą cokolwiek wspólnego.

- O miejsce zamieszkania i rodzeństwo – nie oszukujmy się: pochodzenie czy relacje z bliskimi są bardzo ważne. Dlatego masz prawo zapytać, gdzie się wychowywał i obecnie mieszka oraz czy ma rodzeństwo. Jeśli będzie chciał, sam powie ci więcej o rodzicach. A sposób, w jaki wypowie się o swojej siostrze czy bratu, również wiele zdradzi ci na temat tego mężczyzny.

- O to, co was połączyło – w jakiś sposób trafiliście na wspólną randkę. Poznaliście się przez znajomych albo w internecie, przypadkiem na ulicy, podczas imprezy, w pracy, szkole, na studiach? Warto poruszyć ten temat. Pokieruj rozmowę tak, aby jak najwięcej dowiedzieć się o sposobie bycia tego faceta. Daj mu wolną rękę, by dużo mówił o sobie. I dobrze to wykorzystaj.

Komentarze (41)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 11.04.2012 11:32
nie ukrywajmy,że większość zakochanych kobiet wariuje prędzej czy później, tracimy głowę zakochując się w kolesiu bez opamiętania. Niestety sama jestem tego przykładem ;/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2012 15:54
hmm to nie jest takie proste że masz kilka zasad i albo czarne albo białe..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.04.2012 09:22
Nigdy bym na to wszystko nie wpadla ;]. Beznadzieja ;/.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.04.2012 21:18
" sposób, w jaki wypowie się o swojej siostrze czy bratu" ?! BRATU?!!! Czy wy w ogóle umiecie pisać po polsku?! Ręce opadają..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.04.2012 00:13
ja sie zastanawiam co cadzic o facecie, który nie przepuszcza panny przodem tylko idzie pierwszy i trzyma drzwi by ta mogla przejsc - gentelman czy nie
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo