Mądre kobiety, niemądre decyzje

Dlaczego wciąż wiążemy się z nieodpowiednimi mężczyznami?
Mądre kobiety, niemądre decyzje
28.12.2011

Być może zdarzyło ci się kiedyś zastanowić, czemu niektóre atrakcyjne, inteligentne, przebojowe i pewne siebie kobiety wciąż pakują się w nieodpowiednie związki albo przeciwnie – cały czas są same. Jest oczywiste, że nie może być to dziełem przypadku. Gdzie zatem leży przyczyna? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć uznani psycholodzy kliniczni dr Connell Cowan i dr Melvyn Kinder, którzy po latach pracy jako psychoterapeuci mieli dosyć wniosków, aby wspólnie napisać książkę „Mądre kobiety, głupie postępowanie”. Co z tego wyszło?

Szkodliwe decyzje

Zdaniem specjalistów najczęstszym błędem popełnianym przez ambitne, śmiałe kobiety jest… czekanie na księcia. – Kobietom, ot tak po prostu, nie trafiają się mężczyźni, którzy są dla nich nieodpowiedni. Związki początkowo obiecujące nie psują się pod wpływem jakichś niejasnych sił. To raczej kobiety, które się na to skarżą, wybierają głupie postępowanie – twierdzą dr Cowan i Kinder. Ich zdaniem, im kobieta inteligentniejsza i bardziej wyrafinowana, tym bardziej dla niej samej szkodliwe decyzje podejmuje przy wyborze mężczyzny i postępując z partnerem. – Nasze obserwacje wskazują, że mądre kobiety wciąż mają nadzieję znaleźć idealnego mężczyznę i po prostu szukają księcia – zaznaczają dr Connell Cowan i dr Melvyn Kinder. Właśnie dlatego tak wiele kobiet jest singielkami.

Możesz sprawdzić, czy zachowujesz się właśnie w ten sposób. Oto, co najczęściej mówią idealne kobiety czekające na idealnych mężczyzn:

- „Zawsze trafiam na nieodpowiednich partnerów”

- „Poznaję tylko nudziarzy albo podrywaczy”

- „Każda moja miłość zaczyna się wspaniale, a potem wszystko nagle się kończy”.

miłość

Porzucić wyobrażenia

Dr Connell Cowan i dr Melvyn Kinder twierdzą, że niemądra postawa, uniemożliwiająca kobiecie stworzenie udanego związku, to tzw. córeczka tatusia. Chowana pod kloszem, posiadająca nierealistyczne wyobrażenia wobec mężczyzn dziewczynka, z czasem wyrasta na dojrzałą kobietę, która nie potrafi zatrzymać przy sobie partnera. Bardzo częstym problemem jest także przesadne idealizowanie ojca. – Często zdarza się, że kobietom trudno oderwać się od ojca o silnej osobowości. Kobieta nie może skończyć z tą niezależnością po prostu wyprowadzając się od niego. Wymaga to bardziej realistycznej akceptacji mężczyzn takimi, jacy są, bez kierowania się wyobrażeniami wyniesionymi z dzieciństwa.

A co z kobietami, które nie miały ojca? – Kobiety, których więź z ojcem była niepełna lub w ogóle nie istniała, pozbawione są normalnych przeżyć i oczekiwań. Silne pragnienie ojca i jego miłości niejednokrotnie sprawia, że kobieta w dalszym ciągu szuka go w dorosłym życiu – twierdzą specjaliści. Jedynie pełne zrozumienie wczesnych przeżyć związanych z ojcem pozwala uwolnić się od podświadomych oczekiwań, które mogą być przyczyną kłopotów w stosunkach z mężczyznami. Warto pamiętać, że partner to nie ojciec. – Powinien być zatem czymś więcej niż tylko środkiem rozwiązywania problemów – zaznaczają specjaliści.

Taki czarujący drań

Bardzo często jest tak, że atrakcyjne, inteligentne, błyskotliwe kobiety łakną tego, co może przynieść im porażkę, choć na początku wydaje im się to ciekawe, pociągające, niebezpieczne. Dlatego tak wiele kobiet ulega „złym mężczyznom”, przez których cierpią. Tylko czemu nie szukają porządnych facetów? – Mogą oni wzbudzać w kobietach nieufność – twierdzą dr Connell Cowan i dr Melvyn Kinder. A porządni mężczyźni nie są nieosiągalni, nieznani czy tajemniczy. Znajdują się pod ręką. Można przewidzieć ich zachowanie. Dzwonią, jeśli obiecali, że to zrobią. – Mimo to są omijani przez kobiety, gdyż nie stymulują ich poczucia pragnienia, które tak często mylnie bierze się za miłość. Niestety, wiele kobiet i mężczyzn wydaje się nałogowo trwać w stanie pragnienia uczucia i nie jest zdolnych do prawdziwej miłości – twierdzą dr Cowan i Kinder. Tymczasem drań jest czarujący, pewny siebie, boski. To albo Don Juan, nieuchwytny kochanek albo żonaty nikczemnik. Nieważne, jak go nazwiemy – zbyt wiele mądrych kobiet im ulega, unieszczęśliwiając same siebie.

miłość

Dosyć oczekiwań

Pragnienie związku z osobą płci przeciwnej jest pierwotną i nieodpartą siłą, która sprawia, że nieuchronnie nawzajem ku sobie ciążymy. Choć czasami doznajemy bólu, frustracji czy niepowodzeń, to jednak udaje nam się jakoś otrząsnąć i ponownie próbujemy zdobyć trwałą miłość – argumentują dr Connell Cowan i dr Melvyn Kinder. Kluczem do stworzenia udanego związku jest uwolnienie się od oczekiwań. – Skrywane oczekiwania odbierają ciepło i szczerość związkowi między kobietą a mężczyzną, uniemożliwiając partnerom swobodne i naturalne zachowanie wobec siebie. Są tłumikiem świeżości i nowatorstwa w stosunkach między płciami – podkreślają specjaliści. Nasze oczekiwania w końcu stają się iluzjami. A przecież nie ma idealnych partnerów, tak samo, jak my również nie jesteśmy idealne.

Niech rozwija się swoim rytmem

Dr Connell Cowan i dr Melvyn Kinder twierdzą również, że często kobieta nie umie odróżnić delikatnego zachowania od słabości i odrzuca takiego mężczyznę, odmawiając mu zalet. – Mężczyźni tego typu nie wyglądają na silnych i decyzje podejmują w sposób złożony na podstawie różnych przesłanek. Ich zachowanie pozbawione jest póz, zadufania w sobie i zniecierpliwienia w przeciwieństwie do innych mężczyzn – twierdzą specjaliści. I często są od nich wrażliwsi, okazują większą troskliwość. Nie wynika to jednak ze wspomnianej słabości, ale ze spokoju ducha i poczucia siły. Takiemu mężczyźnie trzeba pozwolić na rozwijanie się we własnym rytmie. – Jeśli będziesz go zmuszała, by się zmienił, możesz doprowadzić do katastrofy – zaznaczają dr Cowan i dr Kinder. Zatem zamiast postępować głupio i pakować się w ramiona drania, który nie da ci szczęścia, poszukaj dla siebie… porządnego mężczyzny.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Kto żyje dłużej – singielki czy żony?

Sprawdź, co mówią na ten temat badania.

Związek bez zobowiązań czy stałe relacje – co wybrać?

Pora odpowiedzieć sobie na pytanie, czego szukasz w życiu.

Polecane wideo

Komentarze (66)
Ocena: 4.95 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.12.2015 19:18
Jeżeli naprawdę było się zakochanym, to nie można tego zapomnieć ot tak. Jedynie czas może pomóc, choć i to nie zawsze. Byłam ze swoim chłopakiem ponad 4 lata więc coś o tym wiem. Było wspaniale, miałam dla kogo żyć, starac się, wracać do domu. Rozstanie przezywałam straszliwie, szukając wszelkich sposobów na Jego powrót. No i i udało się. Wszystko dzięki urokowi miłosnemu ze strony urok-milosny.pl , po 3 miesiącach oczekiwania i huśtawki nastrojów, mój misiek znowu jest mój: )
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.09.2015 22:18
Wiecie, co mnie zastanawia? Że to kobiety mają się znów starać. O "drani" staramy się,by byli z nami w związku, natomiast w/g tej ksiażki (czytałam) mamy dawać szanse w nieskończoność, jakiemuś przeciętniakowi, który jest tak nieśmiały, ze nie umie nas poderwać, ale za to ma porządny zawód, nie robi numerów, jest zawsze na zawołanie. Wyobrażacie sobie mężczyznę, który "leci", na TYLKO takie cechy u kobiet? ;) Jak mnie wkurza gadanie mężczyzn, że "latacie za draniami, a potem płaczecie, zamiast spojrzeć na tych zwykłych kolesi którzy są obok". A KTO WAM KAŻE BYĆ TAKIMI ZWYKLAKAMI? Kobiety starają się o wygląd, o maniery, o wszystko, są "gotowymi produktami", i jeszcze do tego najlepiej jakby Was podrywały, bo boicie się odmowy (my też się boimy i też nam przykro, a duma nasza tez cierpi!). No ale poradniki skutecznie przekonują kobiety do przecietniaków, wiec oni się nie starając (a tylko rozwijając swoje pasje, co jest przyjemne) i tak będą miec wystrzałowe kobiety, sami będąc bez polotu. Więc może zamiast narzekać, że patrzymy tlyko na drani, weźmiecie się za wygląd, obycie - tak jak to od zawsze robią kobiety?? Tylko, że jak taki pan się "stuninguje" to w przeciwieństwie do kobiety, która chce po prostu zadbanego, ogarniętego i stanowczego mężczyznę, tacy panowie zaczynają chcieć miss, no bo się postarali, i teraz są tacy super... I to jest ten problem właśnie. Jak dla mnie to własnie mężczyźni mają ogromne wymagania.
odpowiedz
Daniel Ferraina (Ocena: 2) 07.09.2015 21:03
mi piace
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.12.2011 15:25
Zgadzam sie , bardzo dobry artykuł . Pierw trzeba mieć szacunek do siebie, a dopiero później wymagać go od innych. Nie doszukując się ideału, bo sami nim nie jesteśmy .. Tylko osoby które rozumiemy i one potrafia Nas zrozumieć , zaufać. Potrafia nas naprawde uszczęśliwić . Podstawa dobrego zwiazku jest zaufanie i traktowanie , partnera\ki jako osobę godną zaufania , jak przyjaciela ; ) Sporo jest Mądrych kobiet ,ale tez i cwanych . Jednak zawsze zanim pochopnie podejmniemy jakas decyzje powinnismy pierw sami ją przemyśleć ,jakbysmy sami byli w takiej sytuacji ,wtedy podejmowanie decyzji jest łatwiejsze,niby . Bo wiemy jak czuje sie druga osoba. Mądra i cwana przez całe życie idzie sama .. taka ładna, lecz sama .. nie kochana, nie chciana .. Każdy jest wyjądkowy na swój sposób i ma w sobie to coś ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.12.2011 11:55
Twój facet zachowuje się jak debil? Wpisz w google "faceci to kretyni"
odpowiedz

Polecane dla Ciebie