Jak zbudować trwały związek?

Co decyduje o harmonii i stabilizacji?
Jak zbudować trwały związek?
25.12.2011

Nie sztuką jest zdobyć wymarzonego partnera. Tak naprawdę sztuką jest stworzyć z nim mocny, solidny, dojrzały związek, który dla obojga będzie źródłem szczęścia. Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, dla związku krytyczny jest trzeci rok. Aż 67 proc. ankietowanych stwierdziło, że właśnie wtedy zaczynają się napięcia i problemy. Przestajemy prawić sobie komplementy, szukamy wymówek dla seksu. Wiele związków się rozpada. Mając tę wiedzę, będzie ci łatwiej popracować nad związkiem i zapewnić mu trwałość. Nie będziemy pisać, żebyście spędzali ze sobą dużo czasu i mieli wspólne zainteresowania. O tym, co możecie zrobić dla waszej miłości i w jaki sposób zapewnić jej dojrzałość, odpowiedzą wam specjaliści.

Rodzaje więzi partnerskiej

Nie każdy związek wychodzi obronną ręką z kłótni, sprzeczek i osiąga trwałość. Aby kobieta i mężczyzna mogli uznać łączącą ich więź za trwałą i dojrzałą, muszą najpierw dojrzeć seksualnie, psychicznie i poznać etapy typowe dla więzi partnerskiej. – Partnerzy kreują określony styl bycia razem, codzienności, optymalnie dostosowany do ich osobowości i warunków. Więź partnerska obejmuje określone sfery, do których należą: więź uczuciowa, psychiczna, seksualna, rodzicielska, wolnego czasu, domu, materialna i męsko-kobieca – wylicza Zbigniew Lew-Starowicz, wybitny seksuolog i autor książki „Seks dojrzały”. Idealny związek to ten, gdy wszystkie typy więzi są udane i na najwyższym poziomie.

Wzajemne zaciekawienie światem

Podobieństwo charakterów, czyli udana więź psychiczna, to bardzo ważny element zapewniający trwałość związku. Nie chodzi o to, żeby mieć takie same marzenia, pasje czy zainteresowania, chociaż niewątpliwie może to pomóc jeszcze bardziej zbliżyć się do siebie. – Jedni wolą jako partnera osobę o podobnych zawodach, zainteresowaniach, inni partnera odmiennego, ale ujawniane wzajemne zaciekawienie światem psychicznym drugiej osoby stanowi ważny element integrujący więź psychiczną – podkreśla autor „Seksu dojrzałego”.

miłość

Poczucie bliskości

Więź uczuciowa to zdolność wczuwania się w przeżycia, nastrój drugiej osoby, współprzeżywanie z partnerem tych stanów, a także przyjaźń, miłość i poczucie bliskości.

W wieku dojrzałym mniej jest nastrojowości i sentymentalizmu, ale za to więź uczuciowa potrafi być bardziej stabilna, trwała. W młodszym wieku ta więź bywa silna w chwili bycia razem lub w marzeniach, tymczasem w wieku dojrzałym obejmuje również codzienność życia partnerów, mających jakby poczucie stałej bliskości drugiej osoby – tłumaczy Zbigniew Lew-Starowicz.

Kwestia dopasowania

Nieco inaczej jest w przypadku więzi seksualnej, która z czasem może ulec rutynie. Ale w trwałym związku nie ma mowy na znudzenie partnerem i monotonię. Zdaniem specjalisty, udana więź seksualna polega również na tym, że kobieta i mężczyzna, mimo upływu lat, pożądają się wzajemnie. – W wielu udanych i dojrzałych związkach nie odczuwa się żadnego zaniku atrakcyjności ciałem partnera, mimo zmiany jego jędrności czy wyglądu – argumentuje Lew-Starowicz. A chwilowe niedomagania nie umniejszają przyjemności w przebywaniu razem. Sprowadza się to do dopasowania seksualnego.

A więź rodzicielska?

Jest to zjednoczenie zainteresowań i postaw wychowawczych partnerów wobec dziecka. Przeżywanie „my” w więzi z pociechą. Warto zauważyć, że w dojrzałym związku mama nie zatraca się w macierzyństwie i nie przesuwa męża na drugi plan. Uczucia do dziecka rodziców są osobną płaszczyzną. – Miłość partnerska i rodzicielska nie stapiają się w jedno, a stanowią odrębne światy – twierdzi Zbigniew Lew-Starowicz. Pozostałe więzi oznaczają podobne punkty widzenia, stabilizację oraz harmonię. Taka więź gwarantuje trwałość związku.

miłość

Czuć się jak kobieta i mężczyzna

Związek staje się trwały i dojrzały, gdy wszystkie więzi zazębiają się i wzajemnie uzupełniają. – W udanym i dojrzałym związku partnerzy, niezależnie od wieku, czują się wobec siebie kobietą i mężczyzną. Zabiegają o siebie, troszczą się o własną atrakcyjność. Często moim pacjentom i znajomym proponuję, aby określili razem ze swym partnerem wspomniane typy więzi partnerskiej ocenami jak w szkole. Jest to dość prosty test atrakcyjności więzi małżeńskiej – radzi specjalista. Zaznacza jednak, że nawet jeśli pojawi się rozbieżność w jednym rodzaju więzi, generalna ocena satysfakcji z takiego związku może być pozytywna.

Wrogowie uczucia

Aby zbudować trwałą relację z mężczyzną, trzeba wystrzegać się największych wrogów miłości, które rujnują nawet bardzo silne związki. Najczęstsze przyczyny zachwiania więzi to: otyłość, pieniądze, nienormowany czas pracy, niedostateczna higiena osobista, konflikty w rodzinie, brak romantyczności czy nadużywanie alkoholu. Zdaniem Marty Styrc z Zakładu Demografii Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej zabójcze dla związku jest niedochowanie wierności, niezgodność charakterów, nadużywanie alkoholu przez partnera i nieporozumienia finansowe. Tutaj piszemy, co osłabia każdą miłość. Do trwałości uczucia przyczyniają się za to: stała praca małżonków, stabilizacja materialna i dobry stan zdrowia. Z obserwacji Marty Styrc wynika również, że trwalsze są małżeństwa zawierane w późniejszym wieku i przez wykształconych ludzi.

Związek bez namiętności

Pozostała jeszcze jedna kwestia do wyjaśnienia. Zastanawiałaś się kiedykolwiek, czy możliwy jest trwały związek z osobą, która nie pociąga cię fizycznie? Dr Barbara de Angelis, autorka poradnika „Czy będzie z nas dobrana para?” odpowiada, że raczej się to nie uda. – Prawidłowy, trwały, romantyczny związek nie może istnieć bez pociągu fizycznego, w każdym razie nie między ludźmi, dla których seksualizm odgrywa w życiu jakąś rolę – zaznacza specjalistka. Zdaniem dr Barbary de Angelis fakt, że ktoś decyduje się na związek z osobą, która nie interesuje go seksualnie, nie dzieje się bez przyczyny. Najczęstsze powody to: lęk przed prawdziwą intymnością, unikanie seksu albo próba utrzymania przewagi. Chyba że jest to białe małżeństwo, w którym partnerzy świadomie rezygnują ze współżycia.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

5 etapów związku, które musimy przetrwać!

Sprawdź, kiedy najczęściej pojawia się kryzys w związku i jak go pokonać.

Skomplikowane związki z eks

Czy to źle, jeśli widujemy się z byłym partnerem?

Polecane wideo

Komentarze (16)

Ocena: 5 / 5
Kamila (Ocena: 5) 24.07.2016 17:00
Myślę, że bardzo ważną rzeczą jest też przejść od "ja" do "my". W związku bardzo ważne jest poczucie przynależności, wyrażanej przez zaimek "my". Często się go używa, ale w rzeczywistości często kryje się za nim obcość i dystans.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.04.2015 15:00
Kiedy zostawiła mnie narzeczona czułem ból nie do opisania. Na szczęscie pomogła mi rytualistka ze strony urokmilosny24.pl – dziewczyna wróciła, a ja zyje pełnią życia.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.04.2012 20:40
a ja robie mojej dziewczynie loda i jest szczesliwy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.01.2012 20:41
lol
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.12.2011 23:17
Pani Ewa wyszła za mąż?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie